رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس تاکید کرد که پارلمان اروپا هیچگونه پیش شرطی را برای سفر به تهران، مشخص نکرده بود.

به گزارش افکارنیوز ، کاظم جلالی رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار هیئت پارلمانی اروپا با برخی فتنه گران گفت: روابط پارلمانی از مدت ها پیش و بیش از ۱۰،۱۲ سال است که گروه روابط پارلمان اتحادیه اروپا در پارلمان اروپا تشکیل شده است. البته پارلمان اروپا با همه کشورهای گروه رابطه ندارد و تنها با برخی کشورها و برخی مناطق جغرافیایی گروه رابطه دارد.

وی افزود: این رفت و آمدها می تواند خیلی موثر باشد. زیرا از یک طرف شاهد هستیم که پارلمان اروپا مرتبا از اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران دعوت می کند و آنها نقش سخنگویی را برعهده گرفتند که این همواره مورد اعتراض ما بوده است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در ادامه به جلسه اخیرش با این هیئت پارلمانی اشاره و تاکید کرد: در ملاقات اخیری که روز شنبه با اروپایی ها داشتیم، به آنها گفتیم که شما خیلی حرف های اپوزیسیون را می شنوید در صورتی که نیازمند این هستید که حرف های نظام و ملت ایران را نیز بشنوید.

جلالی در ادامه تصریح کرد: از طرف دیگر آمدن آنها به ایران، این فرصت را برایشان فراهم می کند که با مقامات کشور ما از نزدیک گفت وگو و صحبت کنند و در نهایت بتوانند عینکی که همواره جمهوری اسلامی ایران را به شکل غیرواقعی نشان می دهد، کنار بگذارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به فضای غیرواقعی که از سوی رسانه های خارجی علیه جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل ایجاد شده اشاره کرد و افزود: متاسفانه فضایی که برخی رسانه های خارجی و رسانه های بیگانه در خارج از کشور درست کرده اند، متناسب با فضای داخلی ایران نیست و خیلی ها خبرها را از آن رسانه ها می گیرند و با واقعیت ها بیگانه هستند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در همین زمینه اظهار داشت: بنابراین شناخت واقعیت های ایران، فرصتی برای آنهاست که بتوانند از آن استفاده کنند.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش به در دستور کار بودن سفر این هیئت پارلمانی اروپا از مدت ها قبل اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی های این سفر حداقل از ۷،۸ ماه قبل صورت گرفته و این گونه نیست که کار جدیدی صورت گرفته باشد، بنابراین ما از اسفندماه و یا بهمن ماه سال گذشته بر روی تاریخ فعلی سفر با هم به توافق رسیدیم.

وی در ادامه تصریح کرد: پارلمان اروپا هیچگونه پیش شرطی را برای ما و برای سفر به تهران، مشخص نکرد. البته بعضی وقت ها پیش شرط هایی می گذاشتند که ما همواره با این پیش شرط ها مخالف بودیم و می گفتیم که سفر باید در نهایت ارتباط متقابل و در چارچوب قواعد مربوط به دوستی و گسترش روابط و شناخت متقابل باشد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس اضافه کرد: آنها حق سفر را در شورای روسای پارلمان اتحادیه اروپا به تصویب رساندند و به این سفر آمدند. البته بر روی برنامه ها نیز ما به توافق رسیدیم و همان برنامه هایی است که رسما از طریق پارلمان ایران برای آنها برنامه ریزی شده و جدول آن نیز کاملا مشخص است.

جلالی در ادامه به جزئیات برنامه های سفر این هیئت پارلمانی اشاره و تاکید کرد: براساس برنامه ریزی زمان بندی شده، پارلمان اروپا سحرگاه روز جمعه وارد تهران شدند و برای روز جمعه برنامه ای نبود و قرار بود روز شنبه سفری به اصفهان داشته باشند و به دلیل اینکه بعضی از نمایندگان مجلس برای سرکشی به حوزه های انتخابیه رفته بودند، لذا این برنامه تغییر کرد و گفتند که بیشتر تمایل دارند که با پارلمانی های ایران ملاقات کنند که در نهایت سفر به اصفهان نیز لغو شد.

وی با اشاره به اینکه ملاقات ها و برنامه های سفر هیئت پارلمانی اروپا در ایران مشخص است، تصریح کرد: در ملاقات های رسمی که توسط مجلس برای آنها تنظیم شده، ملاقات با نسرین ستوده و جعفر پناهی پیش بینی نشده و اینها بدون اطلاع در روز جمعه، یک میهمانی در سفارت یونان ترتیب می دهند و در این میهمانی سفرای کشورهای اروپایی برای هماهنگی در آنجا حضور پیدا می کنند. تعدادی از ایرانیان را نیز برای ضیافت ناهار و میهمانی دعوت می کنند که برخی از اشخاص از جمله اشخاصی که نام برده شد در این میهمانی حضور پیدا می کنند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در همین زمینه افزود: ما فکر می کنیم که از چند جهت این دیدار خلاف بود. بهتر بود که این هیئت پارلمانی از مجاری رسمی تقاضا می کردند و براین اساس اقدام می کردند. ملاقات های یواشکی و پنهانی به هیچ وجه کار درستی نیست.

جلالی اضافه کرد: سفارتخانه و یا سفارتخانه هایی که چنین ملاقات هایی را هماهنگ کرده اند صحیح نیست و به نوعی مداخله در امور داخلی کشور میزبان است و ما فکر می کنیم که وزارت امور خارجه حتما باید این موضوع را پیگیری کند و نباید چنین عرفی ایجاد شود که افراد به شکل مخفیانه بخواهند ملاقات هایی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه حضور افرادی که در این ملاقات ها شرکت می کنند، با عرق ملی و روح پیوستگی به قانون اساسی به عنوان میثاق ملی کشور کاملا در تضاد است، خاطرنشان کرد: این افراد نیز باید پاسخگوی رفتار خودشان باشند. بنابراین چنین دیداری به هیچ وجه با مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و مجلس چنین رفتاری را قبول ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات