علی اکبر صالحی گفت: آنچه که در شرایط کنونی مذاکرات ایران و ۱+۵ اهمیت دارد، اراده دو طرف است که احساس می شود طرفین با اراده قوی در جهت حل مساله گام نهاده اند و امید می رود که بقیه راه به همین منوال ادامه پیدا کند.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان که در برنامه تلویزیونی نگاه دو سخن می گفت، درباره موارد اختلافی بین ایران و ۱+۵ پس از گام اول به ویژه بحث ها درباره تحقیق و توسعه ایران گفت: تحقیق و توسعه بهترین بخش تفاهم نامه است. وقتی بندهای مربوط به آن را بررسی می کنیم، شفاف ترین و بی ابهام ترین قسمت تفاهم نامه بخش مربوط به تحقیق و توسعه است. ایران در چارچوب اقدامات شفاف ساز خود سانتریفیوژ نسل جدیدی را چند هفته پیش به آژانس معرفی کرد. طرف مقابل نسبت به آن اعتراض کرد. وقتی وارد گفت وگو با آنها شدیم، اعتراض آنها مبنایی نداشت.

وی اضافه کرد: بخش مربوط به تحقیق و توسعه شفاف و روشن است. مذاکره کنندگان ما توانستند با استدلال های منطقی و صحیح طرف مقابل را راضی کنند و اراده خود را جا بیندازند و نشان دهند که اعتراض طرف مقابل ناوارد است که جا دارد از تیم مذاکره کننده ایران تشکر کنیم. با استدلال های فنی و حقوقی که شد، بالاخره طرف مقابل پذیرفت که براساس این تفاهم نامه اقدام ایران اقدامی در چارچوب تعهداتش و رویه عادی کاری سازمان انرژی اتمی بوده است.

صالحی اضافه کرد: در حال تست های مکانیکی این سانتریفیوژ جدید هستیم. پس از آن وارد مرحله تزریق گاز می شود و یک سانتریفیوژ را به دو سانتریفیوژ و سپس به تولید انبوه تبدیل می کنیم که ۵ یا شش سال زمان می خواهد به مرحله تولید انبوه برسد.

وی با بیان اینکه مخالفت غرب بی مبنا و بی اساس بوده است، توضیح داد: تنها استدلال آنها این بود که چرا ایران به این سانتریفیوژ دست یافته است.

صالحی درباره قدرت این سانتریفیوژ نیز گفت که این سانتریفیوژ قدرت بالایی دارد و همان مبنای طراحی خود را در عمل نشان داده است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره بندهای توافقنامه ایران با ۱+۵ بویژه درباره توقف غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم گفت: درست است که ایران تولید ۲۰ درصد اورانیوم غنی شده خود را متوقف می کند اما با توقف آن تولید ۵ درصد ما بالا می رود.

وی با بیان اینکه هیچ فعالیتی از فعالیت های سازمان انرژی اتمی متوقف نخواهد شد، تاکید کرد: فعالیت های سازمان در بخش های مختلف با قدرت و قوت ادامه پیدا می کند به ویژه در بخش پزشکی که با قدرت بیشتری ادامه می یابد. ایران توانست قدرت اراده خود را تحمیل و خواسته هایش را محقق کند.

قبول داریم که بازگشت به ۵ درصد امتیازی است که ما به آنها دادیم

صالحی با بیان اینکه براساس توافقنامه نصف ۱۹۶ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده به اکسید و نیم دیگر آن را رقیق می کنیم، ادامه داد: اورانیوم به پودر تبدیل شده در ساخت صفحات سوخت در رآکتور تهران استفاده می شود. اورانیوم رقیق شده را مجددا به ۵ درصد تبدیل می کنیم که در نیروگاه بوشهر از آن استفاده می شود. قبول داریم که بازگشت به ۵ درصد امتیازی است که ما به آنها دادیم اما باعث می شود ۴۰۰ یا ۵۰۰ کیلو سوخت ۵ درصد ما را افزایش دهد.

ایران تا پنج سال آینده برای رآکتور تهران سوخت ۲۰ درصد غنی شده دارد

وی با بیان اینکه ایران تا پنج سال آینده برای رآکتور تهران سوخت ۲۰ درصد غنی شده دارد، گفت: ما وقتی مذاکرات گام نهایی را پایان دهیم، پرونده ایران در شورای امنیت بسته می شود و ایران مانند هر کشور دیگری حق برخورداری از حقوق خود آنگونه که در NPT آمده است خواهد داشت.

صالحی درباره اظهارات رییس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه موفق شدیم فعالیت هسته ای ایران را متوقف کنیم، گفت: آنها پیش از این گفته بودند اگر می توانستیم فعالیت های ایران را متوقف می کردیم، این کار را انجام می دادیم اما نتوانسته اند. ما چیزی را متوقف نکردیم. این اظهارات وزیر خارجه آمریکا نیز برای افکار عمومی داخل کشور خودشان است و ما این حق را به آنها می دهیم زیرا به هرحال لابی صهیونیستی در آمریکا بسیار قدرتمند است و اصلا علاقه مند به حل و فصل پرونده ایران نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به این پرسش که پیش از این گفته بودید توافق ژنو، توافق آرمانی نیست، توافق آرمانی از دیدگاه شما چگونه خواهد بود، گفت: توافق آرمانی می توانست این باشد که فتوای مقام معظم رهبری که حکم حکومتی برای ما است، به عنوان فصل الخطاب از سوی طرف مقابل مورد پذیرش قرار گیرد و پرونده ایران پس از آن عادی می شد اما به هرحال آنها این حسن نیت را نداشتند و ما وارد گفت وگویی با در نظر گرفتن شرایط شدیم. باید تفاهم نامه را جلو ببریم و وارد مراحل بعدی و جزییات آن شویم که بسیار دشوار است و به قول غربی ها، شیطان در جزییات است و ما باید مترصد این شیاطین باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات