در اجلاس بین المجالس جهانی:

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نه آمریکا جرات تجاوز به ایران را دارد و نه ملت ایران اهمیتی برای این حرفهای بی حساب قائل است.

  به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که در صدر هیئتی پارلمانی جهت حضور در یکصدو بیست و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی در ژنو به سر می برد، با حضور در این اجلاس طی سخنانی در کمیته صلح و امنیت بین المللی، به برخی از مهمترین عوامل ایجاد ناامنی در جهان و اهمیت خلع سلاح هسته ای و نیز نقش پارلمانهای کشورها در تحقق این موضوع پرداخت.

* ۴ عامل ناامنی در جهان

لاریجانی در ابتدای سخنان خود با اعلام مسرت از اینکه «خلع سلاح هسته ای و نقش پارلمان ها در این امر» به عنوان موضوع این اجلاس تعیین شده، گفت: در یک ارزیابی کلان از امنیت جهانی می توان چند عامل اصلی ناامنی جهانی را دریافت.

وی ادامه داد: اولین عامل، سلاح های کشتار جمعی به خصوص تسلیحات هسته ای در همین مقدار انباشت فعلی است که ظرفیت نابودی چندباره کره زمین را دارد.

* مدال جنگ های فرقه ای و افراطی گری بر سینه رژیم صهیونیستی

رییس مجلس شورای اسلامی، تروریسم و افراطی گری و جنگ های فرقه ای و دینی را عامل دوم دانست و خاطرنشان کرد: این موضوعات که در دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته، از جنس دولتی آن که عمدتا رژیم صهیونیستی مدال آن را بر سینه دارد و در چند سال اخیر ۵ نفر از دانشمندان هسته ای ایران را ترور کرده اند و چه نوع غیر دولتی آن که باید گفت متاسفانه، برخی قدرتهای بزرگ و منطقه ای به تصور استفاده تاکتیکی از آنها، به نحوی از آنان پشتیبانی کردند که نمونه اخیر آن در ماجرای سوریه است که بی حساب، سلاح و سایر امکانات مادی در اختیار تروریست ها قرار داده اند.

* برخورد تاکتیکی با تروریسم یک اشتباه استراتژیک امنیتی است

لاریجانی افزود: شاید تلقی آنان این است که بعد از بهره جستن از اقدامات آنان، به حسابشان می رسند اما این یک اشتباه بزرگ است. تروریست ها وقتی گسترش یافتند و تجربه پیدا کردند، به سادگی نمی توان آنان را سرکوب کرد کما اینکه ناتو در افغانستان بعد از ده سال توفیقی نیافت. لذا برخورد تاکتیکی با تروریسم یک اشتباه استراتژیک امنیتی است.

* آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد/ ملت ایران اهمیتی به تهدیدات آنها نمی دهد

وی اظهار داشت: آمریکا با کمال وقاحت مرتبا تکرار می کنند که گزینه نظامی روی میز است. گرچه نه آمریکا جرات آن را دارد که به ایران تجاوز کند و نه ملت ایران اهمیتی برای این حرفهای بی حساب قائل است اما کسانی که زبان تهدید را به کار می برند قصد ایجاد ناامنی روانی را دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: گاه از همین روحیه جنگ طلبی علیه کشورهایی که در چند سال اخیر به دنبال ایجاد دموکراسی در کشور خود بوده اند، استفاده کرده اند و به روشهای مختلف برای آنها مانع تراشی می کنند. چراکه نتیجه خواست دموکراتیک مردم آن کشور را مطابق منافع خود نیافته اند.

* استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی مانع استقلال سیاسی کشورها شده

لاریجانی در تبیین عوامل ایجاد ناامنی در جهان، رواج تفکر استانداردهای دوگانه را عالم چهارم در این زمینه دانست و افزود: گاه استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی به حدی است که عملا مانع استقلال سیاسی کشورها شده است.

وی یادآور شد: من بارها از رئیس سابق سازمان بین المللی انرژی اتمی (محمد البرادعی) در جلسات خصوصی این سخن را شنیده ام که «شما مسئله هسته ای خود را با آمریکا حل کنید! » خب اگر وضع اینگونه است این سازمان برای چه تشکیل شده است؟

* هنوز هزاران کلاهک هسته ای در زرادخانه کشورهای دارنده، نوسازی می شود

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در اجلاس بین المجالس جهانی، به واقعه بمباران اتمی دو شهر ژاپن توسط آمریکایی ها اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۵ سال از زمان استفاده از اولین بمب های هسته ای در هیروشیما و ناکازاکی سپری شده اما همچنان مشاهده می کنیم هزاران کلاهک هسته ای در زرادخانه کشورهای دارنده، نوسازی می شود و گاه با ارتقای فناوری از انواع رقیق شده آن در جنگ های اخیر استفاده کرده اند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این در حالیست درباره اجرای معاهده «ان. پی. تی» در کنفرانس ها تاکید می شود اما اگر همه این تلاش ها حاصلی در عمل نداشته باشد، به جهانیان نشان داده که این مسیر در عمل، یک بن بست است و فقط سخن گفتن درباره آن است. آنگاه باید حق داد که افکار عمومی به تعبیر دکتر هری فرانک فورت فیلسوف معاصر، در کتاب خود تحت عنوان «حرف مفت» این بحثها را از سنخ اینگونه حرفها بپندارد که در دنیای مدرن متداول است و نه خاصیتی برای دنیای مردم دارد و نه آخرت آنان.

وی تصریح کرد: کسی تردید ندارد که رژیم صهیونیستی صدها کلاهک هسته ای در اختیار دارد اما کشورهای قدرتمند با علم به این امر، از آن حمایت می کنند، درحالی که در مورد احتمال استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی این همه غوغا و جنگ طلبی به راه انداختند و حالا بر اساس اطلاعاتی که وزیر خارجه روسیه اخیرا اعلام کرد، معلوم شد تروریست ها در سوریه دارای سلاح شیمیایی هستند و حتی آنرا به داخل عراق برده اند، حالا با این مساله چه می کنید؟

* چه کسانی سلاح شیمیایی به تروریست ها داده اند؟

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا تروریست ها را می توانید مثل دولت سوریه متقاعد کنید که سلاح شیمیایی را معدوم کنند و آیا نباید معلوم شود چه کسانی سلاح شیمیایی به تروریست ها داده اند؟

* ریشه ناامنی های جهانی در بی اعتقادی قدرتها به حل مسئله

وی در ادامه اظهار داشت: واقع قضیه این است که این چهار عامل ناامنی در جهان امروز به هم پیوسته اند و ریشه آن در بی اعتقادی قدرتها به حل آنست و گاه به عنوان حفظ منافع خود آن را توجیه می کنند.

* یاری کنندگان رژیم صهیونیستی؛ تحریم کنندگان ایران

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت هایی که رژیم صهیونیستی را در توسعه مخفیانه و ذخیره غیرقانونی سلاح های هسته ای یاری می کنند، فعالانه در تحریم ایران که صراحتا اعلام کرده سلاح هسته ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در تحریم سلاح کشتار جمعی فتوا صادر کردند و تمام مراکز هسته ای ایران نیز تحت پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد، مشارکت می کنند.

لاریجانی افزود: دلیل این اقدامات آن است که ایران جزو اقمار این قدرت ها قرار ندارد.

* پارلمانهای کشورها دولتها را ملزم به رعایت «ان. پی. تی» کنند

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به اهمیت اجلاس بین المجالس جهانی اشاره کرد و گفت: در اکثر کشورها، پارلمان ها از قدرت برخوردارند اگر در این زمینه گامی برای این مجمع متصور باشد، این است که تصمیم بگیریم اگر تا به حال قانون منع تولید و نگهداری سلاح های کشتار جمعی تصویب نکرده اند، آن را به تصویب برسانیم و دولت ها را ملزم کنیم تا معاهده «ان. پی. تی» را بپذیرند و اگر دارای سلاح هسته ای هستند مطابق معاهده «ان. پی. تی» در جهت تحقق ماده ۶ آن، ظرف مدت معینی با کمک IAEA آن ها را معدوم کنند و جلوی تولید سلاح های خطرناک جدیدی که اخیرا مطرح است که برخی قدرت ها کشف کردند را بگیرند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات