وزیر امور خارجه انگلیس، در پاسخ به پرسش های نمایندگان مجلس این کشور درباره گفت وگوها با جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه های هسته یی گفت: گروه مذاکره کننده با ایران، قویا علاقه مند به دستیابی به توافق موقت با ایران است.

به گزارش افکارنیوز، ویلیام هیگ گفت: گفت وگوها با ایران درباره برنامه های هسته یی و نیز وضع سوریه، ادامه دارد.

وی با رد وتو شدن توافق ها با مخالفت فرانسه یا سنگ اندازی این کشور در راه توافق نهایی افزود: گفت وگوها در ده روز آینده از سر گرفته خواهد شد و توافق در دسترس است، گروه ۱+۵ یا ۳+۳ موضع واحدی در برابر ایران داشتند.

ویلیام هیگ با یادآوری مشکل بودن این روند گفت: من و نخست وزیر انگلیس با همتایان خود در اسرائیل صحبت کردیم و به آنان اطمینان دادیم که این توافق، گذرا خواهد بود تا راه برای یک توافق جامع با ایران هموار شود.

وی با تکرار درخواست های دولت انگلیس گفت: ما در برابر تضمین های بیش تر مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته یی ایران و اقدامات جدی، قرار است بخش هایی از تحریم ها را کاهش دهیم تا راه برای گفت وگوها به منظور طرحی جامع فراهم شود.

وی گفت: دولت این کشور به عنوان رییس گروه ۲۰ تلاش خواهد کرد کمک های انسانی بیش تری برای ارسال به آسیب دیدگان در سوریه فراهم آید.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین از ادامه فعالیت بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل در سوریه خبر داد.

وی گفت: ما تلاش خواهیم کرد ایران نیز مصوبه نشست موسوم به ژنو۱ را بپذیرد که برای اسد در آینده سوریه، نقشی در نظر نمی گیرد.

وی هم چنین گفت: اختلافات با ایران در حال کاهش است

وزیر امور خارجه انگلیس در مجلس این کشور گفت: اختلافاتی که در مذاکرات اخیر در ژنو مانع دستیابی توافق دولت های غربی با ایران، بر سر برنامه های هسته یی می شد، در حال کاهش است.

وی گفت: اگرچه گفت گوهای اوایل این هفته با ایران به جایی نرسید، اما گام هایی برای رفع اختلافات برداشته شد.

وی گفت تحریم ایران، تا زمان دستیابی به توافقی جدی، ادامه خواهد یافت.

هیگ افزود: اطمینان دارد در نشست های بعدی، گامی برای یک توافق جامع برداشته خواهد شد.

در جلسه مجلس، بروکس نیومارک، نماینده حزب محافظه کار از ویلیام هیگ خواست گزارشی از صحبت هایش با وزیر امور خارجه ایران درباره سوریه و نیز با نمایندگان عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره ادامه کمک های مالی آن کشورها به گروه های افراطی مخالف دولت سوریه از جمله جبهه النصره که صلح در منطقه را مختل می سازند، ارائه دهد.

جرمی کوربین، نماینده حزب کارگر در مجلس انگلیس نیز از وزیر امور خارجه این کشور خواست فعالیت هایش را درباره خاورمیانه عاری از سلاح هسته یی و نیز انبار تسلیحات هسته یی رژیم صهیونیستی توضیح دهد که ویلیام هیگ با اعتراف به کم اثر بودن فعالیت های انگلیس گفت در ماه های آینده، در کنفرانسی که به منظور پیشگیری از گسترش سلاح های هسته یی برگزار خواهد شد، به این موضوع خواهد پرداخت.

شماری از نمایندگان مجلس انگلیس به وزیر امور خارجه این کشور هشدار دادند مراقب اثرات افراطیون بر گفت وگوها با ایران باشد.

ویلیام هیگ گفت: دولت انگلیس که در یک ماه گذشته چندین بار با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران گفت وگو کرده، پنجره ای را که برای گفت وگو گشوده شده است، فرصتی برای دستیابی به یک معامله جامع می داند.

در این جلسه چندین نماینده مجلس از ویلیام هیگ خواستند در گفت وگوها با ایران، تحت تاثیر افراطیون صهیونیست و آمریکایی قرار نگیرد و از جمله جک استراو، نماینده مجلس و وزیر امور خارجه اسبق انگلیس به هیگ هشدار داد مراقب افراطیون در اسرائیل، آمریکا و نیز فرانسه باشد.

ویلیام هیگ همچنین جواد ظریف را سیاستمداری سرسخت، صادق و سازنده نامید و گفت: اگرچه پیش شرطی برای شرکت در نشست موسوم به ژنو۲ معین نشده است، اما اگر ایران مصوبات نشست ژنو۱ مبنی بر نقش نداشتن اسد را در آینده سوریه بپذیرد، مشارکتش در مذاکرات مربوط به سوریه سهل تر خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات