رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نظام اعتدال اصلی قرآنی دارد، گفت: حرکت نامتناسب با زمان، عدول از جاده اعتدال است و باید اسلام را براساس آزاداندیشی بشناسیم.

به گزارش افکارنیوز ، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای شورای مرکزی و جمعی از هواداران جمعیت فدائیان اسلام، اظهار داشت: فدائیان اسلام پیشتازان استقبال از نظام اسلامی در جامعه ما هستند.

وی با بیان این مطلب، افزود: شعله ای که در زمان خلاء تشکیلاتی برای کارهای اسلامی توسط شهید نواب صفوی و یارانش زنده شد، به نوعی میدان داری نیروهای اسلامی را در عرصه سیاست احیاء کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از تاریخ مشروطیت، مخصوصاً پس از پیروزی مردم و روحانیت، گفت: عده ای با بسترسازی بر مبنای افراط و تفریط، راه را برای رفتار قزلباشی رضاخان باز کردند.

هاشمی رفسنجانی افزود: اگرچه پهلوی اول با بستن مساجد، حسینیه ها، مدارس طلبگی و خلع لباس روحانیون و تعطیلی برنامه های مذهبی، تصور می کرد افکار دینی جامعه را مهار کرد، امّا فوت آیت الله سیدابوالحسن اصفهانی که چهل روز تمام ایران عزادار بودند، نشان داد که اسلام در قلوب مردم جای دارد و با تهدید و ارعاب از بین نمی رود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به ضعف حکومت مرکزی ایران و حرکت های تجزیه طلبانه بعضی از سران قبایل و قومیت ها در آن مقطع، گفت: مسؤولین حکومت پهلوی اعتراف می کردند که فوت آیت الله اصفهانی به عنوان مرجع عام، ایران را از خطر تجزیه نجات داد.

وی با یادآوری از شیوه حماسی اقدامات فدائیان اسلام، گفت: اگرچه برنامه آیت الله بروجردی، پرهیز از ورود به سیاست و حفظ و تقویت حوزه علمیه بود، امّا سخنرانی ها و اقدامات فدائیان به افکار اسلامی، مخصوصاً در بین جوانان، اعتبار می بخشید.

هاشمی رفسنجانی با بیان سابقه حضور شهید نواب صفوی در الازهر، به اتفاقات این روزهای مصر به عنوان عبرت کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: تندروی متحجرانه سلفی ها و عقب گرد به هرج و مرج عصر جاهلیت باعث شد که نظامیان نتیجه انقلاب مردم را به دست گیرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تطبیق رفتار و گفتار سلفی ها با خوارج، گفت: در کشورهای اسلامی که مردم علیه استبداد مبارزه کردند و خون داده اند، الان گرفتار گروه های تروریستی شده اند.

وی بستن کمربند انتحاری به دختر ۸ ساله افغانی برای انفجار آن در میان مردم را برخاسته از نگاه طالبانی دانست و گفت: دشمنان اسلام هم با سوء استفاده از این کارها، افکار عمومی جهان را علیه مسلمانان تحریک می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتدال را اصلی قرآنی و رعایت آن در حرکت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی را ضرورت اصلاح امور در کشورهای اسلامی دانست و گفت: حرکت نامتناسب با زمان، عدول از جاده اعتدال است و باید اسلام را براساس آزاداندیشی بشناسیم.

در آغاز این دیدار حجت اسلام طباطبا ئی و شبیری، به عنوان اعضای شورای مرکزی فدائیان اسلام، در سخنانی با بیان خاطراتی از شهید نواب صفوی و یارانش، به بیان دیدگاه خویش درخصوص مسایل مختلف پرداختند.

حجت الاسلام طباطبایی خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت: اگرچه حضور معنادار شما باعث تحکیم اندیشه اعتدال برای مسائل اجرایی کشور شد، امّا حل مسایل اقتصادی نیز نیازمند بینش، دانش و تجربیات شماست.

حجت الاسلام شبیری نیز در سخنانی با اشاره به برنامه های فدائیان اسلام و ارتباطاتی که با علماء و مراجع آن روزگار داشتند، گفت: اگرچه دشمنان می گفتند فدائیان باعث ایجاد وحشت در جامعه شدند، امّا واقعیت این است که آنها جامعه را نجات دادند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات