قائم مقام وزیر امور خارجه در مورد برخی از ظهارنظرها مبنی بر این که گفته می‌شود رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان را در هنگام انتقال به بیمارستان زنده دیده‌اند، گفت: به نقل از کسانی که آن‌جا بوده‌اند روایت‌هایی در این زمینه مطرح شده است.

 مرتضی سرمدی در حاشیه مراسم ختم احمد فهیما معاون اداره تشریفات وزارت امور خارجه و از جان‌باختگان فاجعه منا، ادامه داد: برخی از افراد که در لحظات حادثه در آن‌جا بوده‌اند روایت می‌کنند که تا لحظه‌ای که وی را به بیمارستان منتقل می‌کرده‌اند در قید حیات بوده‌ و همانطور که گفتم این‌ها روایت برخی از دوستان است.

 

 

او با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در وزارت امور خارجه برای تعیین سرنوشت مفقودان فاجعه منا و از جمله رکن‌آبادی، گفت: تحقیقات و بررسی‌های ما در این زمینه ادامه دارد و آزمایش DNA بسیار تعیین کننده خواهد بود.

 

 

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با تأکید بر این که بحث فاجعه منا از چند زاویه و بعد قابل پیگیری بوده و خواهد بود، ادامه داد: بحث اول موضوع بازگشت سالم دیگر حجاج به کشور بود که این موضوع انجام شد و در همین راستا موضوع روشن شدن وضعیت جان‌باختگان و مفقودان نیز در دستور کار بوده و هست. در حال حاضر هنوز وضعیت تعدادی از مفقودان روشن نشده و ما در حال پیگیری آن هستیم البته موضوعاتی در مورد انجام آزمایش‌های DNA و هم‌چنین شیوه‌های علمی دیگر برای مشخص شدن وضعیت آن‌ها مطرح است.

 

 

او هم‌چنین به اهمیت بررسی حقیقت ماجرا و این که عوامل بروز این حادثه چه بوده و چه کسانی مقصرند‌ اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی باید در برابر این اتفاق و هم‌چنین اهمیت حفظ سلامت حجاج مسوولیت خود را ایفا کند و این موضوع نیز پیگیری می‌شود.

 

 

سرمدی با بیان این که باید یک نوع مشارکت از سوی کسانی که می‌خواهند حج برگزار شود صورت بگیرد تا دیگر شاهد تکرار این‌گونه مسائل نباشیم ادامه داد: کمیته‌ای در وزارت امور خارجه در ارتباط با بحث مفقودین و این فاجعه ایجاد شده و مسائل به صورت همه جانبه با مشارکت برخی از دستگاه‌ها در حال پیگیری است تا تکلیف مفقودین مشخص شود و علت این واقعه نیز برای همگان مشخص شود و اگر مساعدت عربستان در این زمینه وجود داشته باشد کار با سرعت بیش‌تری صورت می‌گیرد.

 

 

وی هم‌چنین به اهمیت جمع‌آوری مستندات در مورد این فاجعه اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه و دیگر سازمان‌های مسوول با تمام توان وظایف خود را در این راستا ادامه می‌دهند.

 

منبع: ایسنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات