رویترز با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور ایران طی پنج شنبه آینده در نشست داووس نوشت: بازار ۷۶ میلیون نفری کشوری که بخش بزرگی از منابع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد مثل آهنربا شرکت های خارجی را جذب می کند.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس جمهوری ایران پس از موفقیت در مذاکرات هسته ای و کاهش بخشی از تحریم های غرب، هفته آینده در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس شرکت می کند، اما هرگونه دستاورد بزرگ تجاری برای ایران بستگی به موفقیت درازمدت این کشور در دیپلماسی هسته ای دارد.

یک کارشناس غربی در امور تجاری که با بسیاری از شرکت های بزرگ جهان همکاری می کند در این باره گفت: «من شگفت زده خواهم شد اگر ایران به سرعت به صدر فهرست بازارهای جذاب صعود کند، هرچند که ممکن است برای برخی شرکت های کالاهای تولیدی در کوتاه مدت و میان مدت جذاب باشد. »

وی که مانند بسیاری از افراد مرتبط با ایران به دلیل حساسیت های سیاسی نخواست نامش فاش شود افزود: «این واقعیت که ایران سیگنال هایی را در مسیر درست دارد ارسال می کند، خوشایند است، اما من فکر می کنم اکثر تجار محتاطانه رفتار خواهند کرد و بیشتر ترجیح خواهند داد بنشینند و از بیرون بازی را تماشا کنند. »

پس از حضور موثر روحانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر گذشته، سخنرانی روحانی در مجمع جهانی اقتصاد در روز پنجشنبه، دومین گام بزرگ وی برای بازگشت تهران به صحنه بین المللی خواهد بود. در مجمع جهانی اقتصاد رهبران سیاسی و تجاری سراسر جهان حضور دارند.

کاخ سفید روز پنجشنبه خلاصه ای از توافق نوامبر گذشته fین ایران و ۶ قدرت جهانی را منتشر کرد که بر اساس آن ایران توافق کرده است تولید اورانیوم بیست درصد را تا ۲۰ ژانویه متوقف کند.
در مقابل، برخی از تحریم ها علیه ایران از روز دوشنبه کاهش خواهد یافت.

در کوتاه مدت، فرصت های تجاری محدود به حوزه هایی نظیر مواد غذایی و کالاهای مصرفی، دارو، خودرو و پتروشیمی خواهند بود که در توافق ژنو آمده اند. ایران قادر خواهد بود به ۴.۲میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده اش دسترسی پیدا کند، هرچند که اکثر تحریم ها همچنان پابرجا خواهند ماند.

اما بازار ۷۶ میلیون نفری در کشوری که بخش بزرگی از منابع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد مثل آهنربا شرکت های خارجی را که به دنبال فرصت های دراز مدت هستند جذب می کند.
ایران اعلام کرده که خواهان بازگشت ۷ شرکت فعال در زمینه انرژی شامل شل، توتال، انی، او ام وی و استات اویل از اروپا و شرکت های بزرگ آمریکایی همچون اکسون موبیل وکونوکو فیلیپلس است.

شرکت های خودروسازی رنو و پژوی فرانسه نیز در ماه نوامبر در کنفرانس خودرو در ایران شرکت کردند. این در حالی است که ناوگان فرسوده حمل و نقل هوایی ایران ممکن است پیشنهاداتی را به شرکت های بوئینگ و ایرباس ارائه کند.

یک کارشناس ایرانی مقیم وین گفت، انگار در تهران طلا کشف شده است. روسیه و چین در حال رقابت برای انعقاد قراردادهای نفت در برابر کالا با ایران هستند، قبل از اینکه شرکت های غربی با تکنولوژی ای که ایران به شدت به آن نیاز دارد، به آنجا برسند.

وی افزود: «ما اکنون در حال دریافت درخواست هایی از تعداد زیادی از مشتریان قدیمی و برخی مشتریان جدید هستیم. »

مقامات ایرانی می خواهند رقابتی را بین شرکت های اروپایی و در نهایت شرکت های آمریکایی برای انعقاد بهترین قراردادها ترتیب دهند. اما اکثر این قراردادها زمانی می توانند به امضا برسند که ایران و غرب به توافق نهایی دست یابند.

یک مقام ارشد دولتی که نخواست نامش فاش شود گفت: «شرکت های آمریکایی از تولیدکنندگان خودرو گرفته تا شرکت های سازنده هواپیما بسیار مشتاق ورود به بازار ایران هستند. » وی افزود: «آنها در حال آماده کردن زمینه برای زمانی هستند که تحریم ها به طور کامل برداشته شود. »

در میان مستعدترین بخش ها برای حضور در بازار ایران در کوتاه مدت، خودروسازان، شرکت های پتروشیمی، مواد غذایی و کالاهای مصرفی قرار دارند. در حالی که فعالیت ها در زمینه تولید نفت و گاز و تکنولوژی و هواپیما در چشم انداز دورتری قرار دارند.

سخنگوی هتل همای تهران گفت، تعداد مهمانان اروپایی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. اما هنوز هتل ها و پروازها به مقصد تهران پر نشده اند.

به گفته مهرداد جلالی پور، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، هیئت های تجاری از کشورهای ترکیه، گرجستان، ایرلند، تونس، قزاقستان، چین، ایتالیا، هند، اتریس و سوئد از اوایل ماه دسامبر تاکنون به ایران سفر کرده اند.در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات