جزئیات جلسه نمایندگان با هیات مذاکرات هسته ای

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام اینکه سرپرست تیم مذاکرات هسته ای در جلسه این کمیسیون اعلام کرده است که ما هرگز در مورد خط قرمزهای نظام مذاکره نمی کنیم، افزود: هیات مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد که مسیر پذیرش پروتکل الحاقی مجلس است.

به گزارش افکارنیوز ، سید حسینی نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در خصوص نشست بعدازظهر امروز این کمیسیون با اعضای تیم مذاکره کننده با ۱+۵ گفت: مهمانان امروز کمیسیون امینت ملی آقایان عراقچی و تخت روانچی از اعضای تیم مذاکره کننده در ژنو بودند که آقای عراقچی گزارشی جامع از گفتگو و مذاکرات انجام شده در ژنو به اعضای کمیسیون ارائه کرد. در این جلسه که برخی نمایندگان دیگر کمیسیون ها نیز حضور داشتند بحث مفصلی پیرامون رعایت طبقه بندی اخبار، گزارشات و مطالبی که در کمیسیون مطرح می شود، همچنین تاکید بر اطلاع رسانی اطلاع رسانی دقیق مذاکرات و گفتگو برای اطلاع نمایندگان و اعضای کمیسیون صورت گرفت.

نقوی حسینی گفت: در این ارتباط آقایان کریمی قدوسی، کوثری، سنایی، جهانگیرزاده، کامران، جوکار، شوهانی و بخشایشی از کمیسیون و قشقاوی از وزارت خارجه اظهار نظر کردند و نهایتا جمع بندی شد که اخبار و گزارش کمیسیون به صورت مکتوب از سوی سخنگوی کمیسیون ارائه می شود.

سخنگوی کمیسیون در ادامه گفت: عراقچی توضیح داد آنچه در ژنو اتفاق افتاد این بود که برای اولین بار در مذاکرات، مسیر دو طرف مذاکره تعیین شد و این جمهوری اسلامی بود که با ارائه پیشنهاد خود، مسیر را تعیین کرد. چارچوب طرح ما هم این بود که اینکه تعریف کردن گام اول کافی نیست بلکه باید گام به گام تا رسیدن به نتیجه نهایی از ابتدا مشخص شود، یعنی باید هدف مشترک ابتدا تعریف و بعد مراحل بعدی تبیین شود.

به گفته وی از سوی مسئولان هسته ای مطرح شد که هدف تعریف شده این است که ما حقوق هسته ای خود را حفظ کنیم هم غنی سازی و هم بهره برداری و طرف مقابل هم اطمینان پیدا کند که بهره برداری ما صلح آمیز است و تحریم ها هم کاملا برداشته شده باشد. این هدف است و هنر تیم مذاکره کننده این بود که توانست در این دور از مذاکرات، مسیر و هدف و گام های هر مرحله را محور مذاکره قرار دهد، اما در این موضع که هدف مشترک چه باشد و گام های هر مرحله چگونه تعریف شود تا به هدف برسیم دارای اختلاف نظرات بسیاری وجود داشت بنا براین نیازمند مذاکرات هستیم و باید گفتگو های زیادی انجام شود. جمهوری اسلامی ایران در ژنو هیچگونه تعهدی نداده است بلکه بحث این است که ما آنچیزی را روی میز گذاشته ایم که خط قرمز نظام نیست. ما هرگز در مورد خط قرمزهای نظام مذاکره نمی کنیم.

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: آقای عراقچی معتقد بود که ما توانستیم بالاخره مذاکرات را از ایستایی در گام اول درآوریم؛ انتظارات ما و طرف مذاکره کننده در گام اول فاصله ای زیاد با هم داشت که توانستیم در این دوره مذاکرات از این گام اول جلو برویم این مهمترین دستاورد مذاکرات این دوره بود.

به گفته نقوی حسینی پس از توضیحات عراقچی، از اعضای کمیسیون آصفری، اسماعیلی، نقوی حسینی، کریمی قدوسی، آقامحمدی، نبوی، فتح الله حسینی، کوثری، کوچک زاده، کامران، بذرپاش، شوهانی، رسایی، بخشایش اردستانی و جعفری اظهارنظر کردند.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از نمایندگان از سایر کمیسیونها در این جلسه حضور داشتند ادامه داد: پس از صحبت های آقای عراقچی اعضای کمیسیون نظرات خود را بیان کردند که وی به تک تک سئوالات پاسخ داد.

نقوی حسینی گفت: در ادامه عراقچی گفت تیم مذاکره کننده تاکید بسیاری بر حقوق مسلم کشور و ملت دارد و خود را متعهد به حفظ آن حقوق می داند.

وی گفت که آنچه که به عنوان جزئیات مذاکرات در فضای رسانه ای مطرح شده، از سایت های صهیونیستی برخاسته و به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که ما هنوز وارد تعیین محتوای گام ها نشده ایم. عراقچی گفت پروتکل الحاقی مسیر خاص خودش را دارد و مسیر آن هم مجلس شورای اسلامی است. موضع مذاکراتی ما قوی است و آنچه که بدست آورده ایم محصول مقاومت ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در خصوص حضور وزیرامورخارجه در کمیسیون متبوعش که قرار بود در روز سه شنبه این هفته انجام شود تصریح کرد: بنا بود طبق برنامه آقای ظریف در روز سه شنبه برای پاسخ به سئوالات آقایان کریمی قدوسی و رسایی به این کمیسیون بیاید ولی به دلیل بیماری شدید جسمی اعلام کردند که امکان حضور برای وی وجود ندارد که انشاءالله این برنامه به جلسه هفته آینده موکول خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات