واشنگتن پست:

یک روزنامه آمریکایی تأکید کرد کاخ سفید باید باور کند که ایران را از دست داده و این کشور دیگر به دامن آمریکا باز نخواهد گشت.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه واشنگتن پست با مرور سردرگمی های آمریکا در خاورمیانه پس از یک دهه نظامی گری می نویسد: احتمالاً واژگونی رژیم پهلوی شاید در سال ۱۹۷۹ بود که جرقه نبرد آمریکا برای خاورمیانه بزرگ را زد.

سقوط شاه برای آمریکا هزینه داشت. شاید این هزینه با از دست دادن چین، ۳۰ سال قبل از آن برابری می کرد.

اما امروز آمریکا با ایرانی مواجه است که باید واقعیت ها را در مورد آن درک کند. آمریکا باید از دست دادن ایران را بپذیرد و بداند که این کشور دیگر هیچگاه در افق آمریکا قرار نمی گیرد.

برخی نومحافظه کاران آمریکایی می گویند تا زمانی که آمریکا، بغداد را دارد، چرا باید به تهران برود. اما عراق اینک به باتلاقی برای آمریکا تبدیل شده و شاید در ایران فرصت هایی برای خروج آمریکا از جنگ های طولانی در خاورمیانه وجود داشته باشد.

این روزنامه با بیان اینکه نباید موضع اسرائیل، سیاست آمریکا را در قبال ایران تعیین کند، نوشت: خروج آمریکا از مصیبت ها و مخمصه های خاورمیانه می تواند از طریق ایران انجام شود.

خاتمه دادن به جنگ برای خاورمیانه بزرگتر به معنی این نیست که مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خاورمیانه به یکباره از بین می روند. آنها مشکلاتی نیستند که آمریکا باید آنها را حل کند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات