نماینده مردم تهران در مجلس سپردن پرونده هسته ای از جایگاه فراقوه ای شورای امنیت ملی به وزارت خارجه را اشتباه دانست و گفت: راه جلوگیری از صدمات بیشتر به پرونده هسته ای بازگشت آن به شورای عالی امنیت ملی است.

به گزارش افکارنیوز ، حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تدبیر دولت یازدهم در سپردن پرونده هسته ای از جایگاه فراقوه ای شورای امنیت ملی به وزارت خارجه را اشتباه و بازگشت پرونده هسته ای به شورای عالی امنیت ملی را راه جلوگیری از صدمات بیشتر در پرونده هسته ای دانست.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به عملکرد وزیر خارجه گفت: عملکرد وزارت خارجه در صد روز عملکرد دولت نه تنها تحریم ها را افزایش داده بلکه باعث تحقیر ملت مقاوم ایران شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس به تشریح دلایل ناتوانی وزیر امور خارجه در پیگیری پرونده هسته ای پرداخت و گفت: اتخاذ مواضع غیرکارشناسی و هزینه زا در مورد توان نظامی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، جری کردن شیوخ کوچک منطقه درباره جزایر سه گانه با اتخاذ مواضع دوپهلو وزیرخارجه و انتصاب برخی مواضع تحریف شده به مسئولان عالی نظام در مورد اثبات هولوکاست و همچنین غیر واقعی نشان دادن نتایج توافقنامه ژنو به طوری که در روزهای نخست آن را پیروزی بزرگ تاریخ انقلاب القا می کردند، از جمله دلایل ناتوانی آقای ظریف در سکانداری وزارت خارجه است.

حجت الاسلام رسایی تأکید کرد: اکنون برای بسیاری مشخص شده که تیم مذاکره کننده به سرپرستی آقای ظریف، امتیازهای حداکثری داده و امتیازهای ناچیز حداقلی گرفته. اخباری که این روزها از زیاده طلبی و یاوه گویی آمریکایی ها به گوش می رسد، نتیجه عملکرد دیپلمات هایی است که خود را ژنرال های حقوقدان می نامیدند. فرصتی که این آقایان مدعی، در ژنو پس از ۱۰ سال مقاومت عزتمندانه ملت ایران در اختیار آمریکا قرار دادند آنها را در تشدید فشار علیه مردم جری تر کرده است به طوری که با تشدید تحریم ها و آرزوی توقف کامل پیشرفت هسته ای ایران، می گویند اگر توافقنامه ژنو را نپذیرید از گزینه نظامی هم استفاده می کنیم! .

عضو کمیسیون اصل ٩٠ با اشاره به مواضع متناقض مسئولان دولتی در برابر گستاخی اخیر آمریکایی ها و تشدید تحریم های جدید گفت: از یک طرف عضو ارشد تیم مذاکره می گوید تحریم های جدید با روح توافقنامه در تضاد است از طرفی سخنگوی وزارت خارجه و خبرگزاری رسمی دولت می گوید رفتار آمریکایی ها بر خلاف روح توافقنامه نیست. این دوگانگی در مواضع حکایت از عدم استراتژی دولت مردان در برابر زیاده خواهی های آمریکا و ناتوانی در تصمیم گیری دارد.

مدیر مسئول هفته نامه ٩ دی گفت: علت این مواضع متناقض این است که دولت به دلیل اعتماد به غربی ها و خوشبینی نسبت به آمریکا در برابر یک بازی دوسرباخت قرار گرفته یا باید بپذیرد که ساختار تحریم ترک برنداشته و موافقنامه ژنو هیچ تاثیری در کاهش تحریم ها نداشته یا باید بپذیرد که آمریکایی ها توافقنامه را نقض کرده و استمرار اعتماد به آنها بی فایده و بالطبع توافقنامه ژنو عجولانه و بی فایده است.

نماینده مردم تهران گفت: با شنیدن مواضع آمریکایی ها و انفعال دولت تدبیر، مردم احساس می کنند که به غرور ملی شان توهین می شود و کسی درصدد دفاع از آنها نیست. متآسفانه این فرزند انقلاب توان به دوش کشیدن این بار را ندارد و معلوم شد تدبیر دولت یازدهم که پرونده هسته ای را از جایگاه فراقوه ای شورای امنیت ملی بیرون کشید و در اختیار یک دیپلمات قرار داد، اشتباه بود و توافقنامه ژنو نتیجه این بی تدبیری است به همین دلیل بازگشت پرونده هسته ای به شورای عالی امنیت ملی می تواند روند غلطی که به توافقنامه ژنو ختم شده را اصلاح کند.

رسایی افزود: روحانی به دلیل نزدیکی به ١٠٠ روزگی دولتش و خالی بودن دستش از اقدام تأثیرگذار نیاز به یک جو روانی داشت برای همین با عجله به امضای این توافقنامه تن داد بدون توجه به موقت بودن نتایج این اقدام که الان اشکالات آن بیرون زده. متأسفانه با دیپلماسی منفعلانه و ضعیف ظریف، در این صد روز هم بیشتر تحریم شدیم و هم تحقیر، هم سانترفیوژها را میخواهند از کار بیندازند و هم کارخانه ها را.

در حال اتاق فکر جنگ روانی این جریان تلاش می کند که ظریف را قهرمان ملی معرفی کند در حالی که وی باید پاسخگوی امضای توافقنامه ای باشد که پر از ابهام است و دست دشمن را برای فشار بر نظام باز گذاشته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات