یک عضو تیم مذاکره کننده هسته یی کشورمان با بیان این که هنوز اختلافات بین ایران و ۱+۵ در جزییات وجود دارد، تصریح کرد: ۱+۵ با شکل و چارچوب طرح ایران موافقت کرد.

به گزارش افکارنیوز ، اعزامی به ژنو، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اظهار کرد: این تفاهم کلی وجود دارد که خواسته اصلی طرف ها نباید مانع از اصول توافق احتمالی در آینده شود.

او ادامه داد: ما یک هدف مشترک می توانیم تعریف کنیم و آن این است که از ماهیت صرفا صلح آمیز هسته یی ایران اطمینان حاصل کنیم از جمله غنی سازی.

عراقچی درباره زمان بندی مورد نظر ایران در طرح پیشنهادی به ۱+۵ گفت: ما برای رسیدن به اتمام مذاکرات در صورت وجود حسن نیت اراده کامل در یک فاصله سه یا شش ماه می توانیم مذاکرات را پشت سر بگذاریم.

وی درباره حضور کارشناس تحریم در هیات آمریکایی تاکید کرد: یکی از نشانه های مثبت بودن آن ها همین است که آمادگی دارند برای رفع تحریم ها وارد مذاکرات شوند.

مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ در پاسخ به ایسنا گفت: ما هنوز راه طولانی در پیش داریم تا به یک توافق مشترک برسیم. از نظر ما باید مسایلی که در پیشنهاد است در نظر گرفته شود.

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا که گفته شده است پیشرفت محدودی در مذاکرات روز دوم صورت گرفته است؟ اظهار کرد: هیچ کس انتظار ندارد در یک جلسه پیشرفت قابل ملاحظه ای صورت گیرد. برای آن ها همه چیز جدید بود و احساس کردند که در طرف ایرانی جدیت است و همین که با کلیات پیشنهاد ایران برخورد مناسب و مثبتی کردند پیشرفت قابل ملاحظه ای است. این که در مواد مذاکراتی هم پیشرفت داشته باشیم نه ما و نه آن ها انتظار چنین چیزی را نداشتیم.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که آن ها نخواستند قبل ار وارد شدن به بحث اهداف مشترک یعنی مرحله اول پیشنهاد ایران، ابتدا گام اقدامات اعتمادساز مدنظرشان از جمله تعلیق غنی سازی و تعلیق فردو و آب سنگین اراک و یا انتقال مواد هسته یی در ازای رفع برخی تحریم ها برداشته شود؟ ‎ خاطرنشان کرد: نمی توان قبل از گام اول، گام دوم را برداشت. این که گام اول چطور باشد منوط به مذاکرات است.

وی تاکید کرد: تحریم ها مشکلاتی برای ملت ایران داشته است اما آن قدر قوی نبوده که از حقوق خود دست بکشیم و اتفاقا مردم را در رسیدن به حقوق شان محکم تر کرده و ما از حقوق خود دست نمی کشیم. ما فکر می کنیم می توان با حفظ حقوق، نگرانی های معقول را رفع کرد. ما آماده اعتمادسازی هستیم و اعتمادسازی از نظر ما یعنی رفع تحریم ها.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات