چندی پیش آیت‌الله جنتی سخنانی را در تریبون نماز جمعه تهران بیان کرد که با اعتراضات و پز ساده‌لوحانه دیپلماتیک برخی از گروه‌های سیاسی خاص مواجه شد، مواضعی که با سخنان گستاخانه و خارج از عرف دیپلماتیک شاهزادگان حکومت‌های مرتجع منطقه جای تأمل بیشتر دارد.

به گزارش لرستان خبر، پایان مذاکرات هسته‌ای ایران سرآغازی برای افشای چهره بدون روتوش حکام مرتجع عربی و عوامل وابسته به آنها شده است. برخی از عوامل این حکومت‌ها با عصبانیت و نگرانی مدعی شدند که پایان مذاکرات هسته‌ای ایران شروع تهدید از سوی کشورمان علیه این کشورهاست.

در این میان بندر بن سلطان، شاهزاده سعودی که گروه‌های تروریستی نظیر داعش محصول فعالیت‌های وی هستند، در یادداشتی در روزنامه الکترونیکی «ایلاف»، «توافق هسته‌ای اوباما با ایران» را «کپی برابر با اصل» توافق «بیل کلینتون با کره شمالی» دانست.

وی همچنین در توهینی آشکار به دیلی استار لبنان گفت، این توافق به ایران اجازه خواهد داد که به بمب هسته‌ای دست پیدا نماید. عربستان سعودی و قدرت‌های خلیج فارس آماده می‌شوند که علیه ایران بعد از توافق هسته‌ای عملیات نظامی بدون مشارکت آمریکا انجام دهند.

در حالی با چنین مواضع آشکاری چهره و نیات حکومت مرتجع آل سعود آشکار می‌شود که چندی پیش آیت‌الله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به درگذشت پادشاه عربستان با بیان اینکه پادشاه قبلی عربستان با شیعه دشمنی بسیاری داشت و تکفیر را راه‌اندازی و از آن حمایت کرد، گفت: پادشاه عربستان به سزای اعمالش خواهد رسید و الان نیز در حال تحمل مجازات اعمالش است.

وی ملک عبدالله را «قارون سعودی» خواند و با بیان اینکه باید به اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها و آنها که در اینجا نیز گاهی اوقات از سفره او تغذیه می‌کردند و او را حمایت می‌کردند، تسلیت بگوییم، گفت: به مؤمنان و مسلمانان و کسانی که واقعاً غصه اسلام و شیعه را می‌خورند تبریک بگوییم و امیدوار هستیم که ادامه کار به این صورت نباشد.

اما این مواضع آیت‌الله جنتی در افشای چهره حکومت آل سعود با واکنش‌های منفی و پز دیپلماتیک برخی از گروه‌های خاص روبرو شد. در این زمینه رسانه‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای نقش دایه دلسوزتر از مادر را ایفا کردند و نسبت به سخنان آیت‌الله جنتی متعرض شدند.

در همین باب روزنامه شرق در مطلبی قول دبیر شورای نگهبان را خارج از عرف دیپلماتیک و حتی خارج از اخلاق و سنت اسلامی قلمداد کرد و نوشت: «با مرگ ملک عبدالله، مقامات ارشد نظام مانند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور و دکتر جواد ظریف، وزیر خارجه رسماً تسلیت گفتند. علاوه بر این وزیر خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی در این مراسم شرکت کرد. با وجود این، چه جای آن دارد یک روحانی که در مقام خطیب جمعه سخن می‌گوید و باید مسلمانان را به تقوا و اتحاد دعوت کند؛ به گونه‌ای سخن بگوید که ثمره آن، جز ایجاد اختلاف بیشتر میان شیعه و سنی و زیان و خسران برای منافع ملی ما نیست؟»

نویسنده این سطور در حالی معترض سخنان آیت‌الله جنتی شد که مواضع خصمانه آل‌سعود در برابر ایران که از کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای تا به راه انداختن جنگ نفتی و تروریست‌پروری علیه شیعیان گسترده شده، در این مطلب نادیده گرفته شده است.

البته این تنها موضع یک روزنامه اصلاح‌طلب نبود و برخی از رسانه‌های دیگر این جریان سیاسی نیز به طور هماهنگ به انتقاد از امام جمعه موقت تهران پرداختند و حتی اعتراض جناحی برخی از این رسانه‌ها نیز با چاشنی توهین همراه شد.

جالب اینجاست که برخی از رسانه‌های مذکور با پوشش دادن بیانیه اعتراضی شورای همکاری خلیج فارس سخنان آیت‌الله جنتی را تفرقه‌افکنانه توصیف کردند! در حالی که حکومت‌های مرتجع عربی خود عامل سیاست تفرقه‌افکنانه غرب میان مسلمانان هستند و از چنته آنان است که گروه‌های تروریستی نظیر داعش برای پر رنگ‌تر کردن اختلافات و جنگ‌افروزی میان مسلمانان بیرون آمده است.

با این حال با توجه به مواضع توهمی و توهین‌آمیز بندر بن سلطان در قبال کشورمان ژست دیپلماتیک رسانه‌های خاطی برای اعتراض به آیت‌الله جنتی بیش از پیش ساده‌لوحانه جلوه می‌کند، چرا که در مقابل افرادی که به هیچ رفتار دیپلماتیکی پایبند نیستند و در آشکارا و نهان تیغ تیز توهین و تهدیدهای خود را مقابل ایران اسلامی گرفته‌اند و با سیاست‌های خصمانه انواع و اقسام ابزار مختلف را علیه کشورمان به کار می‌گیرند، بایستی در برخی از مواقع با قاطعیت و صراحت امر برخورد کرد.منبع:مشرق

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات