یادگاری:

یادگاری گفت: حقوق بشر آمریکایی حقوق ضد بشر است و می‌توان به عنوان اینکه نظام شکل گرفته از تفکرات صهیونیستی و سرمایه‌داری است از آن نام برد که خودشان ضد حقوق بشر هستند ولی به ظاهر از حقوق بشر دفاع می‌کنند.

به گزارش لرستان خبر، ایفای نقش در کودتای 28 مرداد سال 32، شهادت دانشجویان در 16 آذر ماه، راه‌اندازی ساواک، حمایت و تحکیم پایه‌های حکومت استبدادی شاه، کشتار صدها تن از مردم در قیام خونین 15 خرداد، تحمیل قانون کاپیتولاسیون و تحقیر ملت بزرگ ایران در سال 43، طراحی کشتار و قتل دانشجویان و دانش‌آموزان در 13 آبان 57، غارت آثار باستانی ایران، بلوکه کردن اموال ملت ایران، چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران، تجهیز عراق به سلاح‌های شیمیایی و میکروبی برای کشتار مردم ایران، حمله به ناوگان دریایی ایران در سال 66، حمله به سکوهای نفتی ایران در سال 67، حمله به هواپیمای مسافربری ایران، ایجاد فتنه 88، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، طراحی قطعنامه‌های متعدد علیه وضعیت حقوق بشر در ایران، تحریم‌های همه‌جانبه ملت ایران؛ این‌ها تنها بخشی از عملکرد کشوری است که خود را مدعی حقوق بشر می‌داند و کشورهای دیگر را تروریست معرفی می‌کند.

این تناقض در دفاع از حقوق بشر در حرف و عکس آن در عملکرد، تعجب همگان را برمی‌انگیزاند که به واقع معیار و تعریف این‌ها از حقوق بشر چیست؟ آیا همان عملکرد خودشان در ترور دانشمندان یک کشور و تحریم یک ملت را حقوق بشر می‌دانند؟

در برابر دولتی که با چنین پرونده جنایت‌بار در زمینه حقوق بشر، همواره با چماق حقوق بشر بر سر کشورهای مستقل و غیرهمسو با خود کوفته است، مقام معظم رهبری چه زیبا فرمودند که من تعجب می‌کنم آمریکایی‌ها خجالت نمی‌کشند اسم حقوق بشر را می‌آورند؟ هر کس دیگری در دنیا ادعا بکند طرفدار حقوق بشر است دولت مردان آمریکا نباید این ادعا را بکنند.

مقام معظم رهبری سال گذشته نیز تاکید داشتند که هفته دوم تیرماه با عنوان حقوق بشر آمریکایی و بررسی این موضوع نامگذاری شود که در این زمینه با محمدحسین یادگاری عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به گفت‌وگو نشستیم.

فارس: با توجه به ادعاهای آمریکایی‌ها مبنی بر دفاع از حقوق بشر، عملکرد آمریکا در زمینه حقوق بشر را چگونه می‌بینید؟

یادگاری: آنچه ما از عملکرد آمریکایی‌ها در برابر کشور خودمان دیدیم اینگونه بوده است که آمریکایی‌ها قبل از انقلاب در بسیاری از کشتارهای خونین علیه ملت ایران دست داشتند و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی نیز در اصل دشمنی‌های آمریکا بر علیه نظام شدت بیشتری گرفته است.

البته پیش از آن نیز به خاطر مقابله با مبارزان کشور بر علیه رژیم استبداد پهلوی همکاری‌های شدید با ساواک داشتندو  برای تربیت نیروهای ساواک و شهید کردن بچه‌های ایران همکاری کرده‌اند.

پیش از آن نیز با جریان سیاسی و کنار زدن دولت مصدق و پشتیبانی از دولت پهلوی زمینه را فراهم آوردند که مردم مسلمان کشور نتوانند در تحولات کشور دخالتی داشته باشند.

* آمریکا نمی‌خواهد مردم دنیا از حکومت اسلامی الگوبرداری کنند

فارس: دلیل این اقدامات ضد حقوق بشری علیه ایران چه بوده است؟

یادگاری: عملکرد ضد حقوق بشری آمریکا علیه ملت ایران پس از پیروزی انقلاب شدت بیشتری گرفت زیرا گروه‌ها و دسته‌هایی که با پهلوی مقابله می‌کردند گروه‌هایی بودند که نیروهای مسلمان بودند و آمریکا می‌دانست حکومت اسلامی تبدیل به الگویی برای دنیا می‌شود و به همین دلیل مقابله می‌کرد.

به طوریکه از همان ابتدا حقوق بشر ایران را مطرح کردند و در سازمان ملل و مجامع مختلف عنوان کردند که ایران با بهائیت برخورد می‌کند در حالی که همه می‌دانستند بهائیت علیه نظام کار می‌کند و برنامه‌هایی علیه نظام اجرا می‌کردند.

در حالیکه بهائیت یکی از گروه‌هایی بود که برای مقابله با نظام اسلامی زمینه‌سازی می‌کرد.

گروه دیگر نیز منافقان بودند که 17 هزار شهید را بر روی دست ملت مسلمان ایران گذاشتند و زمینه‌ای فراهم شد که به دامن صدام رفتند.

پشتیبانی از این نیروها مشخص بود که در اصل از گروه‌ها و دسته‌هایی طرفداری می‌شود که مخالف نظام هستند در حال حاضر نیز اگر جریان برجام به شکل حقیقی و واقعی شکل نمی‌گیرد، به دلیل دخالت آمریکا در زمینه عدم اجرای مناسب برجام است یعنی هنوز هم ضد حقوق بشر در ایران کار می‌کنند.

یعنی می‌توانیم برجام را اینگونه ترسیم کنیم که نظام جمهوری اسلامی برای اینکه شفافیت هسته‌ای در دنیا داشته باشد، برخی مسائل را مطرح کرد که آمریکا فشارهای مالی علیه ملت ایران را کنار بگذارد ولی آمریکا این کار را نکرد. زیرا افراد داخل ایران از نظر اقتصادی تحت فشار بودند و این مسئله نوعی حقوق بشر محسوب می‌شود اما آمریکا این مسئله را نادیده گرفت و در مسائل اقتصادی و مسائل دیگر نیز بازی در می‌آورد که برجام شکل نگیرد.

به نوعی می‌توان گفت حقوق بشر آمریکایی حقوق ضد بشر است و می‌توان به عنوان اینکه نظام شکل گرفته از تفکرات صهیونیستی و سرمایه‌داری است از آن نام برد که خودشان ضد حقوق بشر هستند ولی به ظاهر از حقوق بشر دفاع می‌کنند.

* ژست حقوق بشری می‌گیرند و مخالف حقوق بشر عمل می‌کنند

و این تناقض است کسی که خودش تروریسم دولتی دارد و تروریستم منطقه‌ای ایجاد کرده است و مخالف حقوق بشر و استقلال کشورهاست در دنیا فریاد طرفداری از حقوق بشر سر می‌دهد،‌کدام حقوق بشر؟ حقوق بشری که بر اساس سرمایه‌داری تفسیر می‌شود.

مقام معظم رهبری تأکید کردند که هفته دوم تیرماه به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شود تا این مسئله را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و مسئولان مملکت و نهادهای مختلف کشور نیز مطرح کردند که هفته دوم تیر ماه هفته مقابله با تفکرات سرمایه‌داری آمریکا و برملا کردن حقوقی باشد که آمریکا بر ضد بشر انجام می‌دهد یعنی در اصل از حقوق ضدبشر دفاع می‌کند.

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات