معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روز آغاز اجرای توافق ژنو گفت: از همان روز آغاز، اقدامات دو طرف شروع می شود مثلا برخی از تحریم ها که طرف مقابل قول داده است آن ها را تعلیق کند، تعلیق می شود و قرار ما براین است که همه چیز در یک روز آغاز شود.

به گزارش افکارنیوز ، " سید عباس عراقچی" معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در مورد پیگیری پرونده " ماجد الماجد" عامل اقدام تروریستی سفارت ایران در لبنان گفت: از نظر حقوقی این فرد متهمی بوده است که ما خواستار محاکمه و پیگیری پرونده این فرد بوده ایم که در حال حاضر فوت کرده است.

وی افزود: تماس های ما برای پیگیری این پرونده هم چنان با دولت لبنان ادامه دارد.

عراقچی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در روز آغاز اجرای توافق چه اقداماتی از طرق مقابل صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: از همان روز آغاز، اقدامات دو طرف شروع می شود مثلا برخی از تحریم ها که طرف مقابل قول داده است آن ها را تعلیق کند، تعلیق می شود و قرار ما براین است که همه چیز در یک روز آغاز شود.

وی در خصوص ملاقات با هلگا اشمیت تصریح کرد: احتمالا این دیدار در پایان همین هفته انجام شود.

همچنین؛ پیش از این مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای کشورمان در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، در مورد اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون نزدیک شدن به توافق برای اجرای توافقنامه هسته ای ایران و ۱+۵ گفت: کارشناسان پیشرفت های خوبی در برنامه اجرایی توافق ژنو داشته اند اما هنوز چند مسئله باقی مانده است که نسبت به آنها درک مشترک وجود ندارد.

وی افزود: ظرف هفته آینده تماس ها بین دو طرف در سطح سیاسی ادامه پیدا کرده و امیدوارم با نهایی شدن آنها گام اول به زودی اجرا شود.

عراقچی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به آنچه گفته شد هنوز نمی توان تاریخی برای اجرای توافق هسته ای تعیین کرد.

شایان ذکر است؛" مجید تخت روانچی" درباره تاریخ دقیق زمان اجرایی توافق ژنو در ۲۰ ژانویه اظهار داشت: زمان اجرا برای این توافق قطعی نیست اما نزدیک به همین تاریخ خواهد بود.

وی درباره دیدار خانم اشمیت و عراقچی گفت: فعلا دیدار دو جانبه خواهد بود و بعد از دیدار زمان قطعی اجرای توافق ژنو نهایی می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات