رسانه ها و مقامات غربی می گویند با وجود تغییر لحن هیئت مذاکره کننده ایرانی و عدم انتقاد از غرب، پیشرفت در مذاکرات و کاهش تحریم ها نزدیک نیست!

به گزارش افکارنیوز ، در این زمینه صدای آمریکا از قول باربارا اسلاوین پژوهشگر ارشد «شورای آتلانتیک» نوشت: اعضای هیئت ایرانی در مذاکرات ژنو از وزیر خارجه گرفته تا بقیه هیئت همراه در گفت وگوها به انگلیسی صحبت کردند و وقتی صرف کار دشوار ترجمه نشد و مفاد پیشنهاد جدید برای دستیابی به راهکار «نهایی» در مورد برنامه مناقشه آمیز اتمی ایران ارائه شد، نمایندگان ایران از شکایت ها و گلایه های معمول خود از تحریم های غرب علیه این کشور دست برداشتند و دیگر از «استاندارد دوگانه» که نمایندگان کشورهای غربی را به آن وادار می کرد که بیش از سایر کشورهای امضا کننده «پیمان منع سلاح های کشتار جمعی» مفاد آن را اجرا کند، انتقاد نکردند.

با این وجود خبرگزاری رویتر در گزارشی خاطرنشان کرد: پیشرفت درباره تفاهم بر سر برنامه هسته ای ایران نزدیک نیست و انتظارات از توافق در دور بعدی مذاکرات را باید تعدیل کرد.
به گزارش رویتر برخی دیپلمات ها به رغم بهبود جو مذاکرات گفتند: هنوز اختلاف های عمده ای میان دولت های غربی و تهران باقی مانده است زیرا طرف اول با بدگمانی به فعالیت های هسته ای ایران، می گوید این کشور دارای اهداف پنهانی نظامی است و طرف دیگر نیز با انکار این مطلب خواستار لغو تحریم های اقتصادی فلج کننده علیه خود است.

همچنین نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید و دولت اوباما نوشت: فعلاً بحث درباره تسهیل تحریم ها زودرس است و ایران قبل از هر چیز باید اقدام های شفاف و قابل تأیید انجام دهد.
رادیو فردا نیز در همین زمینه می نویسد: دولت اوباما، حتی در صورت داشتن رغبت رسیدن به توافق با دولت روحانی، ناگزیر از جلب حمایت کنگره برای خودداری از تصویب تحریم های تازه، و همچنین لغو تدریجی تحریم های جاری است. دولت باراک اوباما تنها در شرایطی قادر به جلب حمایت کنگره نسبت به توافق احتمالی با تهران خواهد شد که در مفاد توافق تمامی نگرانی های اسرائیل مورد ملاحظه قرار گرفته باشد. (! )

از سوی دیگر یونایتدپرس به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی مدعی شد: احتمال دارد واشنگتن از ایران بخواهد به جای غنی سازی و تولید سوخت اتمی در داخل، آن را از خارج وارد کند.
این مقام آمریکایی می افزاید: ما برای گفت وگو درباره آنچه اوباما در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد، آماده هستیم. اوباما گفت که به حقوق ملت ایران در زمینه دستیابی به برنامه هسته ای صلح آمیز احترام می گذارد. برای درک معنای این سخنان، باید بحث و گفت وگو کرد.

وی افزود: واشنگتن و هم پیمانانش مایلند شاهد برداشتن گام های واقعی تری از جانب ایران برای تحدید سرعت و دامنه برنامه هسته ای، محدود کردن ذخایر رو به رشد اورانیوم غنی شده و شفافیت بیشتر در زمینه فعالیت های هسته ای این کشور باشند.
وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پیش از این در توضیح سخنان اوباما در سازمان ملل تصریح کرده که اوباما مخالف غنی سازی در ایران است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات