دستیار رئیس جمهور گفت: هیچ دلیلی برای پیروزی ۹۲ برای اصلاح طلبان جز این نیست که واقع گرا شدند و امروز اصلاح‌طلبان برای بقای خود در دفاع از دولت همراه با نقد هستند؛ می‌توانند نقد کرده و نظر دهند اما تردیدی در دفاع از دولت نداشته باشند

علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی صبح امروز در همایش حزب ندا در ابتدای سخنان خود، اظهار داشت: حزب به معنی امروزی و جدید، در ایران کمتر از 150 سال سابقه سیاسی دارد؛ در گذشته سران اقوام و عشایر برای تشکیلات قومی در تحولات سیاسی نمایندگی می‌کردند و علما و روحانیون نیز در تحولات سیاسی، مردم را نمایندگی می‌کردند.

وی افزود: این دو نهاد مردمی و تاریخی هر کدام به نوعی نقش سیاسی و حزبی داشتند. در زمان مشروطیت فعالیت حزبی به معنی جدید شروع می‌شود و نهاد‌های قومی و مذهبی در رقابت با احزاب جدید به فعالیت مشغول می‌شوند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی مذهبی با تأکید براینکه متأسفانه حزب در ایران از همان اول ناقص، رادیکال و چپ متولد شد، گفت: قوی‌ترین احزاب ما احزاب کمونیستی مانند حزب توده بودند و این احزاب کپی احزاب کمونیستی از شوروی و کمی چین محسوب می‌شوند.

یونسی ادامه داد: احزاب ملی و ملی-اسلامی با تأخیر تشکیل شد و از احزاب غربی متأثر بود. ما فاقد تجربه موفق حزبی هستیم به دلیل اینکه در ایران ناقص متولد شد و در تحولات سریعی که در ایران رخ داد خاطرات بدی را در ذهن تاریخی مردم باقی گذاشت و به این دلیل از نظر قالب مردم همواره به حزب با شک و تردید توجه می‌شود و این ضعفی که در نگاه مردم وجود دارد باید برداشته شود چرا که مانع فعالیت سیاسی و حزبی نگاه منفی مردم به حزب است.

وی گفت: در رفراندوم‌ها و انتخابات سراسری باید احزاب بیشترین تأثیر را داشته باشند اما تاکنون این‌گونه نبوده و بیشترین تأثیر از دیگر مراجع سیاسی بوده است و در این حوادث مهم به شیوه پوپولیستی مردم را وارد عرصه سیاسی کردند البته چاره‌ای نداشتیم و باید این کار را انجام می‌دادیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی مذهبی افزود: حزب در ایران متأثر از تحولات سیاسی بوده و احزاب به جای پیشرو بودن به عقب بازگشتند؛ در انقلاب اسلامی نیز احزاب به انقلاب پیوستند ولی با تأخیر و هیچ کدام نقش اساسی در ایجاد این تحول بزرگ نداشتند و همین ضعف‌ها در خاطره سیاسی مردم ایران به عنوان نقطه ضعف فعالیت حزبی باقی ماند و مانع فعالیت احزاب است.

یونسی با بیان اینکه مرجعیت جدیدی با عنوان طبقه روشنفکر در قرن 19 و 20 به وجود آمد، اظهار داشت: این طبقه به عنوان یک مرجع سیاسی به سایر مراجع افزوده شد و برخی مراجع سیاسی مانند سران اقوام، عشایر و قوانین به تاریخ پیوستند و در انقلاب کمترین تأثیر را داشتند. مرجعیت سیاسی دینی در بین انقلاب و مشروطه به عمد ضعیف شد و با تلاش رژیم شاه، همکاری نانوشته‌ای بین جریان‌های مخالف رژیم وجود داشت که مرجعیت دینی نباشد اما در کمال ناباوری مرجعیت دینی برگشت و تحولات سیاسی را در دست گرفت.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی نشانه اوج مرجعیت سیاسی دینی است، خاطرنشان کرد: این مرجعیت از شخص امام خمینی(ره) تبلور یافت و اوج تأثیرگذاری آن به حدی بود که کسانی که سیاسی و مردمی نبودند به دلیل شباهت در گفت‌وگو و لباس در پرتو این مرجعیت مورد پذیرش قرار گرفتند و مرجعیت امام راحل در انقلاب و ولایت فقیه در تحولات بعدی و امروز در شخص آیت الله خامنه‌ای متبلور است و به قوت خود باقی است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی مذهبی با بیان اینکه اگر حزبی بد عمل کند، زود می‌میرد و عملکرد حزب و گروه عامل مرگ آن سازمان می‌شود، خاطر نشان کرد: اما اگر حزبی سازوکاری برای رشد در درون خود پیش بینی نکند، حتماً می‌میرد. هیچ حزبی در ایران تاکنون باقی نمانده به این علت نیست که در تحولات سیاسی یا فشار سیاسی از بین رفته باشد بلکه به این دلیل است که احزاب در درون خود پویایی نداشتند لذا سازوکار درست، ادامه حیات حزبی باید اندیشیده شود.

یونسی گفت: حزب ندا بهترین دلیل است که اگر احزاب ملی در کشور وجود داشت و درست عمل می‌کرد لازم نبود که ندا بوجود آید؛ من به فعالیت حزبی اعتقاد دارم و به آن احترام می‌گذارم، ولی ضعف‌های احزاب عامل عدم پویایی آنها و به تاریخ پیوستن‌شان است.

وی خطاب به حزب ندا یادآور شد: اگر شما نیز این تدبیر را نداشته باشید، طولی نمی‌کشد که مانند احزاب گذشته ایران خواهید شد؛ مهمترین ضعف احزاب درونی است و اگر حزبی قوی باشد ادامه می‌یابد و حتی اگر موانعی سر راهش باشد می‌تواند از آن عبور کند. حزب قوی حزبی است که یا مانعی سرراهش نباشد یا از موانع عبور کند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان اینکه حزب برای کسب تصاحب قدرت به‌وجود می‌آید، خاطرنشان کرد: کسانی که تمایلی به این هدف دارند می‌توانند به آن حزب گرایش پیدا کنند ولی عامه مردم سیاسی نیستند و اگر جامعه ما سیاست زده شود، به مصلحت نیست و صلاح نیست که همه جامعه را سیاست‌زده کنیم. بلکه باید مردم را به سمت اهداف سیاسی هدایت کنیم.

یونسی ادامه داد: کسانی که به یک حزب علاقه‌مند هستند به یک جریان برای کسب قدرت گرایش پیدا می‌کنند و همه سوالات در یک کلمه یعنی کسب قدرت وجود دارند. قبل از انقلاب که جوان بودیم آیت الله بهشتی در قم برای طلاب سخنرانی می‌کردند و ما اعتراض داشتیم که چرا او محافظه‌کارانه صحبت می‌کند؛ در منزل شهید آیت‌الله قدوسی جمعی حضور داشتند و یکی پرسید که چرا ما دست به عصا حرکت می‌کنیم و تأکید به دانش داریم در حالی که قدرت در دستان مستکبران است و مردم گرفتار رژیم ستم‌شاهی هستند؛ ایشان پاسخ داد که اگر شاه دو دستی قدرت و دولت را تقدیم شما کرد، چگونه می‌خواهید آن را اداره کنید و با چه تئوری می‌خواهیم کشور را اداره کنید.

وی گفت: اگر حزب تنها برای کسب قدرت باشد به استبداد شخصی یا حزبی دچار می‌شویم و هر دو فاجعه است؛ کسب قدرت برای مردم و در جهت به نفع مردم باید باشد؛ باید در حزب مدیریت کرده و از نظر سیاسی توانمند شوید چرا که چیزی که احزاب ندارند توانمندسازی مردم است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی با بیان اینکه احزاب فاقد توانمندسازی مردم هستند، یادآور شد: اگر حزبی فقط هدف خود یعنی توانمندسازی مردم را انجام دهد کار درستی انجام داده و باید هدف توجه و آموزش مردم باشد. حتی روشنفکران ما که عملاً کار حزبی انجام نمی‌دهند؛ کمتر روشنفکری وجود دارد که مردم را آگاه کند لذا باید هم و غم آنها هزینه آگاه سازی شود.

یونسی با اشاره به واقع گرایی برای احزاب گفت: احزاب و گروه‌ها در حال حرکتند و در ایده آل ها زندگی می‌کنند برخی از آنها می‌گویند که این جزو فرهنگ ما است که در تاریخ زندگی کنیم و این همه شبیه‌سازی که مذهبی‌ها و غیرمذهبی‌ها دارند برای این است که رقبای‌شان را متهم کنند بنابراین هم اکنون اپوزیسیون ضد انقلاب و کسانی که خارج از نظام هستند به این توهم مبتلا شده‌اند.

وی تأکید کرد: احزاب ما باید از تردید و فاصله امروز و گذشته به شدت بپرهیزند البته بدون آینده نگری و آگاهی از گذشته کار به نتیجه نمی‌رسد. واقع گرایی حکم می‌کند که مردم سالاری و دموکراسی در ایران متأسفانه تأخر تاریخی دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی افزود: ما باید بدانیم که فرانسه و آمریکا نیستیم و آمریکا و فرانسه برای ما ایده آل نیست. درصورت ندیدن واقعیت‌های جدید یعنی مردم و نظام با همه ضعف‌ها و قوت‌ها هر حرکت سیاسی محکوم به شکست می‌شود و هر حرکتی که موجب تضعیف حضور مردم و اقتدار نظام جمهوری اسلامی باشد منجر به استبداد می‌شود.

یونسی خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم که در راه طولانی رسیدن به دولت و حکومت مردم سالار که از حاکمیت مردم و نظام جمهوری اسلامی دفاع کنیم و نادیده گرفتن آنها باعث شکست، استبداد یا تجزیه کشور می‌شود. همه دلایل احزاب سیاسی در قبل و بعد از انتخابات سال 92 در این نکته نهفته است که ما قبل از اینکه واقعیت را ببینیم، ایده‌های خود را می‌بینیم و مردم، قانون اساسی، آینده و نظام را نمی‌بینیم.

وی در پایان تصریح کرد: هیچ دلیلی برای پیروزی 92 برای اصلاح طلبان جز این نیست که واقع گرا شدند و امروز هم برای بقای خود (اصلاح طلبان) در دفاع از دولت همراه با نقد هستند؛ می‌توانند نقد کرده و نظر دهند اما تردیدی در دفاع از دولت نداشته باشند که اگر این پیروزی نبود، این حرکت امروز شما هم نبود. منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات