مذاکرات یک روزه ایران و آژانس در تهران پایان یافت.

به گزارش افکارنیوز ، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده است، صبح دوشنبه با دکتر علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد و پس از آن ایران و آژانس بیانیه مشترک همکاری های آینده برای حل و فصل مسائل باقیمانده را امضا کردند.

مذاکرات فنی ایران و آژانس عصر دوشنبه به سرپرستی رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس و ترو واریورنتا، معاون آمانو در امور پادمان ها برگزار شد.

این دور از مذاکرات از این پس بر اساس توافق نامه همکاری میان ایران و آژانس که صبح روز دوشنبه میان آمانو و صالحی به امضا رسید برای همکاری بیش تر میان دو طرف در راستای حل مسایل باقی مانده برگزار می شود.

دور قبلی مذاکرات ایران و آژانس ۶ و ۷ آبان در وین برگزار شده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران امروز، ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۳) توافق کردند که همکاری و گفت وگوی شان را با هدف اطمینان از ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته یی ایران از طریق حل همه مسائل باقیمانده ای که تاکنون توسط آژانس حل نشده است، تقویت کنند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران امروز، ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۳ توافق کردند که همکاری و گفت وگوی شان را با هدف اطمینان از ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته یی ایران از طریق حل همه مسائل باقیمانده ای که تاکنون توسط آژانس حل نشده است، تقویت کنند.

به گزارش وب سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی، در ادامه این بیانیه آمده است: در این زمینه این توافق حاصل شد که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه فعالیت های راستی آزمایی که قرار است آژانس برای حل همه مسائل فعلی و گذشته اتخاذ کند، همکاری بیش تری داشته باشند. پیش بینی می شود که همکاری ایران شامل ارائه اطلاعات به موقع درباره تاسیسات هسته یی اش به آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز در زمینه اجرای اقدامات شفاف ساز خواهد بود. فعالیت ها به صورت گام به گام پیش برده خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق کرد که نگرانی های امنیتی ایران را از جمله از طریق استفاده از دسترسی مدیریت شده و محافظت از اطلاعات محرمانه مدنظر قرار دهد.

ایران و آژانس به عنوان گام اولیه با اقدامات عملی که در زمینه زیر آمده است موافقت کردند. ایران در عرض سه ماه از تاریخ این بیانیه دسترسی و اطلاعات لازم را ارائه خواهد کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام در زمینه پیشرفت در اجرای این اقدامات گزارش خواهد داد.

متن ضمیمه بیانیه مشترک چارچوب همکاری ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳:

اقدامات عملی اولیه که ایران باید در عرض سه ماه اتخاذ کند:

۱ ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده به معدن گچین در بندرعباس که مورد توافق دوجانبه قرار گرفت.

۲ - ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده به راکتور تولید آب سنگین که مورد توافق دوجانبه قرار گرفت.

۳ - ارائه اطلاعات درباره همه راکتورهای تحقیقاتی جدید.

۴ - ارائه اطلاعات در زمینه شناسایی شانزده سایت که برای ساخت نیروگاه های هسته یی در نظر گرفته شده است.

۵ - شفاف سازی اظهارات ایران درباره تاسیسات غنی سازی اضافی

۶ - شفاف سازی بیش تر اظهارات ایران در زمینه فن آوری غنی سازی لیزری
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات