روزنامه جمهوری اسلامی از دولت خواست در برابر بدعهدی و پیمان شکنی آمریکا با قاطعیت بایستد که این عین اعتدال است.

به گزارش افکارنیوز ، این روزنامه در سرمقاله خود با بیان اینکه دولت در مواردی با اعتدال عمل کرده که قابل تحسین است اما در برخی موارد از چارچوب اعتدال خارج می شود، به اعمال تحریم های جدید علیه ۱۸ شرکت در ارتباط با ایران می پردازد و می نویسد: تحریم های جدید، نقض آشکار توافقنامه ژنو توسط دولت آمریکاست.

این واقعیت آنقدر روشن و آشکار است که حتی خود اعضای گروه ۵+۱ نیز به آن اعتراض کرده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعمال تحریم های جدید علیه ایران را مخالف روح توافق نامه ژنو دانسته و اعلام کرده این اقدام آمریکا اجرای توافق ژنو را بطور جدی با پیچیدگی مواجه می کند.

جمهوری اسلامی افزود: دولت، علاوه بر اقداماتی که تاکنون در واکنش به تخلف دولت آمریکا از توافق ژنو کرده، باید شیوه ای در پیش بگیرد که واشنگتن را وادار به لغو تحریم های جدید نماید.

بدیهی است که ادامه مذاکرات کارشناسان برای اجرائی شدن توافق ژنو به عقب نشینی آمریکا بستگی دارد.

دولت جمهوری اسلامی ایران باید درست در همین نقطه تکلیف خود را با دولت آمریکا روشن کند و اوباما را که می گوید متعهد شده از هرگونه اعمال تحریم های جدید مرتبط با برنامه هسته ای جلوگیری کند، به انجام تعهدی که کرده است وادار نماید.

این روزنامه در سرمقاله دیگری با بیان اینکه «اقدام اخیر آمریکا قطعاً و بی هیچ شک و شبهه ای خلاف توافقنامه ژنو است» می نویسد: اقدام تحریمی اخیر آمریکا علیه ایران هر چند چیز جدیدی نیست و ادامه مسیر پراشتباه آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران است، ولی تفاوت این اقدام با سایر اقدامات سابق در این است که این بار تأثیرات عمیق تری بر وجهه آمریکا خواهد داشت و هزینه بیشتری را بر کاخ سفید تحمیل خواهد کرد.

این تفاوت از این جهت قابل ارزیابی است که اگر در ایران و جهان افرادی یافت می شدند که براساس ساده انگاری و خوشبینی های مضاعف، دل به حسن نیت دولتمردان آمریکائی دوخته و آنها را قابل اعتماد تصور می کردند، امروز با این قبیل حرکت های غیراصولی و مغایر با روح توافقات انجام شده، واشنگتن دیگر کسی را با خود به همراه ندارد.

یادآور می شود روزنامه جمهوری اسلامی از حامیان آقای هاشمی رفسنجانی است که در ماجرای روابط با آمریکا و مسئله مذاکره، مسیری کاملاً مغایر با منافع ملی و مواضع صریح حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری طی می کند.

اما متأسفانه روزنامه جمهوری اسلامی درباره این موضع گیری های غلط و تحریف آمیز سکوت اختیار کرده است. مواضع اخیر روزنامه جمهوری اسلامی در حالی است که آقای هاشمی طی روزها و هفته های اخیر به شدت اصرار داشته رئیس جمهور بی صداقت، عهدشکن و تندرو آمریکا را میانه رو معرفی کند- در حالی که بانی تحریم های جدید دولت آمریکا و نه کنگره بوده- و از آن سو منتقدان داخلی را که درباره خوش بینی مفرط و موهوم به آمریکا هشدار می دهند، تندرو و افراطی که همسو با اسرائیل هستند معرفی کند و لابد یکی از مصادیق همین اتهام زنی روزنامه جمهوری اسلامی است!

خاطرنشان می شود بنابر گزارش رویترز پنج شنبه و جمعه هفته گذشته سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما برای چندمین بار به فلسطین اشغالی رفت و به سران رژیم صهیونیستی اطمینان داد که آمریکا پیش از توافق با ایران با اسرائیل رایزنی خواهد کرد.

در این سفر مقامات خزانه داری آمریکا که بانی تحریم های جدید هستند حضور داشتند. بعد از همین سفر بود که آمریکا اعلام کرد ۱۸ شرکت جدید را تحریم می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات