عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که کشورهای ۵+۱ از قبل تحرکاتشان را با هم هماهنگ کرده بودند و این بار قرار بود که فرانسه نقش" پلیس بد" را بازی کند.

به گزارش افکارنیوز، احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ اظهار داشت: من چشم انداز این مذاکرات را مثبت ارزیابی می کنم؛ این چشم انداز اراده ایران و غربی ها را برای حل مشکل مشکلات نشان می دهد. چرا که بالاخره مشکلی به وقوع پیوسته و باید حل شود. البته غربی ها به دلایل گوناگون می خواهند نشان دهند که کوتاه آمده اند و ایران نیز شفافیت به خرج می دهد.

وی ادامه داد: ما این مذاکرات را به صورت یک بسته حساب می کنیم که در این بسته هر کسی نقش خود را ایفا می کند؛ ایران پیشنهاد و راه حلی را به غربی ها ارائه و اعلام کرده که ما باید گام اول و آخر را مشخص کنیم. یعنی این گونه نباشد که بگوییم حجم غنی سازی ۲۰ درصد را کم می کنیم و غرب نیز در مرحله بعدی از ما بخواهد که از این مرحله جلوتر برویم. بنابراین باید از ابتدا آخر قصه را بدانیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: ایران در مذاکرات هسته ای پیشنهادی را مطرح کرده که مورد قبول غربی ها واقع شده است، اما آنها با بازیگری های متعدد و فشار کنگره آمریکا، اسرائیل و فرانسه در گام نهایی اعلام می کنند که ما می خواهیم ایران سلاح هسته ای نداشته باشد، لذا ایران باید به ما ضمانت بدهد.

بخشایش گفت: غربی ها برای اینکه از ما ضمانت بگیرند، می خواهند که غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف و آن را بی اثر کرده و آب سنگین اراک را تعطیل کنیم؛ این مرحله اولی است که غربی ها برای اعتمادسازی از ما می خواهند. در مقابل ایران نیز از آنها درخواست رفع کامل تحریم ها را می کند و همچنین می خواهد که پرونده ما از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی برگردانده شود. بنابراین ما در حال چانه زنی هستیم و برای برداشتن گام ها باید ۶ ماه تا یک سال مذاکره کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه روحیه مقاومت ما باعث شده که غربی ها دیگر نگویند حق شما را به رسمیت نمی شناسیم، گفت: غربی ها گام به گام حرکت کرده و اعلام می کنند که در گام اول فعلاً غنی سازی را تعطیل کرده و در گام بعد همه را برچینید. آنها می گویند که غنی سازی ۲۰ درصد را تعطیل کنید و ایران نیز به آنها پاسخ داده که آن را تعطیل نمی کنیم، بلکه بُعد و حجم آن را کم می کنیم.

بخشایش اظهار داشت: اسرائیل معتقد است که ایران را باید زمین گیر و متوقف کرد و کنگره آمریکا نیز مدام تحریم ها را افزایش می دهد. آنها می گویند که ما تحریم ها را برنمی داریم چرا که به خاطر این تحریم ها است که شما پای میز مذاکره آمدید.

وی با اشاره به کارشکنی های دولت فرانسه در مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: حرکت آمریکا، اسرائیل و فرانسه در مذاکرات اخیر هسته ای هماهنگ شده بود و هر کسی نقشی که به آن سپرده شده بود را بازی می کرد. البته فرانسه این بار نقش پلیس بد را بازی کرد به این دلیل که اسرائیل از وی خواسته بود. دلیل دوم این است که عربستان سعودی بعد از اینکه مشاهده کرد آمریکا به سوریه حمله نکرد و حاضر شد با ایران مذاکره کند، از اینکه ایران قدرت منطقه ای باقی بماند ناراحت است. بنابراین عربستان به فرانسه گفت که من ۲۵ میلیارد دلار از شما اسلحه خریداری می کنم و در مقابل اجازه ندهید که مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ به ثمر بنشیند. لذا در این دوره مذاکرات غربی ها بیشتر با یکدیگر اختلاف نظر داشتند تا غربی ها با ایران.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص حمایت از تیم هسته ای ایران خاطرنشان کرد: مردم باید از مذاکره کنندگان حمایت کنند، ولی در عین حال مواضع خود را داشته باشند و شعار مرگ بر آمریکا را بگویند. مردم و مجلس ضمن حمایت از مذاکره کنندگان به آمریکا و مذاکره کنندگان غربی خوشبین نیستند؛ چراکه همیشه غربی ها مذاکرات را خراب کردند نه ایرانی ها.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات