انتخاب بین عارف یا لاریجانی برای ریاست مجلس شورای اسلامی به مسئله اصلی این روزهای مجلس دهم تبدیل شده است.

به گزارش لرستان خبر، با پایان یافتن انتخابات دور دوم مجلس دهم و مشخص ‌شدن منتخبان آنچه پس از این رویداد، اهمیت یافته، در وهله نخست ترکیب چند ضلعی مجلس - شامل اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، مستقلین و حامیان دولت- و سپس رایزنی و توافق این گروه‌ها برای انتخاب رئیس مجلس دهم در «بیرون از مجلس» است.

گرچه هنوز ترکیب قطعی جریانات سیاسی پارلمان دهم، مشخص نشده اما بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از «گرایش‌های منتخبین مجلس دهم»، آرایش سیاسی این دور از مجلس با دوره‌های پیشین آن-که عمدتاً دو قطبی بوده و در آنها یک جریان، حائز اکثریت و دیگری در اقلیت بوده‌ است-کاملاً تفاوت دارد.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اصولگرایان با کسب بیش از 118 کرسی، اصلاح‌طلبان با 96 کرسی، مستقلین با 55 کرسی و حامیان دولت موسوم به اعتدالی‌ها نیز با 20 کرسی توانسته‌اند در مجلس دهم حضور داشته باشند که به گفته نقوی ‌حسینی سخنگوی کمیته ساماندهی اصولگرایان جریان متبوعش حائز اکثریت مجلس دهم شده و فراکسیون اکثریت را تشکیل می‌دهد.

در این میان بر اساس اظهارات صورت گرفته از سوی اکثر منتخبین اصولگرای مجلس دهم و نیز برخی چهره‌های نزدیک به دولت و هاشمی رفسنجانی، به نظر می‌رسد «علی لاریجانی» گزینه‌ اصلی ریاست مجلس دهم باشد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم و منتخب اصولگرای مردم بروجرد در مجلس دهم در همین زمینه به خبرنگار تسنیم گفته است: «با توجه به شناختی که از آقای لاریجانی داریم، ایشان بهترین گزینه برای ریاست مجلس دهم است و نه تنها اصولگرایان، بلکه دیگر گروه‌های سیاسی حاضر در مجلس دهم نیز احتمالاً به توانایی بالای مدیریتی آقای لاریجانی، اشراف دارند».

فرهاد تجری دیگر منتخب اصولگرای مجلس دهم که از حوزه انتخابیه قصر شیرین، گیلان‌غرب و سرپل ذهاب در دور دوم انتخابات به پارلمان دهم راه‌ یافته در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه «تجربه، جامعیت و  فراجناحی بودن، از ویژگی‌های لاریجانی است»، تاکید می‌کند: «در جریانات مختلف افرادی هستند که ممکن است تک بعدی باشند و سایر جریانات، آنها را همراهی نکنند، اما مجلس نیاز به اتحاد و انسجام دارد که این مسئله با آقای لاریجانی محقق می‌شود».

در این میان به غیر از اصولگرایان مجلس دهم، برخی چهره‌های نزدیک به هاشمی رفسنجانی و دولت نیز در مصاحبه‌هایی از ریاست  لاریجانی بر مجلس دهم حمایت کرده‌‌اند و عمدتاً دلیل حمایت خود را همکاری خوب او با دولت یازدهم به ویژه در مسئله برجام دانسته‌اند.

حجت الاسلام تیمورعلی عسگری مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره و در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است عارف نائب ‌رئیس مجلس شود، می‌گوید: «اگر وی قبول کند، زمینه برای پذیرفتن این سمت فراهم است. عملکرد لاریجانی در موضوع برجام و بسیاری موارد دیگر ثابت کرده وی همراه دولت است و دولت را کمک می‌کند».

حجت الاسلام سید رضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری نیز که از چهره‌های نزدیک به دولت محسوب می‌شود، به تسنیم گفته است که لاریجانی را به‌خاطر سابقه، تجربه و معتدل بودن مناسب می‌دانم و وی نسبت به عارف «ارجحیت» دارد.

بر اساس این گزارش، در مقابل، جریان اصلاح‌طلب که توانسته پس از چند دوره در اقلیت بودن، این بار به واسطه تصاحب 96 کرسی مجلس وزن سیاسی خود را در پارلمان دهم ارتقا دهد، گزینه ریاست مجلس را، از آن خود می‌داند. افراد موثر این جریان در حالی از ریاست عارف سخن می‌گویند که با در نظر گرفتن اظهارنظرهای برخی از آنان در مجلس دهم، هنوز بر سر ریاست عارف و ترجیح آن به لاریجانی به نتیجه قطعی نرسیده‌اند.

در این بین برخی از اصلاح‌‌طلبان از توافق بر سر ریاست عارف در بیرون از مجلس خبر می‌دهند. در همین زمینه علی صوفی رئیس ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران به تسنیم گفته است که بین سران اصلاحات، «آقایان هاشمی، روحانی و رئیس دولت اصلاحات» توافقی صورت گرفته است که «عارف» ریاست مجلس دهم را عهده‌دار شود.

سهیلا جلودارزاده در تایید توافق سران اصلاحات برای اجماع بر سر ریاست عارف می‌گوید که این مورد (ریاست عارف بر مجلس دهم) توافق بزرگان بوده است؛ البته باید مجلس تشکیل شود و پس از آن نمایندگان با رأی خود رئیس را انتخاب کنند.

البته در بین منتخبین اصلاح‌طلب افرادی هستند که ریاست لاریجانی بر مجلس دهم را نیز محتمل می‌دانند. محسن علیجانی‌ منتخب‌ اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به ترکیب این مجلس و رقابت علی لاریجانی و محمدرضا عارف برای کسب کرسی ریاست مجلس به تسنیم گفت: «فراکسیون امید احتمال دارد بین لاریجانی و عارف به ریاست یکی از آنها نظر بدهد و به هر حال نظر فراکسیون ملاک و معیار تصمیم‌گیری است».

حجت الاسلام مازنی دیگر منتخب اصلاح‌طلب مجلس دهم هم گفته است: «هرکدام از این دو نفر(عارف یا لاریجانی)، مورد نظر فراکسیون امید قرار بگیرند، شایستگی ریاست مجلس دهم را دارند».

بر اساس این گزارش، اکثریت اصولگرایان مجلس دهم و شماری از چهره‌های نزدیک به هاشمی و دولت، حامی لاریجانی برای ریاست مجلس دهم هستند این در حالی است که برخی اصلاح‌طلبان بر حمایت از عارف تاکید دارند.

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات