رسانه های ایرانی همراه هیئت مذاکره کننده هسته ای کشورمان در ژنو در رقابتی تنگاتنگ با رسانه های غربی در همراهی و همدلی در راستای یک هدف مشترک قلم زدند و آن چیزی نبود جز منافع ملی و تأکید بر حقوق هسته ای مسلم ملت ایران.

به گزارش افکارنیوز ، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته (۲۳ و ۲۴ مهر ماه) در حالی در ژنو برگزار شد که این نشست نیز همچون نشست های قبل، شاهد حضور چشمگیر رسانه ها بود؛ خبرنگارانی که از دور و نزدیک برای پوشش اخبار این نشست در ژنو گردهم آمده بودند. تصویربرداران و عکاسانی که برای شکار لحظه ها و ثبت این مذاکرات از همدیگر پیشی می جستند و خبرنگارانی که سعی می کردند کوچک ترین خبری از قلم نیفتد.

در این نشست حضور گسترده رسانه های همراه وزیر امور خارجه و تیم خبری ۳۱ نفره شایان توجه بود و رسانه های حاضر در همراهی، همفکری و همدلی بر حول محور «منافع ملی» به انتشار اخبار این نشست پرداختند.

با اینکه حضور این تعداد خبرنگار، تصویربردار و عکاس به همراه وزیر امور خارجه کشورمان تاکنون مرسوم نبوده ولی با توجه به درخواست کتبی رسانه های داخلی و تمایل آنها برای پوشش اخبار نشست، وزیر خارجه دستور مساعدت و ارائه تسهیلات ممکن از سوی وزارت امور خارجه را صادر کرد که خود جای قدردانی دارد.

علی رغم اینکه رسانه های همراه تیم مذاکره کننده هسته ای از طیف های مختلف سیاسی داخلی بودند، ولی همگی در یک مسیر گام برمی داشتند و آن تلاش برای حفظ حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران از یک سو و انعکاس فشارهای وارده و تحریم های ظالمانه به مردم ایران آن هم فقط به خاطر ایستادگی بر حقوق مسلم و قانونی آنها بر اساس معاهده NPT از سوی دیگر.

نمایندگان رسانه های ایرانی حاضر در ژنو به خوبی دریافتند که در کنار نبرد دیپلماتیک هیئت مذاکره کننده ایرانی مقابل سه عضو اتحادیه اروپا و سه قدرت جهانی (۳+۳) ، آنها نیز در رقابتی رسانه ای با رسانه های مطرح دنیا برای انعکاس واقعیات و خواست ملت ایران به طرف های مقابل قرار دارند و البته در رقابتی نفس گیر با رسانه های شش کشور.

رسانه های ایرانی تلاش کردند وقایع را آنگونه که هست جلوه دهند و از گمانه زنی های رسانه ای و شانتاژهای خبری بپرهیزند و در بسیاری از موارد منبع خبر رسانه های غربی بودند.

خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسانی که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را همراهی می کردند به این شرح اند: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (واحد مرکزی خبر، شبکه خبر، پرس تی وی، العالم و هیسپان تی وی مجموعاً ۱۰ نفر) ، خبرگزاری ها (ایرنا، فارس، ایسنا، مهر، تسنیم، آریا و نسیم مجموعاً ۱۴ نفر) ، روزنامه ها (ایران، اطلاعات، بهار، شرق و رسالت مجموعاً ۵ نفر) و گروه مستند ساز آزاد (۲ نفر) .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات