این روزها ترکیه روزهای پرآشوبی را پشت سرمی گذارد از یک سو درگیر تنش‌های داخلی و منطقه‌ای است و از سوی دیگر هدف حملات تروریستی از سوی گروه‌های مختلف قرار گرفته است. در این یادداشت به کندوکاو درمورد اینکه چرا ترکیه کانون توجه حملات تروریستی است می پردازیم:

به گزارش لرستان خبر، پیش از آغاز حملات به ترکیه ، این اتهام به ترکیه وارد بود که حامی داعش و گروه های تکفیری است و با عبوردادن این گروه ها از آسیای میانه و سوریه به نوعی راه را برای فعالیت های داعش هموار می کرد.

اما اتفاقات اخیر ازجمله حملات در فرودگاه آتاتورک استانبول گمانه زنی های پیشین درمورد ترکیه را برهم می زند به طوری که مقامات ترکیه این اقدامات را به داعش نسبت می دهند.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که داعش که تاچندی پیش مورد حمایت دولت ترکیه بود چرا اکنون علیه ترکیه وارد عمل شده است ؟

درپاسخ به این سوال کارشناس مسائل خاورمیانه احمد کاظم زاده معتقد است بعد از آنکه دولت ترکیه تحت فشارهای بین المللی مبنی براینکه راه ترانزیت داعش را فراهم کرده قرار گرفت دست از حمایت گروه های تکفیری برداشت و آنها نیز با انجام حملات به نوعی انتقام این عمل را از ترکیه می گیرند.

بنابراین به این نکته می رسیم که گروه های تکفیری در حکم شمشیر دولبه ای هستند که در هرفرصتی که نصیبشان بشود می توانند حتی حامیان خود را مورد حمله قرار دهند. مشابه این اتفاق برای کشورهای غربی و عربستان که اساسا سرمنشا گروه های تکفیری است رخ داده است و درمورد ترکیه نیز صادق است.

ترکیه ای که طبق اسناد و شواهد در ترانزیت تکفیری ها به سوریه نقش اصلی داشت و قصد داشت از داعش به عنوان ابزار سیاسی درجهت براندازی دولت سوریه و کردها استفاده کند اکنون آتش آن دامن خود را فراگرفته است .

منبع: شمانیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات