یک روزنامه حامی دولت از دولتمردان خواست در دادن وعده های اقتصادی به مردم جانب اعتدال را رعایت کنند و بیش از وعده و حرف، عمل کنند.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: زیاد حرف زدن، وعده های فراوان دادن و مردم را طلبکار کردن، یکی از آفت های دولت هاست که اکثر دولتمردان به آن مبتلا هستند.

اظهارات روزهای اخیر سخنگوی دولت یازدهم متأسفانه نشان داد که این دولت نیز به این آفت مبتلاست. یکی از ویژگی های دولت «اعتدال» باید این باشد که در وعده دادن ها نیز معتدل باشد، مسئولان دولتی کمتر حرف بزنند و بیشتر عمل کنند، تلاش آنها بر این باشد که مردم را با واقعیت ها آشنا و مأنوس کنند و طوری حرف نزنند که مردم بی جهت احساس طلبکاری نمایند… افراد معتدل کسانی هستند که ابتدا عمل کنند و سپس از عملکردهای خود خبر بدهند.

این روزنامه می نویسد: سخنگوی دولت، در هفته گذشته و قبل از آن، چند بار درباره سبدهای کالا که قرار است به اقشاری از مردم داده شود وعده هایی داد.

آقای رئیس جمهور نیز در گزارش رادیو تلویزیونی ۱۰۰ روزه خود درباره سبدهای کالا سخن گفت. مردم در سال های اخیر از زبان دولتمردان بارها این عنوان زیبا و امیدوارکننده را شنیده اند و از بس که در این زمینه تخلف دیده اند، در حال حاضر نسبت به چنین عنوانی به نوعی «شرطی» هستند.

به همین جهت، هرگاه عنوان «سبد کالا» به گوش ها می خورد، حساسیت ایجاد می شود. به همین دلیل بهتر است دولتمردان کنونی سخنی از «سبد کالا» نگویند و اگر به هر دلیل ضرورت ایجاب می کند در این باره سخن گفته شود فقط یک بار به آن اشاره کنند و بعد از آن، تا زمانی که به وعده خود عمل نکرده اند آن را تکرار نکنند و به این حساسیت دامن نزنند.

برخلاف این نسخه واقع بینانه و مشفقانه، متأسفانه سخنگوی دولت در اظهارات روز چهارشنبه خود گفت در بهمن و اسفند امسال سبد کالایی خواهیم داد و کارگران، کارمندان رسمی، پیمانی و قراردادی، کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح، مشمول دریافت این سبد کالایی می شوند.

وی به این وعده ها اکتفا نکرد و افزود علاوه بر آنچه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است، به صورت جداگانه سبد کالایی بهمن و اسفندماه به این افراد نیز اختصاص خواهد یافت.

نویسنده ادامه می دهد: سخنگوی دولت، فراتر از این هم رفت و وعده سبد کالایی را به سالی چند نوبت رساند و در توضیح ادامه توزیع سبدهای کالایی یارانه ای در سال ۹۳ گفت «توزیع سبدهای کالایی یارانه ای در سال ۹۳ حداقل هر فصل یکبار انجام می شود و رئیس جمهور به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مأموریت داد موضوع ارائه بیش از یک سبد کالایی در هر فصل را برای سال آینده بررسی کند. »

اینکه آقای رئیس جمهور به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مأموریت داده موضوع ارائه بیش از یک سبد کالایی در هر فصل را بررسی کند، دارای ماهیت مأموریتی است. بنابراین، قبل از آنکه نتیجه این بررسی مشخص شود نمی توان این دستور را خبری کرد. عجله سخنگوی دولت برای خبری کردن این دستور و مأموریت، از مصادیق خروج از «اعتدال» است.

جمهوری اسلامی، وعده دادن را با شرایط فعلی اقتصادی نامنطبق توصیف کرد و با یادآوری این ضرب المثل که دو صد گفته چون نیم کردار نیست، افزود: مسئولان دولتی فقط اگر امیدی بدهند که صددرصد عملی است اقدام مثبتی خواهد بود، ولی امید دادن هایی که در تحقق آنها تردید وجود دارد نتیجه منفی خواهد داشت.

آنچه نویسنده متذکر نشده تناقض این وعده با ادعای خالی بودن خزانه است؛ موضوعی که از سوی وزیر محترم اقتصاد نیز رد شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات