نشریه بریتانیایی گاردین، با انتشار پرسشنامه ای از خوانندگان دعوت کرده میزان دانش خود درباره ایران را بسنجند. همزمان به نظر می رسد بعضی از گزینه های پاسخ گویی در این پرسشنامه به نوعی جنبه طنزآمیز دارد و" باورهای غلط رایج" در جوامع غربی نسبت به ایران را برجسته می کند.

به گزارش افکارنیوز ، گاردین روز جمعه (سوم ژانویه - سیزدهم دی) با انتشار پرسشنامه ای ۱۵ سوالی نوشته انتخابات شگفتی برانگیز ریاست جمهوری در ایران و توافق تاریخی هسته ای این کشور با کشورهای غربی در سالی که گذشت، باعث شد سال ۲۰۱۳ برای ایران برجسته شود اما ادامه توافق ژنو در سالی که وارد آن شده ایم روی خواهد داد و شاید به همین علت، وقت آن رسیده که اطلاعات مان را درباره ایران مرور کنیم.

سوال نخست این پرسشنامه از تقویم ایرانی می پرسد: " سال نو ایرانی از کِی آغاز می شود؟ " گزینه های پاسخ: ۱- اول ژانویه ۲- روز نخست بهار ۳- روز عیدفطر ۴ - روز پیروزی انقلاب ۵۷.

در سوالی دیگر از مخاطبان پرسیده شده آیا می دانند آب و هوای تهران چگونه است؟ گزینه های پاسخ به این سوال طنزآلود به نظر می رسند: ۱- هوایی گرم و کویری نظیر آریزونا ۲- آب و هوای چهار فصل، برف هم در زمستان می بارد ۳- برخلاف باور عامه، هوایی استوایی ۴- هیچ کدام از موارد بالا.

یکی از جالبترین پرسش ها مربوط به تحصیل زنان در دانشگاه های ایران است که گزینه های پاسخگویی به آن عبارتند از: ۱- زنان حدود ۶۰ درصد از دانشجویان را تشکیل می دهند ۲- زنان اصلا حق تحصیلات عالی ندارند ۳- زنان ۱۰ درصد از جمعیت دانشجویان مدارس دینی را تشکیل می دهند ۴- سه درصد چون زنان در ایران حق رانندگی و استفاده از وسائط نقلیه عمومی را ندارند.

در ادامه چند سوال هم درباره مشخصات برنامه هسته ای ایران و توافق این کشور در ماه نوامبر گذشته با کشورهای موسوم به گروه ۵+۱ مطرح شده است؛ از جمله در سوال هفتم: در پی توافق ژنو، آیا ایران می تواند به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد؟ گزینه های پاسخ: ۱- بله ۲- خیر ۳- بله، به روایت ایران، خیر، به روایت غرب ۴- این سوال منحرف کننده است، ایران اصلا برنامه هسته ای ندارد.

در سوالی دیگر، صادرات عمده ایران بعد از نفت مورد پرسش قرار گرفته و چهار پاسخ آن جالب توجهند: ۱- فرش ۲ - گربه ایرانی ۳- سنگ آهن ۴- آبجو غیرالکلی.

پرسشنامه روزنامه گاردین مهلت پاسخگویی ندارد و پس از تسلیم پاسخ ها، شرکت کنندگان می توانند علاوه بر دریافت امتیاز خود، پاسخ های صحیح را مرور کنند.

با وجود انتشار گسترده اخبار ایران در رسانه های غربی، هنوز بسیاری از شهروندان این کشورها" باورهای کلیشه ای و غلط" درباره ایران و زندگی امروز در این کشور دارند و به عقیده تحلیل گران این باورها می تواند یکی از علل زمینه ساز بروز سوء تفاهمات سیاسی میان این کشور و دولت های جهان شود.

شما هم اگر تجربه یا نظری در مورد" باورهای غلط رایج" نسبت به ایران یا دیاری که در آن زندگی می کنید دارید، می توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات