یادآوری وعده های دولت به دولت/

عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس نهم گفت: کابینه آقای روحانی در کل وزرای پیر، فرسوده، ناتوانی هستند و اکثرا به کارهای فردی شخصی می پردازند. یعنی از قبال کارهای دولت، فعالیت های شرکتی خود را دنبال می کنند. بنابراین مردم به این دولت دل خوش نکنند.

به گزارش لرستان خبر، از ابتدای مطرح بودن برجام، دغدغه ها و هشدار های رهبر انقلاب بارها تکرار شد که این نگرانی و هشدارها به ذات آمریکایی ها که متکی به سیاست فریب و استفاده از فشار برای رسیدن به اهداف بدون واگذاری امتیاز گویای این مسئله بود که رهبر انقلاب با نگاه به ماهیت حریف اعتمادی به نتیجه گیری به مذاکرات ندارند.

اما در این شرایط بود که دولت به اصطلاح تدبیر و امید با عوام فریبی، مردم را به برجام دلخوش کرد. توافق هسته ای با آمریکا آن هم به هر قیمتی منجر شد که بعد از گذشت 6 ماه از توافق هسته ایران و 1+5 با بدعهدی های آمریکا در عمل تحریم ها برداشته نشود. متاسفانه ایران با اجرای تعهدات برجام آن هم زودتر از موعد مقرر متحمل خسارات زیادی شده است تا آنجا که برخی از سینه چاکان برجام سخن بر دهان آورده و به بی نتیجه بودن برجام و عدم رفع تحریم ها اذعان داشته اند.

اما در این اوج اظهارات بی فایده بودن برجام مربوط به رئیس کل بانک مرکزی بود که در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: (توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.)

در همین خصوص احمد بخشایش کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی  عصرامروز در خصوص دلایل مذاکرات و رویکرد دولت یازدهم در برجام اظهار داشت: آقای روحانی تلاش کرد تا مشکلات کشور را به دولت قبل نسبت بدهد تا بتواند ضعف خودش را پوشش بدهد و به گونه ای عنوان کندکه خرابی ها  و کم کاری ها فراوان است و دولت کنونی بین این خرابی ها مانده است. البته آقای روحانی آن چنان به برجام دل بسته است که در اوایل توافق هسته اقدام به گرفتن جشن کرده و هیجان عمومی را چند برابر کرد.

 وی ادامه داد: مردم می دانستند که آمریکا قابل اعتماد نیست، اما دولت آقای روحانی به افکار عمومی القاء کرد که ای مردم چنانچه می خواهید تمام مشکلاتتان حل شود، باید با آمریکا مذاکره کنیم. همچنین دولت به مردم القاء کرد که رهبری مخالف مذاکره ایران با آمریکا است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: برجام نشان داد که تلاش برای مذاکره با آمریکا که از سوی برخی افراد صورت گرفت به دلیل خوشبینی این افراد به آمریکا و با هدف عوام فریبی صورت گرفته است.

در ادامه گفت و گوی تفصیلی عصر امروز را با احمد بخشایش اردستانی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی می خوانید:

عصر امروز***: شعار های انتخاباتی آقای روحانی با چه هدفی صورت گرفت؟ و چرا وعده های وی  نسبت به قبل از پیروزی در انتخابات متفاوت است؟

بخشایش: زمانی که انتخابات انجام می شود، وعده های و شعار قبل و بعد از  انتخاباتی با یکدیگر متفاوت است. البته انتخابات به معنی تخلیه هیجان و انرژی مردم در یک دوره چهار ساله است. یعنی نامزدهای انتخاباتی در دوران انتخابات موجب بروز حرف ها و ایده ها و ناراحتی ها، خوشحالی مردم می شوند. تا در این دوره چهار ساله به وضعیت خود راضی باشند. البته در دولت روحانی مردم نارضای هستند.

**روحانی: کم کاری از سوی جلیلی بود

عصر امروز***: رویکرد و استراتژی آقای روحانی در برجام چگونه با چه هدفی شروع شد؟

بخشایش: آقای روحانی در سال 92 به عنوان یکی از نامزدها خودش را معرفی کرد. البته بیشترین سرمایه اش را روی مذاکرات هسته ای تمرکز کرد و در حقیقت نوک پیکان حمله را به سمت آقای جلیلی برد. البته افراد نمی دانستند که آقای جلیلی با آقای احمدی نژاد زاویه پیدا کرده است بلکه آقای جلیلی را به دولت قبل منتسب می کردند و از ایشان سوالی پرسید که چگونه نتوانستید مشکل دیپلماسی هسته ای را حل کنید؟

آقای روحانی  عنوان کرد که دیپلماسی هسته ای رفت و آمدهای بیهوده نیست. بنابراین ایشان در اذهان عمومی القا کرد که کم کاری از سوی آقای جلیلی بوده است.

**روحانی: دولت فعلی در انبوهی از خرابی ها است

عصر امروز***: چرا شخص آقای روحانی و همچنین دولت وی همچنان تمام مشکلات کشور را به دولت قبل نسبت می دهد؟

بخشایش: آقای روحانی تلاش کرد تا مشکلات کشور را به دولت قبل نسبت بدهد تا بتواند ضعف خودش را پوشش بدهد و به گونه ای عنوان کندکه خرابی ها  و کم کاری ها فراوان است و دولت کنونی بین این خرابی ها مانده است. بنابراین نباید از از دولت توقعی و انتظاری داشت. زیرا باید با صبر اجازه داد که این حجم از خرابی ها را بازسازی کرد. البته این رویکرد روحانی تا امروز نیز ادامه دارد و تلاش دولت یازدهم در جهت است.

**مردم به این دولت دل خوش نکنند/ کابینه آقای روحانی در مجموع، وزرای پیر، فرسوده و ناتوان هستند

عصر امروز ***: مربوط کردن همه مشکلات و کم کاری های کشور به دولت قبل چه مضرراتی برای دولت فعلی خواهد داشت؟

بخشایش: این مسئله بعد از گذشت یکسال از شروع دولت قابل تامل بود اما بعد از گذشت 3 سال از عمر دولت این رویکرد نتیجه نخواهد داد و مردم خواهند گفت که به اندازه کافی به دولت فرصت داده شده است و اکنون باید یک اقدام موثر انجام داده شود.

بنابراین از سال سوم به بعد هرگونه اتهام به دولت قبلی به ضرر دولت فعلی خواهد بود، زیرا مردم خواهند دانست که این موضوع نقطه ضعف دولت و کابینه روحانی خواهد بود. 

البته کابینه آقای روحانی در کل وزرای پیر، فرسوده، ناتوانی هستند و اکثرا به کارهای فردی شخصی می پردازند. یعنی از قبال کارهای دولت، فعالیت های شرکتی خود را دنبال می کنند زیرا این افراد در دوره آقای احمدی نژاد خانه نشین بودند.

اکنون با روی کار آمدن دولت روحانی پیشبرد اهداف شخصی و شرکتی در قالب کارهای دولتی را یک فرصت طلقی می کنند و تلاش می کنند تا آینده و منافع خودشان را تامین کنند. بنابراین مردم بدانند که از این دولت آبی گرم نمی شود و به این دولت دل خوش نکنند.

**دولت در اشتغال، مسکن، راه سازی و اقتصادی موفق نبود

عصر امروز ***: چرا آقای روحانی همه موضوعات و مشکلات کشور  را به برجام موکول کرده است حتی آب خوردن مردم را؟

بخشایش: آقای روحانی برای اینکه جامعه را دچار هیجان کند و همواره فضای انتخابات را حفظ کند، تلاش می کند تا دستاوردهای خود را به عنوان یک میراث معرفی کند. زیرا در موارد اشتغال، مسکن، راه سازی، اقتصادی و بسیاری از موارد دیگر نتوانسته است به موفقیتی برسد. بنابراین عنوان می کند که در برجام موفق شده است و با آن می تواند در آینده همه مشکلات کشور را حل کند. آقای روحانی آن چنان به برجام دل بسته است که در اوایل توافق هسته اقدام به گرفتن جشن کرده و هیجان عمومی را چند برابر کرد.

عصر امروز***: درشرایط کنونی با بی نتیجه بودن برجام چه مسائلی روشن شده است؟

بخشایش: در طی زمان با آشکار شده ماهیت برجام، مسئولین مختلف دولت از قبیل آقای سیف رئیس بانک مرکزی گفت « تقریباً هیچ‌چیزاز برجام عاید ایران نشده است »

عصر امروز ***: با توجه به هشدارهای مکرر رهبری پیرامون برجام و مذاکره با آمریکایی ها، اکنون با روشن شدن این موضوع که نمی توان به آمریکایی ها اعتماد کرد و برجام نتیجه ای نخواهد داشت، در این شرایط رویکرد آقای روحانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بخشایش: رهبری فرمودند « تا کنون 6 ماه از برجام گذشته و هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم نداشته است» که بعد از این مسائل آقایان به نحوی فضای کنونی را پذیرفتند اما اکنون نیز آقای روحانی مجدد گفته است که «به برجام خوش بین است و به آمریکایی ها بد بین»، که این سخن یک نوع تعارض است. زیرا به طور کلی زمانی که شما قراردادی با طرف مقابل منعقد می کنید به معنای این است که به طرف مقابل و نتیجه گیری از این قرارداد خوش بین و امیداور هستید.

منبع: عصرامروز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات