مجلس عزاداری اهل بیت(ع) به نقطه سبک تبدیل نشود؛

اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها، تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟

به گزارش لرستان خبر، روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار مداحان اهل بیت به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) به بیان نکات محمی پیرامون مداحی اهل بیت پرداختند. اهمیت مسائل مربوط به مذاکرات هسته ای در همین بیانات موجب شد، سخنان ایشان درباره پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها کمتر مورد توجه قرار گرفت. این سخنان را که در ابتدای بیانات رهبر انقلاب مطرح شد در ادامه می خوانید:بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
والحمد لله ربّ العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین. اللّهمّ صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها عدد ما احاط به علمک.


تبریک عرض میکنم این میلاد مسعود را به همه‌ی عاشقان ولایت، عاشقان نبوّت، عاشقان خاندان پیغمبر، دلباختگان فضیلت حقیقی. به شما عزیزان خوشامد عرض میکنم؛ یکایک شما دارای ارج و مقامی هستید که اشاره خواهم کرد و عرض خواهم کرد. قبل از شروع عرایضم یاد مرحوم آقای آهی (رحمة‌الله علیه) مدّاح متعهّد و پایبند و خیرخواه و پرتلاش را گرامی میدارم.


بنده مرحوم آهی را از سالهای اوایل دهه‌ی ۴۰ می‌شناسم. در مشهد یک جمعی از مادحان اهل‌بیت آمده بودند و ایشان فعّال بود؛ البتّه آشنایی‌ای پیدا نکردیم امّا من ایشان را شناختم و دیدم؛ سالهای متمادی ایشان را از دور می‌شناختیم؛ بعد هم از نزدیک خدمت ایشان رسیده بودیم. خدا ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند، به‌معنای حقیقی کلمه، پابند و متعهّد و علاقه‌مند و بخصوص نسبت به جامعه‌ی مدّاح دارای احساس تعهّد و مسئولیّت بود. و هر سال ما ایشان را در اینجا زیارت میکردیم. رحمت خدا بر او باد؛ خدا ایشان را بیامرزد؛ خدا ما را هم بیامرزد!


سه مطلب را من عرض میکنم: یکی درباره‌ی شما است، درباره‌ی مدّاحی و درباره‌ی این حرفه‌ی بسیار شریف است؛ یکی درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای است که امروز به یک مسئله‌ی رایج در کشور ما تبدیل شده است؛ یکی هم راجع به مسئله‌ی یمن است. این سه مطلب را من امروز به‌طور اجمال با شما عزیزان، و در واقع با ملّت ایران، مطرح میکنم.


درباره‌ی مطلب اوّل؛ حرفه‌ی مدّاحی حرفه‌ی بسیار باشرافتی است؛ چرا؟ چون در طول تاریخ کسانی بودند که ستمگران را، ظالمان را، زورگویان را مدح میگفتند و مدح میکردند؛ امروز هم هستند. امروز هم در دنیا کسانی هستند که زبان میگشایند به مدح پلیدترین انسانهای عالم، یا قلمهایشان را با مزد ــ با مزدی کثیف و پلید ــ در این راه به‌کار می‌اندازند؛ شما به‌عکس، زبانتان، نفَستان، حنجره‌تان، قدرت هنری‌تان در خدمت مدح فضیلت است. خاندان پیغمبر خاندان فضیلتند؛ سرتاپا فضیلت. مادح خورشید مدّاح خود است؛ شما در واقع با مدح فضیلت خاندان پیغمبر، مدح خودتان را هم میکنید و در واقع شرافت این شغل را نشان میدهید. من چند سال قبل از این، در همین مجلس مربوط به فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله علیها) این شعر را از مرحوم صغیر اصفهانی خواندم:


در حدیث آمد که اندر لیلة‌الاسراء پیمبر
اشترانی دید، من خود اشتری زان کاروانم
گر نداری باور و حجّت همی خواهی نظر کن
بر کتاب مدح او در دست من کاین هست بارم


رحمت خدا بر صغیر اصفهانی. بنابراین شما کتاب مدح فضیلت را در دست دارید؛ این شرافت بزرگی است؛ خوش به حال شما؛ قدر بدانید این حرفه را، این خصوصیّات را و این فرصت را مغتنم بشمارید. این، نکته‌ی اوّل درباره‌ی مدّاحی.


نکته‌ی دوّم؛ امروز جامعه‌ی مدّاح کشور، فرصت بسیار بزرگی را در اختیار دارد؛ شما مجالسی تشکیل میدهید؛ جمعیّت‌های بزرگ، گاهی جمعیّت‌های هزاران نفری و غالباً هم جوان جمع میشوند پای منبر شما و پای خواندن شما و مدیحه‌سرایی و مرثیه‌خوانی شما؛ از این فرصت بهتر؟ این‌همه مخاطب، این‌همه دل آماده‌ی شنیدن و نیوشیدن، این همه نفوس آماده‌ی تربیت شدن در اختیار شما هستند؛ این فرصت است؛ اِغتَنِمُوا الفُرَص فَاِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب. این فرصت را مغتنم بشمرید؛ از این فرصت بهترین استفاده را بکنید.


نکته‌ی سوّم؛ بهترین استفاده‌ی از این فرصت چیست؟ تبلیغ معارف دین؛ تبلیغ همان چیزی که این بزرگواران، این نشانه‌های عظمت و فضیلت برای خاطر آن، جانشان را کف دست گرفتند؛ این‌همه رنج بردند؛ این‌همه مصیبت کشیدند؛ حادثه‌ی عاشورا به‌وجود آمد؛ حوادث گریه‌آور صدر اسلام به‌وجود آمد. [اینها] برای چه بود؟ برای ترویج معارف دین بود. از این فرصت برای ترویج معارف دین، برای سوق دادن نسل جوان به عمل به دین، به عمل به شریعت، به عمل به مسئولیّتهای بزرگ این دوران استفاده کنید. امروز کشور ما، ملّت ما و دنیای اسلام محتاج درست فهمیدن، درست عمل کردن و ایستادگی کردن است. ملّت ایران الگو است؛ در میان ملّت، جوانان موتور حرکتند. این جوانها در اختیار شما هستند؛ یعنی شما با یک نگاه ملاحظه خواهید کرد که به یک معنا موتور حرکت دنیای اسلام، زیر کلید شما است. معارف دین را تبلیغ کنید.آنچه را مردم احتیاج دارند و آنچه را این جوانها احتیاج دارند برای پاک بودن، برای پاک زیستن، برای سبک زندگی اسلامی، برای مسلمان شدن به‌معنای واقعی کلمه، برای عاقبت به خیری، به اینها یاد بدهید؛ این در اختیار شما است. کِی ما در طول تاریخ این‌همه مجلس داشتیم که در آنها این‌همه جوان جمع بشوند و دلهایشان را در اختیار شما بگذارند. در زمان ما و در دوره‌ی جوانی ما در مشهد اگر همه‌ی مدّاحها را میشمردند، از پنج شش نفر بیشتر نمیشدند، در تهران هم یک‌خرده بیشتر از این. این‌همه مجلس، این‌همه گوینده، این‌همه خواننده، این‌همه هنر، این‌همه صدای خوش، شعرا هم به‌کار می‌افتند و آنها هم شعر میگویند؛ از این فرصت استفاده کنید؛ این هم نکته‌ی بعدی.


و نکته‌ی آخر؛ پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها؛ گاهی ما یک کلمه‌ای میگوییم که یک گرهی در ذهن جوانِ مخاطب ما به‌وجود می‌آید؛ این گره را چه کسی میخواهد باز کند؟ این گرهی را که ما با بیان ناقص خودمان یا بیان غلط خودمان یا بی‌توجّهی و بی‌مسئولیّتی خودمان در ذهن این جوان به‌وجود می‌آوریم و عقیده‌ی او را دچار مشکل میکنیم، این گره چگونه باز خواهد شد؟ اینها مسئولیّت است.


اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟ این صدای خوش نعمت است؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت است؛ اینها چیزهایی است که خدا به همه نداده است، به شما داده؛ باید این نعمتها را شکر بگزارید.


بنابراین من جامعه‌ی مدّاح را از ته دل دوست میدارم؛ برایتان دعا میکنم؛ خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد، به شماها کمک کند؛ امّا این را هم عرض میکنم که انتظارات از جامعه‌ی مدّاح، امروز در جامعه‌ی ایرانی و در کلّ نگاه منطقه‌ای، انتظار بالایی است. من درباره‌ی حضرت صدّیقه‌ی طاهره‌ی معصومه‌ی راضیه‌ی مرضیّه (سلام الله و سلام جمیع انبیائه و ملائکته و عباده الصّالحین علیها) چیزی نمیتوانم عرض بکنم؛ شما در بیانات خودتان مطالبی را بیان کردید، بنده هم زبانم قاصر است از اینکه مطلبی را عرض بکنم؛ [لذا] از این موضوع عبور میکنیم.

 
منبع: Khamenei.ir
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • sajad

  با سلام و خسته نباشید
  چرا تیتر خبری رو اینطور استفاده کردید
  چطوری برداشت کردید که اقا از لخت شدن انتقاد کرده یا گفته بده؟!!!

  حضرت اقا فرمودند مجلس عزا فقط منحصر به بالا پردین و لخت شدن نباشه
  نه اینکه این کار مشکل داره


  لطفا از صحبت های اقا یهطوری مطلب برداشت نکنید که خدایی نکرده ایشون رو مقابل هیئت هیئتی قرار بدهید

 • سعید

  بسمه تعالی
  با سلام آقا سجاد برادر عزیز
  چرا شما طرفداری اشخاصی میکنید که فقط از عزا داری لخت سینه زدن رو مدنظر دارند .

  قیام امام حسین (ع) قیام سیاسی عبادی بود ، در عزاداری امام حسین فقط شور حسینی نباید مدنظر باشد اصل شعور حسینی می باشد.

  دوستان و همه میدانند که نظر مقام معظم رهبری که قبلا هم چن بار درباره برهنه سینه زدن نظر دادند نظر ایشان مساعد و راضی از این کار نمی باشند به غیر مقام معظم رهبری بلکه آیت ا... مکارم شیرازی هم این کار رو مورد تایید قرار نداده اند .

  هئیتی که بخواهد بخاطر برهنه سینه زدن در هیات مقابل ولی خدا ول امر مسلمین بایستد . پس در مقابل فتنه های آخر زمان چطور مقاومت کند......
  بصیرت بصیرت

 • ناشناس

  با سلام
  ببخشید جناب سعید چه کسی با برهنه شدن جلوی ولی خدا وایساده.چرا کلمات رو طوری بکار می برید که همیشه مردم محکوم باشن و فقط شما ولایی باشی.فرمایش آقا سجاد یقینا درست و منطقی است.

  البته آقا سجاد باید بدونید برای جذب خواننده بعضی از دوستان هرکاری میکنن که مطلبشون خونده شه.

  فرمایشات آقا از این واضحتر نمیشه.و به نظرم این فرمایشات توضیح مطالبی بود که بعضی ها گفتن آقا مخالف با لخت شدنه.آقا بخوبی نشون دادن که مخالف لخت شدن بدون علم وآگاهی و معرفتن

 • محمد رحیم

  سلام. برادر یا خواهر ناشناس چطوری برداشت کردید که منظور آقا مخالفت با لخت بدون معرفته؟؟

  این صحبت آقا است:

  ««اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟»»

  برادر من مطلب خیلی واضح است و نیاز به تفسیر نداره.

  به نظرتون وقتی گفتن درست است؟

  منظورشون چیه

 • علیرضا

  سلام بنده از چند منبع شنیدم که حضرت آقا چندان با لخت شدن در مجلس عزاداری موافق نیست اما بنده هم موافقم که از این صحبت های حضرت آقا در این مراسم این که به لخت شدن منتقدند برداشت نمیشه
  به نظر میرسه بچه های لرستان خبر خواستند این نظر خودشون را با آوردن این تیتر از صحبت های آقا به مخاطب القا کنن

 • سعید

  جناب محمد رحیم صحیح می فرمایند واقعا حق مطلب رو رسوندید


  البت بعضی اشخاص هستن که وقتی نفسشان هر چیزی را به میل خودش بدونه دیگه هیچ حرف و دلیلی براشون قابل قبول نیست چه حرف ولی خدا هم باشه


  مصداق بعضی مذهبی های بی بصیرت قدیم که آیت ا... بروجردی فرمودند قمه زنی حرام است و این افراد آمدن گفتن در تمام روزهای سال مرجع ما شمایید ولی این یک روز ما نمی توانیم قمه نزنیم

  این اشخاصی هم که بی دلیل و بی برهان از برهنه سینه زنی حمایت می کنند کمتر از این اشخاص بی بصیرت نیستند که حرف ولی زمان و ولی امر مسلمین رو قبول نمی کنند

 • صادق

  سلام به همه
  بی پرده :
  ببینید عزیزان ، دین ما همیشه از تفسیر به رای آدم های غیر متخصص ضربه خورده!


  کسانی که میخواهند آنچه را که دوست دارند، به دین نسبت بدهند!


  این نوع افراد از اینکه ببینند کاری را که مدتها انجام میدادند و فکر میکردند بهترین کار است ،دین آن را قبول ندارد، بجای اینکه از آن کار دست بکشند و راه درست را پیش گیرند به دنبال آن میروند که کار خود را توجیه کرده و سلیقه نادرست خود را تفسیری از فرموده های امامان معصوم علیه السلام و علمای دین دین جا بزنند!!


  این افراد با اینکه فهمیده اند کار آنها نادرست بوده اما از اشتباه خور دست نمیکشند و این لجاجت در نپذیرفتن کار اشتباهشان وسوسه شیطان است که با هزار توجیه ان را به دل انسان می اندازد...


  تا جایی که نفاق در انسان پدید می آید و او به برخی دستورات ایمان دارد و به بخشی دیگر کافرمیشود(یعنی از قبول و اجرای آن سرباز میزند!)

  و خدا در قرآن اینگونه میفرماید که :
  « إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَن يُفَرِّقُواْ بَيْنَ اللّهِ وَرُسُلِهِ وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَن يَتَّخِذُواْ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلًا » ﴿۱۵۰﴾ «أُوْلَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقًّا وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُّهِينًا »﴿۱۵۱﴾ سوره نساء


  كساني كه خدا و پيامبران او را انكار مي‏كنند و مي‏خواهند در ميان آنها تبعيض قائل شوند، و مي‏گويند به بعضي ايمان داريم و بعضي را انكار مي‏كنيم و مي‏خواهند در ميان اين دو، راهي براي خود انتخاب كنند… (۱۵۰) آنها كافران حقيقي اند و براي كافران مجازات توهين آميزي فراهم ساخته‏ايم. (۱۵۱)

نظرات