دیپلمات ها می گویند این ایران است که در مذاکرات ژنو پیشنهاد جدیدی روی میز خواهد گذاشت.

به گزارش افکارنیوز، دیپلمات ها می گویند این ایران است که در مذاکرات ژنو پیشنهاد جدیدی روی میز خواهد گذاشت.

به دنبال برخی بحث های رسانه ای که اخیرا میان وزرای خارجه ایران و امریکا درگرفته، منابع مطلع در تهران به «ایران هسته ای» گفتند این ایران است که در مذاکرات هسته ای آتی در ژنو پیشنهادی جدیدی به گروه ۱+۵ ارائه خواهد کرد.

ایران و گروه ۱+۵ روز ۲۳ مهر ۱۳۹۲ (۱۵ اکتبر ۲۰۱۳) دور جدید مذاکرات خود را در ژنو سوییس آغاز می کنند.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه گذشته خواستار آن شده بود که گروه ۱+۵ در مذاکرات ژنو پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه کند. ظریف در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما تاکید کرده بود که پیشنهاد آلماتی به تاریخ پیوسته است.

اما یک منبع دیپلماتیک در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «مقصود ظریف این نبوده است که غرب باید پیشنهاد جدیدی به ایران بدهد بلکه مقصود وی این بوده که ترجیح می دهد روند دیپلماتیک گذشته به طور کامل گنار گذاشته شده و روند جدیدی آغاز شود» .

این منبع ادامه داد: «آقای روحانی در بازگشت از سفر نیویورک رسما گفته است که ایران در ژنو پیشنهاد جدیدی روی میز خواهد گذاشت. این پیشنهاد تفصیل یافته همان پیشنهادی است که ظریف در نشست با وزرای خارجه گروه ۱+۵ ارائه کرد» .

وی درادامه تاکید کرد چون این پیشنهاد یک ماده خام مذاکراتی است مقام های ایرانی فعلا مایل نیستند جزئیات آن افشا شود ولی راهبردی که این پیشنهاد بر آن مبتنی است این است که بهترین راه برای تضمین صلح آمیز باقی ماندن برنامه هسته ای ایران این است که این برنامه به رسمیت شناخته شده و با شفافیت کامل اجرا شود.

جان کری وزیر خارجه امریکا هم اخیرا گفته است که ۱+۵ منتظر شنیدن پیشنهاد جدید ایران در ژنو است و اگر ایران پیشنهاد جدیدی نداشته باشد این گروه هم هیچ پیشنهاد جدیدی روی میز نخواهد گذاشت.

کری روز ۱۴ مهر در کنفرانس خبری مشترک با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته است: «گروه ۱+۵ در (مذاکرات) آلماتی (قزاقستان) پیشنهادی روی میز گذاشت و فکر نمی کنم ایران واقعا به این پیشنهاد خاص پاسخ داده باشد. بنابراین آنچه که برای ما لازم است، رشته پیشنهادهای ایران است که کاملا مشخص کند آنها چگونه می وانند به جهان نشان دهند که برنامه هسته ای شان صلح آمیز است.

من از سخنرانی اواخر سپتامبر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل «دلگرم» شدم. روحانی در این سخنرانی خود را متمایز از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور بسیار محافظه کار قبل از خود، نشان داد. اما تفاوت تنها در کلام نباید باشد بلکه تفاوت در عمل نیز باید دیده شود. اگر این اتفاق بیفتد، «آمریکا و متحدانش کاملا آماده اند برای پاسخگویی به این اقدامات گام بردارند» .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات