پایین آمدن تورم مساوی با کاهش قیمت ها نیست. وقتی نرخ تورم کاهش پیدا می کند یعنی آن افزایش قیمت گذشته را ندارد در نتیجه پایین آمدن نرخ تورم به معنای کاهش قیمت ها نیست.

به گزارش افکارنیوز ، جمشید پژویان، با اشاره به رابطه کاهش نرخ تورم با قیمت کالا گفت: این مطلب بسیار ساده است، دولت معتقد است تورم را کاهش داده، در حالی که این یک بازی سیاسی است. مثلا این طور در نظر بگیرید که یک شوک وارد شده و مسئله تحریم ناگهان باعث کاهش صادرات نفت مان شده است. به دنبال این موضع درآمد نفتی ما کم می شود و وارداتی که قبلا داشته ایم، نزدیک به نود میلیارد کاهش پیدا می کند.

پژویان افزود: با ادامه این روند تمام کالاهایی که قبلا چهار برابر وارد می شد حالا کم می شود و جهش قیمت ها به وجود می آید و در نهایت تورم ایجاد می شود. پس از ایجاد تورم دیگر ادامه تحریم یا تحریم جدیدی اتفاق نمی افتد و ارزش ریال ما کمتر نمی شود و در ماه های بعدی تغییری در قیمت ها احساس نمی کنیم. این عدم تغییر در قیمت ها به معنای کاهش تورم نیست. در واقع با وجود چنین شرایطی نباید انتظار داشت که قیمت ها به حالت قبل برگردد یا پایین تر آید بلکه بالاتر هم رفته است.

وی با تاکید بر اینکه ثابت ماندن قیمت ها به معنای کاهش تورم نیست، اظهار داشت: به طور مثال می توان گفت وقتی شما جهشی داشته اید، تا زمانی که جهش دیگری اتفاق نیفتد تقریبا در همان مسیر قرار می گیرید. در آن شرایط می توان ادعا کرد که بله، از سه ماه پیش تا به حال قیمت ها کمی افزایش پیدا کرده یا اصلا افزایشی نداشته است، اما باید در نظر داشت که این قیمت ها نسبت به سال قبل چهل و اندی درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت ناشی از یک شوک، تورم را به وجود آورد. اما دیگر شوکی وارد نشده که تورم ادامه پیدا کند در نتیجه در همان سطح تورم باقی مانده ایم و ظاهر امر این است که در این دوره سه چهار ماهه که قیمت ها به آن صورت جهش نداشته و تورم کم شده است. یعنی اگر قبلا چهل و اندی درصد وجود داشته دیگر الان تورم وجود ندارد چرا که آن تورم اثرش را گذاشته و تمام شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت ها نیست، گفت: پایین آمدن تورم مساوی با کاهش قیمت ها نیست. وقتی نرخ تورم کاهش پیدا می کند یعنی آن افزایش قیمت گذشته را ندارد در نتیجه پایین آمدن نرخ تورم به معنای کاهش قیمت ها نیست. مثلا هنوز هم شیر را ۳ هزار تومان می دهند و می گویند تورم کم شده، در حالی که این شیر از ۳ هزار تومان به ۵ هزار تومان افزایش قیمت نداشته است. یعنی وقتی شیر از ۱۵۰۰ به سه هزار تومان رسید، تورم ایجاد شد و حالا قیمت ۳ هزار تومان ثابت مانده است و اگر هم سه هزار و صد تومان شود، یک تورم جزیی است و می توان گفت ما تورم را کم کرده ایم اما در واقع قیمت ها کم نشده است. تورم بنا به دلایلی مثل یک شوک ایجاد شد. در حال حاضر هم قیمت ها کاهش نداشته و دولت در این زمینه هیچ کاری انجام نداده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات