با نزدیک شدن به ایام رقابت های انتخاباتی تب و تاب های فضای رسانه ای نیز اوج می گیرد؛ این نوشتار مرور کوتاهی است بر آنچه روز دوشنبه ۱۹ فروردین در حوزه انتخابات منتشر شد.

  با نزدیک شدن به ایام رقابت های انتخاباتی و فشرده تر شدن اخبار و اظهارنظرهای مرتبط با آن، تب و تاب های فضای رسانه ای نیز اوج می گیرد.

این نوشتار مرور کوتاهی است بر آنچه که روز دوشنبه ۱۹ فروردین از سوی خبرنگاران منتشر شده است.

* تشتت نیروهای وفادار به انقلاب و اسلام در انتخابات شرعاً جایز نیست

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار دبیرکل و اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، با بیان اینکه تشتت و تفرقه نیروهای معتقد به انقلاب قطعا مضر و خطرناک است، اظهارداشت: نتیجه تفرقه و تشتت نیروهای وفادار به انقلاب جز شکست و پیروزی افرادی که امتحان خوبی نداده اند خواهد بود؛ اگر کسانی حاضر به ائتلاف نباشند و اظهار و ابراز تدین و وفاداری به انقلاب هم کنند باید از آنها تعجب کرد.

وی تصریح کرد: پخش آرا باعث شکست می شود و با قداست و تقوا سازگار نیست، برخی از مسائل بسیار روشن است و همه باید به آن توجه کنند؛ تقوای دینی ایجاب می کند که به این مسئله توجه کنیم، مگر خدایی ناکرده روی هوی و هوس و نظرات و منافع شخصی می خواهیم کار کنیم.

این مرجع عظام تقلید تشتت نیروهای وفادار به انقلاب را غیر شرعی دانست و تاکید کرد: شرعا تشتت جایز نیست و باید آنهایی که معتقد به انقلاب و نظام هستند در این خصوص تامل و تدبر کنند.

وی افزود: البته باید با نظرخواهی سراغ افراد خوش سابقه و با سابقه بروند و شاخصه ها را مدنظر داشته باشند، هیچ مانعی ندارد روی یک نفر توافق کنند و سایرین بازوی او باشند و در حل مشکلات همکاری کنند.

* حداد، جلیلی و زاکانی ۳ گزینه ایثارگران برای انتخابات هستند

حسین فدایی در نشست بررسی حضور اصولگرایان و جریان شناسی انتخابات ۹۲ که در مدرسه علمیه معصومیه قم برگزار شد در پاسخ به سوال یکی از طلاب مبنی بر مصادیق کاندیدای اصلح اظهارداشت: باید ابتدا مبانی انتخاب فرد اصلح را به درستی شناخت و تعریف صحیحی از آن ارائه کرد.

وی افزود: هر فرد باید در هنگام انتخابات فکر چهار یا هشت سال آینده را بکند و با تکیه بر رهنمودهای رهبری، شخص اصلح را با قصد قربت بشناسد و به او رأی دهد.

دبیرکل جمعیت ایثارگران با بیان اینکه پس از شناخت اصلح از راه صحیح باید برای پیروزی او هم تلاش کرد، گفت: این امر سبب می شود انسان در ادامه دچار پشیمانی نشود.

وی در پاسخ به سوال دیگری که در خصوص کاندیداهای مورد نظر جمعیت ایثارگران صورت گرفت، گفت: جمعیت ایثارگران بیانیه ای رسمی منتشر کرده و آقایان جلیلی، زاکانی و حداد عادل را برای ریاست جمهوری پیشنهاد داده است.

* آل اسحاق: کثرت نامزدها نشانه ظرفیت بالای جریان اصولگرایی است/ اتخاذ مکانیزم های خاص برای وحدت اصولگرایان

همچنین یحیی آل اسحاق نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های خود برای کاندیداتوری در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت انتخابات آنچه مسلم است حضور همه سلایق پایبند به نظام جمهوری اسلامی ایران است، افزود: اگر گروهی در انتخابات شرکت نکند باید برای حضور نیافتنش دلیل داشته باشد، تمام گروه های پایبند به نظام و انقلاب باید وارد صحنه شده و به صورت جدی و اصولی به دور از بداخلاقی به رقابت بپردازند.

آل اسحاق با بیان اینکه جبهه اصولگرایان برای انتخابات وارد صحنه شده است، ادامه داد: تاکنون تعداد زیادی از اصولگرایان در صحنه انتخابات وارد شده اند و تمام تلاشمان را می کنیم تا با اتخاذ مکانیزم های صحیح از مجموع اصولگرایان به یک نامزد واحد دست یافته و با یک نفر در مقابل سلایق دیگر به رقابت بپردازیم.

وی افزود: ائتلاف ۱+۲ یکی از شاخه های اصولگرایی است که شروع کننده ائتلاف بود و امیدواریم تمام مجموعه ها و ائتلاف ها به یک نظر واحد برسند، امروز حوزه انتخابات چهار ضلعی است، حامیان دولت، اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین چهار ضلع آن را تشکیل می دهند و باید توجه کرد رقابت این دوره بین اصولگرایان نیست و همه گروه ها در صحنه حاضر هستند و باید مجموعه های اصولگرایی در این خصوص به وحدت رسیده و یک نامزد را معرفی کنند.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه حضورش در انتخابات جدی است و صرفاً برای گرم شدن تنور آن وارد صحنه نشده است، گفت: با تمام وجود به صحنه آمده ام ولی تا آخر ماندنم بستگی به مکانیزم رسیدن به وحدت اصولگرایان دارد و این مسیر است که مشخص می کند چه کسی خواهد ماند، حضور فعلی اصولگرایان نشان دهنده ظرفیت موجود در آن ها برای اداره کشور است ولی این تعدد نامزدها می تواند مشکل آفرین باشد.

* رئیس جمهور: حضور پرشور مردم در انتخابات همه معادلات را به هم می ریزد/تعهد مشترک مجلس و دولت حرکت در خط ولایت است

احمدی نژاد در دیدار نوروزی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: دولت به دنبال انتخابات بسیار پرشور و با مشارکت حداکثر ممکن است و به فضل الهی حضور مردم همه معادلات را به نفع ملت تغییر خواهد داد.

رئیس جمهور افزود: با انتخابات پرشور، هم مسائل داخلی بیش از گذشته سامان می یابد و هم شرایط منطقه ای و بین المللی به نفع ملت ایران تغییر می کند.

احمدی نژاد افزود: تمام تلاش دشمنان این است که مردم را مایوس کنند ولی وقتی مردم به صحنه آمدند همه چیز تغییر خواهد کرد و بنابراین باید همه، جهت و مسیرمان به سمت مشارکت گسترده مردم در انتخابات باشد.

رییس جمهور کار برای خدا و ارزش های الهی را مورد تاکید قرار داد و گفت: همه باید در جهت مشارکت حداکثری تلاش کنیم و فضای انتخابات بایستی فضایی بانشاط، برادرانه و قانونمند باشد.

* سخنگوی شریعتمداری: شانس پیروزی شریعتمداری در صحنه انتخابات بالاست

محسن بهرامی، سخنگوی ستاد انتخاباتی محمد شریعتمداری یکی از نامزدهای دوره یازدهم ریاست جمهوری درباره شعار اعتدال و اعتدال گرایی شریعتمداری، گفت: متاسفانه عده ایی در جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی با شعار اعتدال و اعتدال گرایی مخالف هستند که در همین راستا به تخریب رادیکالی روی آورده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه در یک هماهنگی اعلام نشده، برخی از هر دو جریان طیف اصولگرا و اصلاح طلب با برخوردهای حذفی، تخریب برنامه های منسجمی که از سوی محمد شریعتمداری اعلام شده را در پیش گرفته اند.

بهرامی تصریح کرد: شریعتمداری با در نظر گرفتن ظرفیت های کارشناسی معطل مانده در کشور، بحث استفاده از نیروهایی که در دو دولت اخیر حضور آنها کمرنگ بوده را مطرح کرد که این موضوع باب میل افراطیون نیست چراکه آنها نمی خواهند فضای اعتدال به کشور بازگردد و دولت فردگرایی حاکم شود.

وی همچنین درباره ادعای خود مبنی بر تخریب شریعتمداری از سوی گروه های اصولگرایان و اصلاح طلبان گفت: حضور شریعتمداری با سابقه بسیار درخشانی که دارد در انتخابات جدی است به همین دلیل شانس زیادی برای پیروزی در صحنه انتخابات دارد که این موضوع باعث می شود افرادی دست به تخریب وی بزنند.

بهرامی در ادامه یادآورشد: اعتدال خواهی، قانون گرایی، خردمندی مشارکت همگانی شعارهایی هستند که بر اساس مطالعات بیان شده است.

سخنگوی این کاندیدای انتخاباتی در پایان اظهار داشت: به احتمال زیاد در آینده تعداد زیادی از احزاب و تشکل های اصلاح طلبان و اصولگرایان رسماً حمایت خودشان را از شریعتمداری اعلام می کنند.

* تشکیل کمیته دعوت از لاریجانی برای انتخابات در فراکسیون رهروان

بهروز نعمتی با بیان اینکه اعضای فراکسیون بارها از علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم درخواست داشته اند، اظهارداشت: آخرین بار این درخواست در جلسه روز گذشته شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت مطرح شد.

وی با بیان اینکه رئیس مجلس تا کنون پاسخ مثبتی به این درخواست ها نداده است افزود: لاریجانی در پاسخ به درخواست اعضای فراکسیون رهروان ولایت برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گفت که شرایط برای حضور من مهیا نیست و باید این زمینه فراهم شود.

نماینده مردم اسدآباد در خانه ملت همچنین ادامه داد: کمیته ای نیز از سوی اعضای فراکسیون رهروان ولایت تشکیل شده است که موضوع نامزدی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری و فراهم آوردن زمینه برای این حضور را پیگیری می کند.

* حداد عادل: شرط پذیرش نامزدهای جدید در ائتلاف پیشرفت/منتظر ائتلاف ۵گانه نیستیم

غلامعلی حدادعادل عضو ائتلاف پیشرفت اصولگرایان با بیان اینکه تفرقه، جدی ترین رقیب اصولگرایان است که با تعقل و تقوا می توان با آن مبازره کرد، گفت: اصولگرایان تلاش خواهند کرد که با تعقل و رعایت تقوای بیشتر، ازشکست اصولگرایان بوسیله تفرقه جلوگیری کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مکانیزم نظرسنجی در وحدت اصولگرایان ادامه داد: بالاخره می توان دستگاهی که نظرسنجی آن تا حدودی قابل اعتماد باشد را یافت، اما باید همه به نتایج نظرسنجی تمکین کنند.

وی با بیان اینکه نظرسنجی و پذیرفتن نتیجه مباحثی متفاوت از یکدیگرند، گفت: من به هر سازوکاری که در ائتلاف پیشرفت برای رسیدن به وحدت تصویب شود پایبند خواهم بود و نظر سنجی نیز می تواند یکی از آنها باشد.

حداد عادل با بیان اینکه در ائتلاف سه نفره به سمت شفاف شدن سازوکار پیش می رویم، گفت: بعید است که شیخوخیت برای تعیین نامزد نهایی وارد سازوکار ائتلاف پیشرفت شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در صورت عدم استفاده از مکانیزم نظر سنجی، ممکن است اعضای این ائتلاف بین خود تصمیم بگیرند، افزود: تاکنون هیچ مکانیزمی نهایی نشده اما نظرسنجی موثر و مهم است.

وی با بیان اینکه مهم تمکین و پذیرش نتیجه نظر سنجی و عدم در پیش گرفتن تفرقه توسط اصولگرایان است تاکید کرد: بزرگترین دشمن اصولگرایان تفرقه است که باید از آن جلوگیری کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که تصمیم نهایی در ائتلاف سه گانه قبل یا بعد از ثبت نام نامزدها گرفته می شود؟ گفت: این موضوع نیز از مسائل در حال بررسی است.

حدادعادل درباره اظهارات اخیر محمدرضا باهنر مبنی بر اینکه ائتلاف سه نفره در را به روی دیگر نامزدهای اصولگرا بسته است، تصریح کرد: ائتلاف پذیرای اصولگرایانی است که در نظرسنجی ها رای قابل توجهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه کاندیداهای اصولگرا برای حضور در ائتلاف پیشرفت حداقل باید ۱۰درصد رای را داشته باشند ادامه داد: برای مثال اگر ۲۰کاندیدای اصولگرا با نیم یا ۱ درصد رای وارد ائتلاف سه نفره شوند، رسیدن به وحدت سخت خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این سوال که آیا ائتلاف سه گانه در فکر پیوستن به ائتلاف ۵ نفره است یا خیر؟ گفت: منتظر عکس این موضوع هستیم که اگر کسی در ائتلاف ۵ نفره یا غیر از آن رای قابل توجهی داشت به ائتلاف ۳ نفره بپیوندد.

* فتنه گران می خواهند هاشمی را قربانی مطامع خود کنند/ ریاست جمهوری فردی پرتحرک می خواهد

حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به برخی اخبار ضد و نقیض درباره کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات آتی ریاست جمهوری، گفت: آنچه تاکنون درباره آقای هاشمی قطعی به نظر می رسد عدم کاندیداتوری ایشان در انتخابات است.

وی با بیان اینکه هاشمی تدبیر دارد و تدبیر او اجازه کاندیداتوری در انتخابات را نمی دهند، اظهار داشت: بخشی از دوستان نزدیک به آقای هاشمی گفته اند که به دنبال فردی نزدیک به هاشمی هستند و در حقیقت حضور خود آقای هاشمی را کاملا منتفی می دانند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه « هاشمی رفسنجانی حال و انگیزه ریاست جمهوری را ندارد» ، افزود: ریاست جمهوری افراد پرتحرک و جوان را می طلبد نه افراد مسن.

ابراهیمی در عین حال تاکید کرد: جریان فتنه و اصلاحات می خواهد مجدداً هاشمی را قربانی مطامع خود کند و از وی به عنوان ابزار سیاسی استفاده کنند اما انتظار این است که آقای هاشمی چنین اجازه ای به اصلاح طلبان ندهند.

وی افزود: اصلاح طلبان برای تفرقه در جبهه اصولگرایی به دنبال کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی هستند و به خوبی می دانند که هیچ نامزد اصلاح طلبی نمی تواند مورد وثوق همه اصلاح طلبان باشد.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در پایان گفت: بعید می دانم در صورت کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی، مردم به وی اقبال داشته باشند و انشاالله که خود آقای هاشمی هم به این موضوع آگاه باشد.

* ابراز تمایل چند کاندیدا برای پیوستن به ائتلاف ۵گانه/ مذاکره با برخی گروه ها را آغاز کرده ای م

حجت الاسلام محمدحسین موسی پور دبیر ائتلاف ۵گانه اصولگرایان نیز از ابراز تمایل برخی کاندیداهای ریاست جمهوری برای پیوستن به این ائتلاف خبر داد و گفت: تاکنون تصمیمی برای اضافه شدن کاندیداهایی که برای پیوستن به ائتلاف اکثریت تمایل دارند، اتخاذ نشده است.

وی افزود: قرار است در جلسه شورای مرکزی ائتلاف که متشکل از ۵ نامزد هستند، درباره موافقت یا مخالفت با درخواست برخی کاندیداها جهت پیوستن به ائتلاف تصمیم گیری کنیم.

موسی پور در ادامه با بیان اینکه ائتلاف متبوعش مذاکره با تمام گروه های اصولگرا را مفید می داند، اظهار داشت: مذاکره ائتلاف ما با برخی گروه های اصولگرا آغاز شده است.

* فکر می کنیم کاندیداتوری حاجی بابایی در انتخابات ریاست جمهوری قطعی شود

داوود روستایی قائم سازمان دانش آموزی در نشست خبری که در محل خبرگزاری کانون دانش آموزی (پانا) برگزار شد، اظهار داشت: درخواست های فرهنگیان از وزیر آموزش و پرورش برای کاندیداتوری ریاست جمهوری در اوج است و فکر می کنیم حضور وی در انتخابات قطعی شود.

وی ادامه داد: فکر می کنم حضور وزیر آموزش و پرورش در انتخابات به دلیل فشارها و درخواست ها از وی باشد؛ برداشت ما این است که وزیر آموزش و پرورش احساس تکلیف کند و در انتخابات، کاندیدا شود.

* مردم در انتخابات ریاست جمهوری فردی اصولگرا را برمی گزینند

امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری، حضور مردم را پرشور خواند و افزود: پیش بینی می کنم قریب به ۴۰ میلیون نفر در انتخابات سال ۹۲ شرکت کنند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: قطعاً باید کسی انتخاب شود که معیارهای رهبری را در انجام کارها مدنظر داشته باشد؛ پیش بینی من این است که فردی اصولگرا با توانمندی بالا به عنوان رئیس جمهور آینده انتخاب خواهد شد.

* راه اندازی سامانه پیامکی حجت الاسلام ابوترابی

سامانه پیامکی ارتباط مردمی حجت الاسلام ابوترابی از نامزدهای انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری از سوی حامیان وی راه اندازی شد.

بر پایه این خبر، حامیان حجت الاسلام ابوترابی با ارسال پیامک به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۰۱۸ می توانند با این نامزد انتخابات آتی ریاست جمهور ارتباط مستقیم داشته باشند.

* اعلام گزینه نهایی پایداری در آستانه ولادت حضرت زهرا (س) / لنکرانی و جلیلی در راس گزینه ها

فاطمه آلیا عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت انتخاباتی جبهه پایداری اظهارداشت: هنوز در جبهه پایداری هیچ گزینه ای قطعی نشده است و لنکرانی و جلیلی در راس گزینه های جبهه قرار دارند.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری ابراز امیدواری کرد به برکت ایام ولادت حضرت زهرا (س) گزینه نهایی جبهه پایداری در آستانه ولادت این حضرت اعلام شود.

* احمدی نژاد: همه سلایق باید در انتخابات شرکت کنند/انتخابات یک بازی سیاسی نیست

احمدی نژاد در در دیدار نوروزی با اعضای هیات وزیران، استانداران، معاونین وزارتخانه ها و روسای سازمان ها در بخشی از اظهارات خود به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی یک ابزار سیاسی در دست سیاستمداران و قدرتمندان و نمایش دموکراسی و بازی سیاسی نیست؛ انتخابات در ایران اصالت دارد و در اصول متعدد قانون اساسی به آن تصریح شده است که این کشور باید با اتکا به اراده عمومی و مردم اداره شود.

رییس جمهور تصریح کرد: یک انتخابات پرشور همه مشکلات را برطرف خواهد کرد و انتخابات تبلور یک اراده و اتفاقی عظیم محسوب می شود که می تواند همه معادلات را به نفع ملت تغییر دهد.

احمدی نژاد با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور همه سلایق در انتخابات اظهار داشت: همانگونه که رهبری عزیز تاکید کردند باید همه سلایق در انتخابات حضور داشته باشند تا ملت انتخاب خود را انجام دهد و تجربه هم نشان داده، انتخاب ملت همیشه بهترین بوده است؛ همه باید تابع رای ملت بوده و هر کسی که ملت انتخاب کرده را یاری و پشتیبانی کنند.

رییس جمهور تصریح کرد: همه باید مراقب باشند و در جهت تشویق انگیزه های حضور و مشارکت بالای مردم حرکت کنند.

* درخواست ۷۷۵ فعال اجتماعی از آیت الله مصباح برای معرفی نامزد اصلح

۷۷۵ نفر از فعالان اجتماعی در نامه ای به آیت الله مصباح یزدی نوشتند گزینه اصلح باید از سویی از ظرفیت های گفتمانی عدالتخواهانه بهره مند بوده و از سویی دیگر توان کسب ظرفیت های مردمی دولت کنونی را دارا باشد.

در بخشی از این نامه آمده است: امضاکنندگان این نامه، جمعی از فعالان دانشجویی - دانشگاهی، حوزوی، رسانه ای، سیاسی و فرهنگی بدنه اجتماعی جبهه گفتمانی سوم تیر در سراسر کشور هستند که دغدغه شان ادامه یافتن گفتمان پیشرفت انقلاب اسلامی برای گسترش و تحقق عدالت بوده و امید دارند که دولت آینده با موفقیت از « پیچ تاریخی» امروز جهان گذشته و دولتی در تراز بیداری اسلامی و تمدن ساز باشد تا موجبات بسط ید ولی فقیه را بیش از پیش در عرصه های جهانی فراهم آورد.

بدیهی است که طرح برخی نکات در این نامه و نیز انتشار آن، بدین دلیل است که جریان سوم تیر هم اکنون در مرحله گزینش کاندیدای اصلح از میان کاندیداها قرار دارد. از اینروست که معتقدیم در نظر گرفتن این نکات شاید زمینه گزینش اصلح و تبعیت همگان از تصمیمی درست در این جریان را هموارتر نماید.

* آیت الله یزدی: باید به ائتلاف و وحدت نیروهای اصولگرا و ارزشی برسیم

آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: امروز کسانی که حجت شرعی به حضور در انتخابات دارند کم نیستند و باید طی راهکاری به ائتلاف و وحدت نیروهای اصولگرا و ارزشی نزدیک شد.

وی با تاکید بر اینکه هر چه قدر از مراجع تقلید فاصله بگیریم از محورهای اصلی دین فاصله گرفته ایم افزود: اعتقاد ما این است که سیاست و شریعت همراه هم است و مراجع عظام تقلید در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… صاحب نظر هستند و باید به نظرات آنها توجه بسیار کرد و احترام گذاشت.

آیت الله یزدی با تأکید به حضور حداکثری مردم در انتخابات آینده، گفت: مقام معظم رهبری بارها به اصل حضور اکثریت مردم در پای صندوق های رأی تأکید داشته اند و فرمودند که در انتخاب رئیس جمهور آینده باید بسیار دقت کرد زیرا تأثیرات بسیار زیادی در سطح بین المللی و داخلی دارد و اصل بسیار مهمی است.

وی افزود: باید بسیار هوشیار بود که نکند به دلیل لزوم حضور اکثریت مردم در پای صندوق های رای به نتیجه آن کم توجهی شود. باید مراقب باشیم شخصی رئیس جمهور نشود که هر روز درگیری و مشکل ایجاد کند.

وی تأکید کرد: اگر ما ساکت بنشینیم و منتظر انتخابات بی نظر باشیم روز قیامت مسئول هستیم، امروز کسانی که حجت شرعی به حضور در انتخابات دارند کم نیستند و باید طی راهکاری به ائتلاف و وحدت نیروهای اصولگرا و ارزشی نزدیک شد.

* آغاز به کار پایگاه خبری - تحلیلی مثلث

این سایت خبری - تحلیلی با هدف کمک به شفاف و پر شور شدن فضای انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم راه اندازی شده است.

پایگاه خبری - تحلیلی « مثلث» که با شعار « درک تازه از واقعیت» فعال شده، با آدرس www. mosalas. ir قابل دستیابی است.

* رئیس جمهور چون شخص دوم کشور است باید به ویژگی های رهبری نزدیک باشد

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان طی سخنانی اظهارداشت: رئیس جمهور باید کسی باشد که بعد از مقام معظم رهبری بتواند شخصیت جایگاه دوم را داشته باشد، پس باید تا حدی به ویژگی های رهبری نزدیک باشد.

• در اصل ۱۱۳ قانون اساسی دربارۀ جایگاه رئیس جمهور آمده است: « پس از مقام رهبری، رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور است. » بر این اساس رئیس جمهور باید کسی باشد که بعد از مقام معظم رهبری بتواند شخصیت جایگاه دوم را داشته باشد و بعد از مقام معظم رهبری بتوانیم به سعۀ صدر و توانایی های ایشان اعتماد کنیم و ایشان را به جهانیان معرفی کنیم، و بر ادارۀ کشور بگماریم. حالا شما ببینید چه کسی در این جایگاه باید باشد. آیا ما می توانیم این جایگاه را به کسی در حد یکی از وزراء مثلا وزیر راه یا وزیر کشور یا هر کدام از وزرا را، بدهیم؟

• برداشت بنده این است که وقتی رئیس جمهور شخص دوم کشور است، باید تا حدی به ویژگی های رهبری نزدیک باشد؛ مثلا تا حدی فراجناحی باشد تا بتواند موجب ثبات کشور بشود. البته نه اینکه بین حق و باطل بایستد و یا بی خاصیت باشد. این یک برجستگی خاصی می خواهد. نباید فضای سیاسی به گونه ای خراب بشود که افراد برجسته و شایسته اصلاً به صحنه نیایند؛ بگویند اصلاً جای ما نیست. بنده کاری به این ندارم که تاکنون آیا اینچنین بوده است یا نه. مهم این است که ما در انتخاباتی که پیش رو داریم به ملاک های اصلی توجه کنیم. پنجشنبه در مرکز فرهنگی سیدالشهدا (س) تهران

* همایش « مشق حماسه» با سخنرانی زاکانی، پناهیان و کوثری برگزار می شود

همایش « مشق حماسه» با سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان، اسماعیل کوثری و علیرضا زاکانی و حضور جمع زیادی از نیروهای انقلاب پنج شنبه هفته جاری ۲۲ فروردین ماه در سالن سیدالشهدا (ع) تهران از ساعت ۱۵.۳۰ برگزار می شود.

شایان ذکر است که در این همایش « جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی» به منظور فعالیت های انتخاباتی ریاست جمهوری اعلام موجودیت خواهد کرد.

این همایش در مرکز فرهنگی سیدالشهدا واقع در میدان هفت تیر، ساعت ۱۵: ۳۰ برگزار خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات