گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی موجب واکنش سعید مرتضوی مدیر عامل پیشین این سازمان شد به طوریکه برخی از نتایج تحقیق و تفحص را تکذیب کرد، این در حالی است که اسناد موجود نشان از وجود تخلفاتی جدی از جمله در بخش فعالیت های فرهنگی این سازمان دارد.

به گزارش افکارنیوز ، طی واکنش های سعید مرتضوی به گزارشات تهیه شده تحقیق و تفحص مجلس برخی مفاد از گزارش توسط مرتضوی تکذیب شده و در مورد برخی از مفاد سخنی به میان نیامده است که نمونه تکذیبیه های ارسال شده از جانب مرتضوی، هزینه کرد این سازمان برای تهیه یک ویژه برنامه در شبکه سه سیما بوده است.

درک لزوم تهیه ویژه برنامه هفته تأمین اجتماعی در شبکه سه سیما برای بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل داده و منابع سازمان تأمین اجتماعی از حق بیمه پرداختی آنان تأمین می شود مشکل است، حال اینکه هزینه پرداختی برای ساخت این برنامه به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال توسط سعید مرتضوی مدیرعامل وقت سازمان تأمین اجتماعی تکذیب شده که اسناد این قرار داد در ادامه آمده است.


در این قرارداد و چند قرارداد مشابه دیگر از سوی سازمان تأمین اجتماعی تنها یک شخص برای تهیه برنامه به صدا و سیما معرفی شده که این موضوع هم در جای خود قابل بررسی است، همچنین وقتی مدیر عامل وقت سازمان تأمین اجتماعی این هزینه کرد را رد می کند یعنی خود او نیز به چنین هزینه هایی بی اعتقاد بوده و می داند پذیرش این هزینه ها غیرقابل قبول است.

از مصادیق سوء مدیریت، تخصیص اعتبار به هزینه کرد غیر ضرور در نهادی های دولتی و نیمه دولتی است که نمونه این سوء مدیریت ها در سازمان تأمین اجتماعی اتفاق افتاده است. سازمان تأمین اجتماعی از جمله سازمان هایی است که وظیفه خدمت رسانی، آن هم به قشر متوسط به پایین جامعه دارد بنابراین هزینه های تبلیغاتی و تشریفاتی کمتر در این سازمان توجیه پیدا می کند.

از مصادیق این هزینه کردها مراسمی برای تجلیل از رئیس جمهور بود که تنها برای اجرای مجری برنامه ۴۰ میلیون ریال و برای فیلم برداری، عکاسی و سایر تبلیغات مراسم ۳۲۰ میلیون ریال هزینه شده است.مراسم شصتمین سالگرد سازمان تأمین اجتماعی اوج هزینه کردها

اما این هزینه ها در برگزاری مراسم شصتمین سالگرد سازمان تأمین اجتماعی به اوج خود می رسد، مراسمی که در سه روز متفاوت و در سه مکان متفاوت برگزار شد، ۲۵ تیرماه در سالن اجلاس سران، ۲۹ تیرماه در سالن وزارت کشور و ۳۱ تیر ماه در سالن هتل همای تهران.

هزینه پذیرایی در سالن اجلاس سران ۶۰۴ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال بوده که فقط ۳۵ میلیون ریال آن صرف هزینه های گل آرایی مراسم شده و کرایه سالن های برگزاری مراسم در سالن اجلاس سران ۵۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بوده است. تندیس های اهدایی در این مراسم ۱۲۰ میلیون ریال و لباس نیرو های تأمین اجتماعی برای حضور در مراسم ۱۳۲ میلیون ریال هزینه داشته، همچنین قریب به ۸۰۰میلیون ریال هزینه رپرتاژ آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار کشور برای درج پوستری با این عنوان «شصت سال تلاش، امسال موسم حماسه» شده است.

همچنین جمع کل مبالغی که برای اجرای مراسم در هتل همای تهران پرداخت شده ۱۰۶۸ میلیون ریال بوده و آنچه که در مورد برگزاری این مراسم در هتل همای تهران جالب توجه است مالکیت هتل است، که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به خود سازمان تأمین اجتماعی است.

برای برگزاری مراسم مختلف سازمان تأمین اجتماعی یک بازنشسته ارتش تحت عنوان مشاور جهت اجرای برنامه های سازمان تأمین اجتماعی قرارداد منعقد نموده که ماهیانه حقوق و دستمزد دریافت می نموده است تا در هنگام برگزاری مراسم و همایش ها به عنوان مجری ایفای نقش نمایند، لیکن برای برگزاری سه مراسم (کلنگ زنی بیمارستان شهید لواسانی، مراسم افطاری سالن اجلاس و مراسم افطاری هتل هما) جمعاً برای سه برنامه فوق به شرح ذیل با شرکتی قرارداد منعقد شده است:مبلغ ۲۰ میلیون ریال بابت ساخت انیمیشن

مبلغ ۹۰ میلیون ریال بابت ساخت یک ترانه با نام پیک باد

مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال بابت برگزاری مراسم تجلیل و رونمایی از تمبر یادبود در هتل هما

مبلغ ۱۳۲ میلیون ریال بابت مراسم کلنگ زنی در بیمارستان لواسانی

مبلغ ۳۲۰ میلیون ریال بابت مراسم تجلیل از رئیس جمهور در سالن اجلاس

برای اجرا در برنامه های فوق جمعاً ۱۱۶۲ میلیون ریال به شرکت مذکور پرداخت شده که سندی مبنی بر برگزاری مناقصه جهت واسپاری امور مذکور موجود نیست.

مراسم دیگری در سازمان تأمین اجتماعی تحت عنوان همایش تجلیل از چهره های ماندگار سازمان تأمین اجتماعی برگزار شده است که هزینه برگزاری آن قریب به ۶۰۰ میلیون ریال بوده و ۶۰ سکه قطعه سکه تمام بهار آزادی برای اهدا به ۶۰ چهره ماندگار سازمان ارائه شده، علی رغم اینکه نام چهره های ماندگار برای دریافت این سکه ها درج شده اما امضا یا رسیدی از این نام ها در راستای تأیید دریافت هایشان وجود ندارد.سال گذشته کشور در شرایط اقتصادی بدی قرار داشته و تأکیدات مقام معظم رهبری بر مفاهیم اقتصاد مقاومتی تمرکز داشت، این فشار اقتصادی بر قشر ضعیف جامعه ملموس تر بود، حال اینکه یکی از بانیان اصلی رسیدگی به معیشت این قشر، سازمان تأمین اجتماعی است که انتظار مخاطبان هدف این سازمان تمرکز ریزترین منابع بر مصارف این قشر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات