وقتی کاسه صبر هاشمی هم از رفتارهای خارج از عرف دخترش لبریز شد؛

واکنش سریع هاشمی در محکوم کردن دیدار دخترش با بهائیان در حالی صورت می گیرد که وی پیش از این و در سال 88، در توجیه حضور فائزه در جمع اغتشاشگران و توهین وقیحانه ی او به رهبر معظم انقلاب گفته بود:« فائزه به من گفته بود به خیابان ولی عصر رفته تا ساندویچ بخرد.» حالا به نظر می رسد اوضاع به صورت قابل توجهی فرق دارد. این موضعگیری تقریباً صریح هاشمی در تقابل با فائزه، نشان می دهد که سطح هزینه تراشی فرزندان هاشمی برای او، این بار تا حد زیادی بالا رفته است. این یعنی آنکه او دیگر نمی توانسته است همزمان از نظام و فرزندان خود دفاع کند و خود را محق جلوه بدهد.

به گزارش لرستان خبر، «من دیدن خانم کمال‌آبادی رفتم به دلیل اینکه هم‌بندی من بود و شش ماه با هم زندگی کردیم و بعد از هشت سال برای پنج روز مرخصی آمده و این دیدار خیلی چیز عادی و معمولی و مسئله پیش‌پاافتاده‌ای است.»؛ اینها بخشی از مصاحبه احساسی و انتحاری فائزه هاشمی با شبکه یورونیوز پیرامون دیدار اخیر وی با فریبا کمال‌آبادی عضو ارشد بهائیت ایران است.

 فریبا کمال آبادی از هم بندان قدیمی فائزه در زندان اوین بوده است. دختر ارشد اکبر هاشمی، پیش از اینها نیز طی گفتگویی با روزنامه فرانسوی فیگارو در تشریح تجربیات زندانِ خود گفته بود:« زندان تجربه بسیار خوبی بود چرا که با زنان و مردان بزرگ ایرانی، بهائی‌ها، اعضای مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین)، اصلاح‌طلبان و کسانی آشنا شدم که برای باورهایشان مبارزه می‌کنند.» فائزه خانم این روزها بار دیگر دلش برای همان انسان های بزرگ تنگ شده، به دیدار آنها رفته است. از قضا، عکس دیدار صمیمی وی با این حامیان همجنسبازی نیز در فضای مجازی به صورتی گسترده منتشر شده است.

جالب آنکه سخنانِ متاخر فائزه در مصاحبه با خبرنگار یورونیوز در حالی گفته شده است که ساعاتی پیش از آن، پدرش دیدار وی با اعضای این فرقه ضاله را محکوم کرده، گفته است فائزه کار بدی کرده! و باید جبران کند. فائزه نیز که گویا برای جبران کردن خیلی عجله داشته است، بلافاصله دست به کار شده، در صدد جبران مافات برآمده است! دختر به تبعِ غلیان یکباره احساسات زنانه یا شدتِ حقد و کینه با جمهوری اسلامی و یا هر دلیل سوم یا چهارم دیگری، آشکارا به هاشمیِ پدر دهن کجی کرده است.

به نظر می رسد گستاخی بیش از حد فائزه، این بار هاشمی را با مشکلات قابل تامل تری مواجه خواهد کرد. هاشمی که طی سالهای متمادی، به صورت ماهرانه ای به صورتِ همزمان سنگ نظام و فرزندان متخلفش را به سینه زده است، این روزها یک موقعیت تجربه ناشده را از سر می گذراند. چه اینکه وی تا پیش از این، به جز در افتضاحِ مربوط به توییت موشک ها، هیچ گاه چنین سریع به اشتباه خود یا فرزندانش اعتراف نکرده، در صدد تصحیح آن برنیامده بود.

توییت موشک ها اگرچه ظاهراً -به هر زحمتی که بود- ماستمالی شد، ولیکن فائزه را نمی توان به سادگی توییتر کنترل کرد. زحمات سایت اصلاح طلب انتخاب -که گویا این بار نقش دستیار اصلی آیت الله در ماستمالی اظهارات فائزه را بر دوش کشیده است-نیز، حالا نقش بر آب شده است. انتخاب اولین رسانه ای بود که برای تبرئه کردن هاشمی از خبطِ دختر، به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: فائزه اشتباه بدی کرده و بایدآن را تصحیح و جبران کند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فرقه ضاله بهاییت یک فرقه استعمار ساخته و منحرف است که همیشه با همین انحراف شناخته شده و ما همیشه از این فرقه تبری جسته و میجوییم.»

واکنش سریع هاشمی در محکوم کردن دیدار دخترش با بهائیان در حالی صورت می گیرد که وی پیش از این و در سال 88، در توجیه حضور فائزه در جمع اغتشاشگران و توهین وقیحانه ی او به رهبر معظم انقلاب گفته بود:« فائزه به من گفته بود به خیابان ولی عصر رفته تا ساندویچ بخرد.» حالا به نظر می رسد اوضاع به صورت قابل توجهی فرق دارد. این موضعگیری تقریباً صریح هاشمی در تقابل با فائزه، نشان می دهد که سطح هزینه تراشی فرزندان هاشمی برای او، این بار تا حد زیادی بالا رفته است. این یعنی آنکه او دیگر نمی توانسته است همزمان از نظام و فرزندان خود دفاع کند و خود را محق جلوه بدهد.

به نظر می رسد واکنش سخت علما و تشکل های اسلامی و انقلابی به این دیدارِ غیرمترقبه، هاشمی را وادار به موضعگیری صریح در برابر تندروی های دخترش در راه دشمنی با جمهوری اسلامی کرده است. درواقع؛ هاشمی مانند قضیه توییت موشک ها، چاره ای جز محکوم کردن این مسئله نداشته  وگرنه چهره درهم کشیدن پدر و دختری اینقدر عاطفی!، می تواند چه معنایی داشته باشد؟!

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور اما شاید نگاه محافظه کارانه و نزدیک به واقعی از اوضاع ارائه کرده باشد. وی که طبیعتاً نزدیکی قابل توجهی با اکبر هاشمی دارد، در فیسبوک خود نوشته است:« ای کاش آنانی که نام بزرگشان بر نام کوچکشان غلبه دارد به جای انتشار تصاویر عید دیدنی های پسا نوروزی، کمی هم در عواقب امور اندیشه و نصیحت پدر را آویزه گوش می کردند. کاش می دانستند که با این کار نه کمکی به میزبان کرده اند و نه باری از ایران برداشته اند.»

آشنا به خوبی از نتایج ناخوشایند هزینه شدن هاشمی، بر سرنوشت دولت خبر دارد. از طرفی، فعالیت های محیرالعقول فائزه خانم، به صورت آشکاری با تحمیل ادعاهای حقوق بشری غرب بر جمهوری اسلامی هماهنگ است. طرفه آنکه احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در موضوع ایران نیز، اخیراً بر احقاق حقوق بهایی های حاضر در ایران تاکید کرده است. بدیهی است دولت در حالی که در نقد کردن قول های نسیه آمریکا در موضوع برجام درمانده است، از باز شدن پرونده حقوق بشری جدیدی برای ایران استقبال نکند.

خیره سری های فائزه اما نه با دودوتا چارتای حاج آقا جفت و جور است نه با حساب و کتابِ حسن روحانی و دوستانش. وی-که از سراسرِ متن گفتگویش با یورونیوز، ولعِ دشمنی بی پرده با جمهوری اسلامی بیرون می ریزد- با صحه گذاشتن بر ادعاهای گزافه احمد شهید، به خبرنگار این رسانه غربی می گوید: «موضوع من نسبت به بهایی‌ها، موضوع حقوق بشری است. اینکه ما به‌عنوان دین این گونه تبعیض قائل شویم و این‌گونه ظلم بکنیم به بهایی‌ها و سایر گروه‌ها مثل اصلاح‌طلبان درست نیست. شما ببینید چقدر بچه‌های اصلاح‌طلب داریم که از دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند و زندان رفته‌اند به این دلیل که از حکومت انتقاد کرده‌اند. اینها ظلم است در مورد بهایی‌ها هم همین است.»

البته محصور کردن تمام انگیزه های فائزه خانم در دشمنی با جمهوری اسلامی شاید بی انصافی باشد. به نظر می رسد در این میان؛ باید بخشی از انگیزه های دختر بزرگ هاشمی را در تمایلات فمینیستی و البته احساساتِ زنانه و غیر قابل کنترل او دانست. داریوش سجادی، فعال اصلاح طلب مقیم آمریکا شاید تحلیل خوبی از این انگیزه فائزه به دست داده باشد. وی در کانال تلگرامی خود می نویسد:« ظاهراً صبیه ارشد هاشمی رفسنجانی مبتلا به  موود (Mood) خود خاص بینی شده اند. دختری که دوست دارد ولو به قیمت دهان کجی به نُرم های جامعه خودش را متفاوت و سنت شکن و آوانگارد نشان دهد بدون آنکه لوازم خاص بودن را داشته باشد! کسی که بدش نمی آید ادای «امیلی برونته» را درآورد اما بدلیل فقر بضاعت اندیشگی، ماجرا به همان ادا درآوردن محدود می ماند. اداهایی که به دل نمی نشیند و عمق پیدا نمی کند و در حد همان ادا باقی می ماند. اشرف؛ دو قلوی شاه هم به نوعی مبتلا به این سندروم بود اما با استعداد تر و تحمل پذیرتر از فائزه!»

هر چه هست، هاشمی این بار مجبور شده است اقداماتِ ضد دینی و ضد ملی دخترش را در «ساندویچ خوری» منحصر نکند. به قولی آش آنقدر شور بوده است که آشپز را هم عاصی کرده باشد! به نظر می رسد ورای مسئله «نجس العین» بودن بهایی ها و وجود فتاوای شدیداللحن در زمینه برخورد با آنان، برانگیخته شدن حساسیت های علما و نهادهای انقلابی، نقش اصلی را در مجبور کردن هاشمی به انجام این واکنشِ ملایم داشته است.

اعتراض گسترده بازاریان تهران، تشکل های دانشجویی انقلابی و برخی مراجع عظام تقلید به این مسئله، فضا را برای هاشمی تنگ و تنگ تر کرد و وی نهایتاً مناسب دید تا بالاخره یکی از اقدامات دخترش را محکوم کند. در این میان، کنایه آشکار آیت الله مکارم شیرازی به هاشمی و اعتراض تلویحی او به واکنش ضعیف او به این مسئله، بیش از دیگران به چشم آمد. وی در ابتدای درس خارج فقه خود گفته است:« منتظر بودم که ببینم آیا در این خصوص اعتراضی می‌شود یا خیر که دیدم خبری نیست تا اینکه شنیدیم پدر او اعتراض ملایمی داشته است و جای شکرش باقی است ولی باید پرسید چرا دیگران سکوت کردند؟!»

فضای سنگین به وجود آمده پیرامون این مسئله به حدی بوده است که به جز یک نفر اصلاح طلب، تا کنون هیچ فرد و یا گروهی در داخل کشور حاضر نشده است از اقدام فائزه هاشمی حمایت کند. البته تشکر صمیمانه سخنگوی بهائیان از فائزه هاشمی از طریق تریبون بی بی سی فارسی را طبیعتاً باید در حساب او ثبت نمود. دیگر رسانه های همسو با بی بی سی نیز طی چند روز گذشته به صورت گسترده ای به حمایت از اقدام فائزه هاشمی و محکومیت جمهوری اسلامی روی آورده اند.

انتشار عکس هایی جدید از فائزه هاشمی که دیدار قریب الوقوع وی با برخی منتسبان به سازمان مجاهدین خلق و نهضت آزادی را نشان می دهد نیز، این گمانه را به ذهن می آورد که این اقدام در راستای کاستن از حجم خبرها و واکنش ها به دیدار فائزه با بهائیان صورت گرفته است. در هر صورت، دوستی ها و تمایلات فائزه این روزها پدر را -و به خصوص، پیشوند «آیت الله» او را- در معرض تهدید و آزار قرار داده است. برای دیدنِ پایان این ماجرا اما هنوز هم باید اندکی دیگر صبر کرد و برخورد مقامات قضایی با فائزه را دید.


منبع: پایگاه 598

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات