امام خامنه‌ای در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه:

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه اقتدار دستگاه قضایی یعنی ایستادگی بر سر حرف حق، بر لزوم برنامه‌محوری، تنقیح قوانین و کادرسازی در قوه‌قضائیه تأکید کردند.

به گزارش لرستان خبر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز گذشته در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌قضائیه، با تجلیل از شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و شهید قدوسی دو شهید والا مقام دستگاه قضا، «استقلال و تأثیر ناپذیری» دستگاه قضا را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: باید در برابر عوامل مخدوش‌کننده استقلال قضا از جمله تهدید، تطمیع، رودربایستی و فشارِ جو عمومی ایستاد و بر رفتار و روش صحیح قضا تکیه کرد.

 

ایشان «اقتدار» را از عوامل استقلال دستگاه قضایی برشمردند و افزودند: اقتدارطلبی قوه‌قضائیه، قدرت‌طلبی متعارف سیاسی و جناحی نیست بلکه به معنای قاطعیت و ایستادگی بر سر حرف حق است.

 

«قانون گرایی و سلامت کامل» دستگاه قضایی دو عامل دیگری بودند که رهبر انقلاب آنها را در تحقق استقلال قوه‌قضائیه، مؤثر و مهم خواندند.

 

ایشان افزودند: در زمینه سلامت قوه، کارهای خوبی شده است و باید با جدیت به این راه ادامه داد، چرا که هر گونه فساد در دستگاه قضایی، زمینه‌ساز فسادهای بزرگتر در جامعه خواهد بود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «پیشگیری از جرم» را از دیگر مسائل حساس و مهم قوه‌قضائیه برشمردند.

 

ایشان افزودند: البته دستگاه‌های دیگر هم باید در این زمینه فعال باشند اما باید تلاشی سازمان‌یافته در این زمینه صورت پذیرد، چرا که در غیر این صورت، جرائم، مدام افزایش و گسترش می‌یابند و مدیریت کلان آنها ممکن نخواهد بود.

 

رهبر انقلاب، افزایش تعداد زندانیان را واقعاً تأسف‌بار خواندند و افزودند: این مسئله از زوایای مختلف مالی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی هزینه‌ساز است و باید با تمرکز بر راه‌حل‌های مختلف، برای علاج آن فکری جدی کرد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه و آسیب‌شناسی و تقویت شوراهای حل اختلاف را در افزایش نیافتن تعداد زندانیان، مؤثر خواندند و افزودند: برای مقابله با تبعات منفی افزایش زندانیان مالی و زندانیان مواد مخدر نیز باید دنبال پیشنهادها و راه‌حل‌های تازه‌ای بود.

 

رهبر انقلاب با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند.

 

«برنامه محوری»، «تنقیح و اصلاح قوانین» و «کادرسازی» سه نکته و توصیه مهمی بود که رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود به تبیین آنها پرداختند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت «برنامه‌محوری» در دستگاه قضایی گفتند: تکیه کردن بر برنامه روشن و مدون، به حرکت دقیق در مسیر چشم‌انداز  آینده کمک می‌کند و مانع از گرفتار شدن در کشمکش‌های روزمره می‌شود.

 

رهبر انقلاب در تبیین نکته دوم، یعنی «تنقیح و اصلاح قوانین»، افزودند: قانون، راه پیشرفت کشور را هموار می‌کند و چنانچه برخی قوانین ایراد و یا با یکدیگر تعارض دارند، باید آنها را اصلاح کرد اما بنده به هیچ وجه قانون‌گریزی را قبول ندارم.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان آخرین توصیه، «کادرسازی» را بسیار مهم دانستند و گفتند: نیروهای مستعد و سالمی در قوه‌قضائیه وجود دارند که باید آنها را برای کارهای بزرگ پرورش دهید.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته قوه‌قضائیه یاد شهیدان بهشتی و قدوسی را گرامی داشتند.

 

ایشان با اشاره به نقش و شخصیت استثنایی شهید آیت‌الله بهشتی در دوران مبارزات انقلابی و همچنین در جریان اداره کشور در شرایط انقلاب گفتند: آیت‌الله بهشتی از نوادر زمان و شخصیتی جذاب، مدیر، مدبر و انقلابی محسوب می‌شد که زندگیش، برای انقلاب و کشور حقیقتاً مفید و مؤثر بود و شهادتش نیز مایه وحدت و انسجام جامعه و تقویت جریان انقلاب شد.

 

ایشان شهید قدوسی (اولین دادستان انقلاب) را نیز شخصیتی برخوردار از روحی لطیف و در عین حال شجاع و نفوذناپدیر خواندند.

 

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تقدیر از تحرک، عزم و مدیریت جهادی رئیس قوه‌قضائیه در ایفای مسئولیت در تبیین اهمیت دستگاه قضایی افزودند: قوه قضائیه یکی از سه رکن اساسی کشور و مجری بخش مهمی از احکام اسلامی است لذا انتظار هرگونه تلاش، مجاهدت و تحمل سختی در این قوه انتظار به جایی است.

 

پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای حادثه هفتم تیر به‌ویژه شهید آیت‌الله بهشتی، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های دستگاه قضائی بیان کرد.

 

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب از قوه‌قضائیه، شش اولویت دستگاه قضائی را ایجاد ساز و کار ویژه و روشن برای تدوین سیاست‌ها و پیگیری اجرای آن، نظارت بر عملکرد دستگاه قضائی، جلوگیری از تأخیر در اقدامات قوه، کادرسازی و جانشین‌پروری، پیشگیری از جرم و تعامل با سایر قوا اعلام کرد و گفت: سیاست‌های قوه‌قضائیه براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، سند چشم‌انداز و برنامه پنج ساله کشور، جمع‌بندی و به صورت برنامه پنج ساله قضائی تدوین شده است.

 

رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به تشدید نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان دستگاه قضائی، گفت: همه دستگاه قضائی برای ارتقای سلامت اداری بسیج شده است.

 

کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها در محاکم قضائی، افزایش نرخ بهره‌وری در ساختار قضائی و همچنین تلاش در جهت پیشگیری از وقوع جرائم، از دیگر موضوعاتی بود که آیت‌الله آملی لاریجانی آن را بیان کرد.

 

در پایان این دیدار حاضران نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه کردند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات