رئیس جمهور با بیان اینکه به موقع به مردم خواهم گفت که یک عده نمی خواهند تحریم برداشته شود، گفت: یک عده از عادی شدن شرایط کشور با دنیا به خاطر منافع شخصی و گروهی مخالف هستند.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در سومین روز از سفر به استان خوزستان در دیدار با مدیران و کارکنان صنعتی منطقه نفتی دارخوین با بیان اینکه اگر می خواهیم با دنیا از منافع ملی سخن بگوییم باید قدرت ملی خود را افزایش دهیم و بدون افزایش قدرت ملی یعنی شعار خالی، گفت: شما کارکنان و مدیران صنعت باید خود را توانمند کنید و نفت خود را افزایش دهید و اگر این کار را کردید دنیا خود می فهمد که چقدر قدرت داریم و نیاز به داد و فریاد نیست.

وی خطاب به مدیران صنعتی و منطقه نفتی دارخوین گفت: تولید گاز و نفت را بالا ببرید و صادر کنید هر مقدار صادرات ما بیشتر شود قدرت ملی ما بیشتر شده است. بنابراین نفت تنها مسئله انرژی و اقتصادی نیست بلکه یک سرمایه استراتژیک تاثیرگذار برای کشور است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما حتی اگر در آینده بتوانیم گاز اروپا را تامین کنیم آنها پی به قدرت ما می برند و نمی توانند دیگر بازی در بیاورند و تحریم درست کنند. باید مقاومت کنیم و بایستیم البته اگر نفت و گاز هم نداشته باشیم می ایستیم.

روحانی افزود: باید با هزینه کمتر در دنیا بایستیم. ما در انتخاب وزیر و رای به وزیر دیدیدم که در دنیا چه خبر است. لمس کردیم و فهمیدیم چه حرف ها و چه بحث هایی شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مذاکره ایران با ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در بحث مذاکره با ۶ قدرت دنیا دیدیدم چه مسائلی وجود دارد خیلی حرف دارم اما موقع گفتن آن، اینجا نیست؛ به موقع به مردم خواهم گفت که یک عده نمی خواهند تحریم برداشته شود و یک عده از عادی شدن شرایط کشور با دنیا به خاطر منافع شخصی و گروهی مخالف هستند.

" ما باید به فکر ملت باشیم و خود را فدای ملت کنیم. ما این راه را با هم شروع کردیم و مردم در ۲۴ خرداد هم دست به دست هم دادند و پیام خود را به گوش همه رساندند. این خادم به تمام عهدش با هر قیمتی که باشد وفادار خواهد ماند و ما باید با هم این راه را ادامه دهیم. مردم باید در صحنه حاضر باشند اگر با هم بودیم راه را تا پایان ادامه وی طی خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما وحدت، انسجام، مشارکت همه مردم را می خواهیم، گفت: ما حمایت مقام معظم رهبری را می خواهیم که همین جا از ایشان سپاسگزاری می کنم که دولت قدم به قدم از حمایت ایشان برخوردار بود اما علی رغم تمام این مشکلات در اینکه ما در این راه پیروز و موفق باشیم، تردید ندارم.

روحانی گفت: باید کاری کنیم که نفت را ارزان تر تولید کنیم، از هیچ تهمتی نترستید؛ همه را من برعهده می گیرم اگر یک شرکتی کاری را برای این ملت یک ریال ارزان تر تمام کند؛ حق با اوست ما از فشار این و آن نمی ترسیم.

وی با بیان اینکه در حوزه های مشترک ما باید سریعتر نفت مان را تولید کنیم و اولویت مان حوزه های مشترک است اما باید در حوزه های غیر مشترک نیز بدون عجله کار کنیم، خطاب به زنگنه وزیر نفت گفت: من به آقای زنگنه اعلام می کنم که دولت با تمام توان حمایت خواهد کرد. رئیس جمهور با تمام توان حمایت خواهد کرد، شما بهترین شرکت ها، توانمندترین شرکت ها را با فناوری بهتر برگزینید.

" ما قوم و خویش با کسی نیستیم، ما با هیچ کشور، شرکت و فردی نه در داخل و نه در خارج عقد اخوت نبسته ایم، هر کس بهتر و ارزان تر برای سرمایه ملی ما کار کند، ما دست به سوی او دراز می کنیم. "

رئیس جمهور اضافه کرد: دولت از تهمت، اتهام و صدای کسانی که تریبون پیدا می کنند، نمی هراسد و من می گویم غصه نخورید و فکر هم نکنید، کار بزرگی را شروع کرده اید. می دانم حرف هایی که می زنم بارش سنگین است. می دانم در میدان هایی قرار می گیریم و من آماج تیرها را می بینم اما نترسید، اتکا به خداوند داشته باشد و بدانید در مسیر حق گام بردارید، خداوند شما را یاری خواهد کرد. ملت پشت سر ما و در کنار ما و پیش روی ما خواهند بود و رهبری خواهند کرد و کارها را پیش می بریم.

وی با بیان اینکه مخازن و منابع مشترک اولویت اول برای دولت است، گفت: هر برنامه ای که وزارت نفت دارد و می تواند یک ساعت و یا یک دقیقه و یا یک روز زودتر انجام دهد، وظیفه ما است که انجام دهیم. علی رغم مشکلات، منابع هم تامین خواهد شد.

روحانی تصریح کرد: فضای سیاسی هم با اجرایی شدن اولین قدم در توافق ایران با ۱+۵ فضای جدیدی ایجاد می شود، ما طناب هایی که دست و پای اقتصاد ما را بسته بودند که همان تحریم بود البته نه اینکه از تحریم بترسیم ولی با این طناب که نمی شود کار کرد. بنابراین اراده دولت این بود که این طناب ها را یکی یکی ببرد و قطع کند و اولین آن چند روز دیگر انجام می شود. در پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، صنعت خودرو و بخشی از امور بانکی تحریم ها برداشته می شود.

رئیس جمهور ادامه داد: می گویند ساختمان تحریم ها هنوز باقی می ماند، بله درست است باقی می ماند اما ما یکی دو پایه آن را پایین آورده ایم. البته توطئه دشمنان را یک روزه نمی توان بر هم زد و باید قدم به قدم انجام شود که این کار کار بسیار سختی است.

وی در ادامه با اشاره به لزوم انتقاد سازنده در فضای سیاسی جامعه خاطر نشان کرد: بعضی از نقدها قشنگ است اما بعضی از نقدها مثل ایرادهایی است که نعوذبالله ایراد به خلقت خداوند می گیرند. حال آنچه خلقت خداست، عده ای ایراد می گیرند طبیعتا خلق بشر از ایراد بی نصیب نخواهد بود.

روحانی خطاب به حاضرین در مراسم گفت: بدانید در توافق با دنیا، ما با فلان کشور ضعیف در گوشه ای از دنیا مذاکره نمی کنیم. روبروی ما ۶ قدرت بزرگ هستند که با ما حرف می زنند، پس مسلم است که باید به دنبال توافق برد - برد بود و شعار ما هم همین بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید در مذاکره حداکثر هنرمندی ها را داشته باشیم، گفت: آن مقدار که من از سیاست خارجی ایران مطلع هستم و در طول مدت ۲۰ سال گذشته به طور مستمر ممارست داشته ام می گویم افرادی را که برای مسئولیت دیپلماسی انتخاب کرده ام، از قویترین افراد هستند و من آنها را می شناسم. افرادی توانمند و صاحب نظر هستند که البته طرف ما هم توانمند است، به هر حال، میدان مسابقه یا به تعبیری میدان کشتی است، هر دو طرف قوی هستند.

وی افزود: اما برای ما خط های قرمز مهم است که مربوط به منافع ملی و امنیت ملی می شود، ما آن خطوط را مراعات کرده و مراعات می کنیم و بر همین اساس اولین قدم ها برداشته شده و سایر قدم ها را نیز برمی داریم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه فناوری برای ما به خصوص در حوزه صنعت بسیار مهم است، افزود: بیش از صدسال است که ما با این صنعت نفت کار می کنیم اما باید خود را با کشورهایی پیشرفته مقایسه کنیم و در زمینه استفاده از نخبگان و شرکت های دانش بنیان، قدم های موثری برداشته ایم و ساختار آن را فعال تر و چابک تر کرده ایم.

به گفته رئیس جمهور، همه دستگاه ها امروز باید در کنار یکدیگر تلاش کنند و از توان داخلی به نحو مناسبی استفاده کنند که بخش اعظمی از فناوری ها مربوط به حوزه گاز و پتروشیمی است.

رئیس جمهور با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر فاصله گرفتن از خام فروشی در نفت خاطر نشان کرد: رهبری همیشه تاکید کرده اند که از خام فروشی فاصله بگیریم البته این کار تدریجی است اما باید قدم به قدم آن را شروع کنیم و به ثمر برسانیم.

وی در ادامه سخنانش به موضوع اختصاص یافتن بخشی از درآمدهای نفت به استان خوزستان اشاره کرد و گفت: مردم بومی منطقه باید این احساس را کنند که این ذخایر که وجود دارد، مال همه ملت است و آنها کنار ذخایر زندگی می کنند اما تبعاتی هم دارد و از لحاظ زیست محیطی مشکل درست می کنند و باید بنشینیم و بررسی کنیم و این معضل را حل کنیم.

روحانی گفت: اینکه بخواهیم مردم این منطقه را خوشحال کنیم تا درصدی از درآمدهای نفتی به این استان اختصاص یابد، باید مورد بررسی قرار دهیم. من نمی خواهم فوری قول دهم و بعدا کارشناسی کنم، من مختصص در هیچ رشته ای نیستیم. البته شاید خداوند به بعضی ها استعداد داده و در برخی رشته ها عالم و متخصص هستند اما من از آنها نیستم. (خنده حاضرین) . من تا مشورت نکنم و گروهی را تشکیل ندهم و کارشناسان را نیاورم و خود نیز در آن شرکت نکنم تا به نتیجه خاصی نرسیم، انجام نمی دهم و نه قادر به تصمیم گیری هستم و نه شرعاً آن را مجاز می دانم.

رئیس جمهور ادامه داد: آنکه پیغمر و رحمت خداوند بود و به تعبیری عقل کل و اشرف مخلوفات بود، اهل مشورت بود؛ خداوند یاد داده است که هیچ کاری را بدون مشورت و کارشناسی اتخاذ نشود.

این خبر در حال تکمیل است؛ لطفا به روز رسانی کنید. . .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات