به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی«2»:

اوایل فروردین ۱۳۹۴ دولت عربستان در سایه سکوت مجامع غربی و بین المللی، حملات گسترده هوایی خود را به یمن آغاز نمود. این حمله دخالت آشکار در امور داخلی و تجاوز به یک کشور دیگر محسوب می شود. طی این حملات تاکنون بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر که اکثر آنان زن و کودک هستند، کشته و هزاران نفر نیز مجروح شده اند.

به گزارش لرستان خبر، عربستان سعودی کشوری غیر دموکراتیک با نظام سیاسی سلطنتی می باشد. گزارشات متعددی از نقض گسترده حقوق بشر در این کشور تاکنون منتشر شده است، اما متأسفانه روند نقض حقوق بشر و قواعد حقوق بین الملل توسط این کشور همچنان ادامه دارد. در ذیل بخشی از موارد نقض حقوق بین الملل را در مورد عربستان مطالعه کنید:

ال سعود و آل خلیفه

  • سرکوب اعتراضات مردمی در بحرین

همزمان اراده مردم بحرین در حق تعیین سرنوشت و آینده سیاسی کشور خود در فوریه ۲۰۱۱، نظامیان آل سعود با چراغ سبز شاه بحرین با حضور در این کشور شروع به سرکوب مخالفان سیاسی و اعتراضات مسالمت آمیز مردم نمودند.

متأسفانه رژیم آل سعود با تجاوز غیر قانونی، بازداشت، شکنجه و کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع و آزادیخواه بحرین و نیز اهانت به مقدسات دینی و مذهبی از قبیل آتش کشیدن قرآن کریم، حمله به مساجد و حسینیه ها موارد متعددی از نقض احکام اسلام و قواعد و مقررات حقوق بین الملل را از خود به نمایش گذاشته است.

 این در حالی است که بر اساس بند ۲ ماده یک منشور ملل متحد مصوب ۱۹۴۵ میلادی در بیان مقاصد و اصول ملل متحد، بر خود مختاری ملل در انجام امور داخلی تأکید شده است؛ همچنین طبق بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد نیز به عدم استفاده از زور، تهدید و… علیه تمامیت عرضی هر کشور دیگر اشاره شده است. در نتیجه هرگونه دخالت نظامی دولت عربستان در مسئله داخلی بحرین مخالف نص صریح منشور ملل متحد بوده و نقض آشکار قوانین بین المللی به شمار می آید.

این اقدام عربستان بر خلاف روح کلی حاکم بر اساسنامه شورای همکاری خلیج فارس مصوب ۱۹۸۱ میلادی (مبتنی بر تعاون و همکاری در غیر حوزه های نظامی و امنیتی) است و مخالف مفاد پیمان نظامی “سپر جزیره” که با هدف ایجاد یک قدرت نظامی خلیجی جهت دفاع از امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس و حمایت این کشورها از تعدی‌ها و تجاوزات خارجی تشکیل شده است.

  • نقش مؤثر عربستان در شکل گیری جریان های افراطی و تروریستی در منطقه

با توجه به سیاست رژیم آل سعود در شیعه ستیزی و کشتار شیعیان چه در داخل و چه در خارج، و همچنین حمایت از گروه های تکفیری- تروریستی، این رژیم نقشی فعالی در شکل گیری و حمایت گروه های تکفیری به ویژه داعش و عملیات های تروریسیتی نیز دارد. رئیس سابق سازمان اطلاعات انگلیس (MI6) با افشای گوشه‌ای از چگونگی شکل‌گیری جریان تکفیری داعش و نقش رژیم آل سعود و قطر در حمایت از آن گفت: بندر بن سلطان، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان گفته بود بلایی که نازی‌ها بر سر یهودیان آوردند، بر سر شیعیان و علوی‌ها خواهد آمد. روزنامه ایندیپندنت در گزارشی با استناد به سخنرانی “ریچارد دیرلاو” فاش کرد عربستان به داعش کمک کرد تا بر شمال عراق تسلط یابد، زیرا ریاض این کار را بخشی از «عملیات گسترده قتل عام شیعیان و تبدیل زندگی آنها شبیه زندگی یهودیان در سایه نازیهای آلمان» می دانست.دیرلاو افزود: لحظه مرگباری که بندر بن سلطان به شیعیان وعده آن را داده بود، فرا رسید و این کار نیز فقط به قتل عام گسترده شیعیان به واسطه عملیات انتحاری که از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون بیش از یک میلیون شیعی بر اثر خودروهای بمب گذاری شده و عملیات انتحاری کشته شدند، محدود نبوده است.

یمن

  • تجاوز به یمن

 اوایل فروردین ۱۳۹۴ دولت عربستان در سایه سکوت مجامع غربی و بین المللی، حملات گسترده هوایی خود را به یمن آغاز نمود. این حمله دخالت آشکار در امور داخلی و تجاوز به یک کشور دیگر محسوب می شود. طی این حملات تاکنون بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر که اکثر آنان زن و کودک هستند، کشته و هزاران نفر نیز مجروح شده اند. زیر ساخت های یمن نیز عمدتاً در اثر حملات دولت سعودی تخریب شده اند. بیمارستان ها، مدارس، اماکن دیپلماتیک، منابع و تصفیه خانه های آب و … نیز از حملات بی وقفه جنگنده های سعودی در این مدت مصون نبوده اند. مردم یمن از زمین، دریا و آسمان محاصره شده اند و از دریافت کمک های بشردوستانه دارو و غذای توسط هواپیماهای باربری روسی و ایرانی منع شده اند.

با اینحال نهادهای بین المللی حقوق بشری در این خصوص نه تنها واکنش جدی نشان ندادند، بلکه در اوج حیرت اقدام به تصویب یک قطعنامه به حمایت از این تجاوز در شورای امنیت نمودند.

  • نفوذ و اخلال در مکانیسم های بین المللی حقوق بشری

دولت عربستان با نفوذ و اخلال در روند بررسی وضعیت حقوق بشری کشورها باعث شده است تا مکانیسم های بین المللی حقوق بشری در موارد متعددی با تعارض روبرو شود. تعیین فیصل بن حسن طراد، نماینده عربستان در سازمان ملل در ژنو به عنوان رییس کمیته کارشناسان مستقل در شورای حقوق بشر سازمان ملل، علیرغم موارد متعدد نقض حقوق بشر و حقوق بین الملل توسط این کشور که با نفوذ و پشتیبانی های مالی این کشور در سازمان های بین المللی حقوق بشری حاصل شده است، روند بررسی صادقانه حقوق بشری کشورها را دچار خدشه و بی اعتباری کرده است و موجب اعتراض نهادهای مدنی و کشورهای دیگر به این مسئله شد.

در اجلاس سی ام شورای حقوق بشر سازمان ملل هلند قطعنامه ای را درخصوص وضعیت یمن ارائه کرد که زمینه را برای ایجاد کمیته ای حقیقت یاب در یمن فراهم می نمود. این طرح به دنبال گزارش ماه زید رعد حسین، کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره موارد گسترده تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی عربستان و همچنین گروه های دیگر تهیه و تنظیم شده بود که از طرف های درگیر می خواست تا اجازه ارسال کمک های بشردوستانه برای ساکنان مناطق آسیب دیده و همچنین ارسال سوخت به منظور فعال ماندن بیمارستان ها را بدهند.

متعاقباً سعودی ها تلاش گسترده ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل انجام دادند تا از پیشنهاد هلند جلوگیری کنند. سعودی ها در همین زمینه تعداد زیادی از نمایندگان کشورهای مختلف را در ژنو فراخواندند تا طرحی را ارائه دهند که براساس آن نیروهای انصارالله یمن به دلیل ارتکاب جنایات جنگی محکوم شوند. دولت عربستان با فعال نمودن ظرفیت های خود، سعی در خنثی نمودن این اقدام هلند می کند. سرانجام با قطعنامه ای موافقت می شود که پیش نویس آن از سوی عربستان سعودی ارائه شد و در آن هیچگونه اشاره ای به تحقیقات مستقل و بین المللی درخصوص نقض حقوق بشر در یمن نشده است و صرفاً خواستار «فراهم شدن کمک های فنی و همکاری با دولت (مستعفی) یمن در زمینه ظرفیت سازی» شده است و در نتیجه، طرح انجام تحقیقات پیرامون موارد نقض حقوق بشر در یمن را که طی نزدیک به یکسال گذشته منجر به مرگ هزاران غیرنظامی شده است، از دستورکار خارج کردند.

این دخالت ها و نفوذها همچنان در خدشه وارد کردن به اعتبار و کارکرد نهادهای بین المللی حقوق بشری تا حد زیادی مؤثر بوده است.

منبع: کافه حقوق

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات