هاشمی رفسنجانی:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یک عده افراطی در دنیا، به خصوص در اسرائیل و آمریکا دارند تلاش می کنند تا توافقات ژنو را بشکنند.

به گزارش افکارنیوز ، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده ای امام (ره) ، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در دفتر قم، با تأکید بر این جمله که همه سخنان آن مرد خدا برخاسته از اخلاق انسانی و اسلامی بود، گفت: تمام خصوصیاتی که برای انسان تالی تلو معصوم متصور است، در امام وجود داشت.

وی حفظ، تدوین و انتشار آثار گفتاری و نوشتاری امام (ره) را از ضرورت های همیشگی برای ارتقای جایگاه اسلام در جامعه دانست و گفت: مهمتر از همه، حراست عملی از تفکرات ایشان است که از زمان حضور در حوزه علمیه قم تا زعامت سیاسی و دینی جامعه، از لحاظ علم و عمل به عقاید خود، سرآمد روزگار بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از اینکه «هرچه از خورشید وجود ایشان دورتر می شویم، حاجب ها زیاد می شوند و نور آن کم می شود» ، گفت: حرف، سکوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی هایی بود که بعضی ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می کردند.

هاشمی افزود: فرمان هشت ماده ای امام مترقی ترین متن برای حقوق شهروندی و منشور کاملی برای حکومت اسلامی است که اگر درست اجرا شود، نظام اسلامی الگوی نظام حقوق بشری خواهد شد.

وی یکی از ویژگی های رهبری امام راحل را برنامه ریزی برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن خواند و با یادآوری انحرافاتی که در انقلاب مردمی کشورهای اسلامی در طول سال های اخیر اتفاق افتاد، گفت: فقدان رهبری جامع الشرایط خون مردم و جوانان را در خیلی از کشورهای اسلامی هدر داد و حکومت ها پس از یک دوره کوتاه دوباره به دست استبداد و استعمار افتادند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اشارات تاریخی امام برای جلوگیری از میدان گرفتن افراطیون در داخل کشور و دیگر کشورهای اسلامی، گفت: حل مسائلی چون پایان جنگ ۸ ساله عراق علیه ایران، بن بست شکنی قانون گذاری و تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود که هیچ کس جز ایشان نمی توانست حل کند.

وی افزود: اهمیت بیشتر آنجاست که امام تمام این کارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده اند.

هاشمی با اشاره به وجود بقایای فکری افراطی گری در همه جوامع، گفت: همین الان شاهدیم که چگونه یک عده افراطی در دنیا، به خصوص در اسرائیل و آمریکا دارند تلاش می کنند تا توافقات ژنو را بشکنند و دوباره تهدید، تحریم و تحقیر فضای مذاکرات را تحت الشعاع قرار دهند و همکاری ها به بن بست برسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانشان به ابتکار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا خمینی برای تأسیس مؤسسه حفظ و تنظیم و نشرآثار امام اشاره کرد و گفت: خلف صالح ایشان، حاج حسن آقا نیز با جدّیت و انتخاب همکارانی محقق و دلسوز نمی گذراند غبار فراموشی برآثار امام بنشیند.

وی افزود: پیشنهاد می کنم که فرمان هشت ماده ای امام را به گونه ای فصل بندی و تنظیم کنید تا در هر مناسبتی مردم و مخصوصاً جوانان که از فضای انفاس قدس ایشان استثمام نکرده اند، آگاه شوند که چه مرد روشن ضمیری این انقلاب را پایه ریزی کردند.

در آغاز این دیدار ابتدا متن کامل فرمان هشت ماده ای امام قرائت شد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سیدحبیب اله موسوی، مسؤول موسسه در دفتر قم، ضمن ارائه گزارش از فعالیت و برنامه های مؤسسه، گفت: یک همایش ملی برای تبیین کلمات و جملات آن فرمان در ۲۴ آذر سال آینده برگزار می شود قبل از آن نیز دو پیش همایش داریم که یکی برگزار شد و دیگری در اسفندماه برگزار می شود.

وی از هاشمی رفسنجانی برای تحقیق عمیق در آثار امام و روشنگری در بعضی از ابهامات، کمک خواست که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: هر کاری را که بتوانم برای شناساندن بیشتر امام و آثار وجودی ایشان به مردم و تاریخ انجام دهم، جزو وظایف دینی و سیاسی و انقلابی خود می دانم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات