سفیر فرانسه در هند با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو گفت: نه آمریکا و نه اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد مانع در دستیابی به توافق با ایرانیان نیستند.

به گزارش افکارنیوز ، فرانسوا ریشه، سفیر فرانسه در هند با اشاره به موضع این کشور در مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو گفت: فرانسه در دور بعدی مذاکرات به دنبال یک توافق مطمئن و قابل اعتماد است.

وی ادامه داد: پاریس در جایگاه یک کشور مستقل قرار دارد و موضعی بی طرفانه درباره ایران و ۱+۵ دارد. وزیر امور خارجه این کشور به دو نکته بسیار مهم اشاره کرد که در این دوره از مذاکرات باید مورد توجه قرار گیرد. اولین نکته اولین راکتور آب سنگین اراک و دومین آن سرنوشت ذخایر اورانیوم غنی شده است.

وی افزود: مذاکرات ژنو همچنان ادامه دارد که در این مذاکرات در برخی از زمینه ها توافق وجود داشت و در زمینه های دیگر اختلافاتی وجود دارد.

سفیر فرانسه در هند در پاسخ به سوالی درباره این که آیا فرانسه موضعی ضدایرانی اتخاذ کرده است؟ با رد این گونه اخبار، گفت: فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه اولین رییس جمهور غربی بود که با حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران پیش از مکالمه تلفنی وی با باراک اوباما دیدار و گفت وگو کرد.

وی با بیان این که «فرانسه به دنبال حمایت هند از مواضعش درباره مذاکرات ژنو است. پیش از عهده گیری سفیر فرانسه در هند از نزدیک با مساله هسته یی ایران دخیل بودم و در مذاکرات سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ شرکت می کردم به همین دلیل به خوبی با مذاکرات آشنا هستم. نه آمریکا و نه اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد مانعی برای دستیابی به توافق نیستند» مدعی شد: روز شنبه ۱+۵ پیشنهادی را به ایران به صورت واحد ارائه کرد اما ایرانیان آن را قبول نکرده و خواستار بررسی بیشتر شدند.

 این در حالی است که ظریف وزیر خارجه کشورمان در اظهارات خود به این ادعاها پاسخ داده و گفته است: این که برخی بخواهند چرخشی در اخبار ایجاد کنند، اعتباری در آن افراد و اعتمادی در مذاکرات ایجاد نمی کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات