۱۶ آذر در دانشگاه لرستان

مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه لرستان با حضور استاندار لرستان و نقدهای صریح تشکل‌های دانشجویی برگزار شد.

مراسم بزرگداشت 16 آذر روز دانشجو امروز با حضور استاندار لرستان در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد و دانشجویان و نماینده‌های هریک از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه لرستان نظرات خود را در مورد مسائل مختلف با صراحت بیان کردند و استاندار نیز پس از شنیدن صحبت‌های دانشجویان پاسخ آن‌ها را داد.

در این مراسم شریفات نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان اظهار داشت: امروز همه باید فهمیده باشیم که آمریکا قابل اعتماد نیست و عده‌ای برای چندمین بار آزموده را آزمودند و این خسارت یعنی "برجام" را برای ملت به ارمغان آورده‌اند.

وی افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید عده‌ای پاسخ ملت در قبال مشکلات و اینکه دولت چه اقدامی برای رفع آن کرده است فقط جواب دادند که با امریکا رابطه برقرار شد.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان عنوان کرد: امروز آنچه سایه جنگ را از سر ملت ایران جدا کرده تنها توان نظامی و مقاومت ملت ایران و رشادت‌های مدافعان حرم است.

وی بیان کرد: امروز اگر عملکرد دولت را به بوته نقد بگذاریم بدون شک با لیست بلندی که در صدر آن حقوق‌های نجومی، آلودگی هوا و ... خواهد بود مواجه خواهیم شد.

مشکلات مراکز اقماری دانشگاه لرستان

شریفات خطاب به استاندار لرستان  به جان باختن یکی از دانشجویان دانشگاه لرستان طی سیلاب ماه گذشته در ایستگاه مصلی الغدیر واقع در شهر خرم‌آباد اشاره کرد و گفت: بعد از آن حادثه دلخراش چه شد؟ آیا وضعیت ایستگاه مصلی در این شهر تغییر کرده است؟

وی با اشاره به اینکه امروز در مراکز اقماری دانشگاه لرستان در شهرستان‌های پلدختر و الشتر دانشجویان در رنج و عذاب هستند، تصریح کرد: چه کسی پاسخگوی مطالبات آن‌ها خواهد بود؟ خواهران دانشجوی مراکز اقماری رنج مضاعفی دارند به داد آن‌ها برسید و آن‌ها را دریابید پیش از آنکه حادثه دلخراش دیگری رخ دهد.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان  خطاب به استاندار لرستان خاطرنشان کرد: در باب اقتصاد مقاومتی و دخالت نداشتن دانشگاه‌ها در توسعه استان حرف‌های زیبایی زده می‌شود و حقیقتا اینگونه سخنان را تحسین می‌کنیم لیکن آیا واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد که این صحبت‌ها به نقطه مطلوبی رسیده‌اند؟

ثمرات پایلوت شدن لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی چه بود؟

وی اظهار داشت: استان لرستان به همت استاندار لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده و این انتخاب تا کنون چه فوایدی داشته است؟ بیکاری جوانان تحصیل کرده لرستانی را چه کسی پاسخ می‌دهد؟

شریفات افزود: چقدر روی زمین‌های حاصلخیز اطراف روستاهای استان سرمایه‌گذاری شده است؟ تا همان جوانان روی آن‌ها کار کنند و منبع درآمدی برای خود و خانواده‌هایشان داشته باشند.

وی عنوان کرد: اولویت بندی پروژه‌های عمرانی استان چگونه است؟ وضعیت نابسامان عمران شهری و وجود "علی آبادها" در این استان چه جای دارند که ما به سراغ برج امید باشیم؟

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان در باب فرهنگی بیان کرد: از نظر شما جایگاه مدیر توهین‌کننده به شهدا در منطق دولت تدبیر و امید کجاست؟

وابسته به جناح‌های سیاسی نیستیم

فرهادی دبیر شورای صنفی دانشگاه لرستان نیز در این مراسم اظهار داشت: بیکاری و عدم امنیت شغلی بیداد می‌کند، بهداشت، درمان و  مسکن  کالاهای گرانبهایی شده‌اند که وسع خریدشان از عهده بسیاری از مردم بیرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز تبعیض‌های بنیادی جامعه اعم از تبعیض طبقاتی و جنسیتی به دانشگاه وا نهاده‌اند، افزود: بومی‌گزینی، گزینش جنسیتی، هدایت تحصیلی و پولی‌سازی آموزش که طبق قانون اساسی باید برای تمام آحاد ملت به رایگان در دسترس باشد در کنار دیگر پدیده‌هایی نظیر گسترش مدارس غیرانتفاعی، موسسات آموزشی، کلاس‌های خصوصی و دیگر کارهای آموزشی که به شکل‌های نابرابر رقابت تحصیلی دامن می‌زنند پایه‌های تبعیض را در دانشگاه استوارتر کرده‌اند.

دبیر شورای صنفی دانشگاه لرستان عنوان کرد: اکنون وقت آن رسیده تا همگان بدانند ما از چه دردی به فریاد آمده‌ایم. ریشه این دردها تا کجا می‌رسد؟ امروز چه می‌خواهیم؟ ما که وابسته جناح‌های سیاسی و تشکل‌های قدرت ساخته نیستیم، ما که تنها نام دانشجو را یدک می‌کشیم کجا ایستاده‌ایم؟

وی بیان کرد: دانشگاه جایی که عموما می‌پندارند مرکز علم آموزی است دیگر سال‌هاست  به بازاری برای  دلالان و جاعلان علمی شده است.

فرهادی گفت: صندوق رفاه دانشجویی بر خلاف عنوانش کاری جز بدهکار کردن دانشجویان به نظام بانکی کشور نداشته است.

خدمات ارزنده مسئولان لرستان به مناطق محروم

رحمانی دبیر جامعه اسلامی دانشگاه لرستان نیز در این مراسم تصریح کرد: در دانشگاه این مکان مقدس ما دانشجویان به عنوان مطالبه گران کشور گلایه‌ها، شکوه‌ها و مطالباتی عرض می‌کنیم و امید است این مطالبات ما تاثیری بر نحوه عملکرد مسئولان استانی و کشوری، دولت تدبیر و امید داشته باشد.

وی با بیان اینکه تیم استانداری لرستان در راستای بهبود وضعیت فرودگاه خرم‌آباد تلاش‌های بسیاری کرده‌اند خاطرنشان کرد: دولت در سه سال اخیر در استان کارهای خوبی کرده که می‌توان به رسیدگی به وضعیت نامناسب کشت و صنعت استان و از همه مهمتر  رفع مشکل آب و گاز بسیاری از مناطق محروم و دورافتاده این استان اشاره کرد.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه لرستان با بیان اینکه امروز شاهد اجحاف‌هایی در حق استان لرستان هستیم، اظهار داشت: به کرات شاهد تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج نیروهای کارخانه‌هایی از قبیل نساجی بروجرد، کاشی جم، قسمتی از کارخانه سیمان دورود و ... هستیم که متاسفانه عکس‌العمل قاطعی در ارتباط با این معضل از سوی استاندار لرستان و دولت تدبیر و امید دیده نشده که در این ارتباط نقد اساسی به استاندار لرستان وارد است.

بودجه لرستان در اقتصاد مقاومتی کجا خرج می‌شود؟

وی افزود: متاسفانه امروز شاهد حقوق‌های عقب افتاده حدود 30 ماهه کارگران بی‌گناه و خدمتگزار این استان هستیم که این مسئله باید مایه شرمساری مسئولان استانی و دولت تدبیر و امید باشد.

رحمانی عنوان کرد: استان لرستان با صرف بودجه‌ای حدود 20 میلیارد به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور شناخته شده که از مسئولان استانی جای سؤال است که این بودجه در کجا خرج شده که تاثیر آن بر سفره مردم مشاهده نمی‌شود؟ آیا این مبلغ در راه درمان اقتصاد و وضعیت بد معیشت بوده؟ یا به کلی مسئله پایگاه اقتصاد مقاومتی چیز دیگری است؟

وی بیان کرد: نرخ بیکاری این استان بر اساس آمارهای رسمی بالای 40 درصد است و این درحالی است که شما می‌گویید 15 درصد است؛ اشکال ندارد 25 درصدش را مردم نادیده می‌گیرند اما سئوال اینجاست که با این وضعیت چگونه دولت تدبیر و امید این استان را پایلوت اقتصاد مقاومتی خوانده است؟

نماینده جامعه اسلامی دانشگاه لرستان گفت: مسئولان بگویند که چه کرده‌اند که نماینده ولی فقیه در لرستان قصد شفاف‌سازی دارد؟

مدیریت افراطی و ضدارزشی درفرهنگ  لرستان

وی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد تباهی دانشجویان به عنوان نمونه‌ای از قشر با سواد این استان و عدم ارتباط این فرهیختگان با صنعت و عدم استفاده از معلومات این قشر تحصیل کرده هستیم که همین عامل سبب عدم پیشرفت این استان شده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: درخواست داریم که از ظرفیت دانشگاه‌ها بهره ببرند و بعنوان عملی نوین میان دانشگاه و صنعت پیوندی ناگسستنی ایجاد کنند.

وی به معضلات فرهنگی استان اشاره کرد و اظهار داشت: معضلات و ولنگاری‌هایی به دلیل تکیه شخصی به دور از اعتدال بر کرسی مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان است؛ شخصی که با وجود خطیر بودن مسئولیتش گویا ارزش‌های انقلاب اسلامی و نظام اسلامی را به خوبی مد نظر ندارد و به راحتی اجازه اهانت به شهدا هشت سال دفاع مقدس را داده است.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه لرستان افزود: امروزه شاهد ثمره خون این شهدا والا مقام هستیم که سدی در برابر تجاوز دشمنان و مستکبران جهان و همچنین ناجی فرهنگ ایرانی اسلامی از دست اقلیتی غرب زده هست که صدای نفس هایشان به سختی به گوش می‌رسد و دست و پا می‌زنند که از صحنه روزگار و سیاست محو نشوند.

لزوم برخورد قاطع استاندار با مدیر هتاک و افراطی ارشاد لرستان

وی عنوان کرد: این اقلیت یکبار مصرف بدانند با حمایت‌های بیجای خود از افرادی که وجهه دانشجو را در بین اقشار مختلف زیر سئوال می‌برند نه از ارزش‌های اسلامی چیزی می‌دانند و نه از فرهنگ ایرانی و به دنبال تشویش اذهان عمومی علیه انقلاب اسلامی ایران هستند تا بتوانند به مقاصد سوء خود دست یابند ولی نمی‌توانند زیرا خوب می‌دانند و نظاره کرده‌اند که ملت ایران در فتنه 88 مشت محکمی بر دهانشان کوبید.

رحمانی بیان کرد: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان باید از ارزش‌های اسلامی و فرهنگ غنی ایران و به ویژه استان متمدن لرستان استفاده کند نه اینکه این ارزش‌ها را نادیده بگیرد.

وی گفت: جامعه اسلامی دانشگاهیان دانشگاه لرستان به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی این دانشگاه نسبت به نحوه عملکرد مدیرکل ارشاد اسلامی لرستان انتقادات صریحی از قبیل صرف هزینه هنگفتشان در هفته فرهنگی لرستان که بازده خوبی نداشته و حمایت ایشان از تئاتری که در آن به شهدا دفاع مقدس  اهانت کرد وارد می‌بیند.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه لرستان  خطاب به استاندار لرستان تصریح کرد: آیا این تئاتر را دیده اید؟ آیا نسبت به افراط گری  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان که به دور از اعتدال است واکنش نشان داده یا نشان خواهید داد؟ باید فکری به حال این قضیه شود نه اینکه مانند برجام به حال خود رها شود تا که دشمنان ما به راحتی بتوانند آن را نقض کنند.

مشکل زیرساخت‌ها در لرستان

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شاهد تعطیلی 50 درصد کارخانه‌های این کشور هستیم که صدمات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد کرده و نمی‌شود این را به دولت‌های دیگر نسبت داد چرا که فرزند خلف مذاکرات این دولت و چشم دوختن به غربی‌ها بوده اما دولت تدبیر و امید باید به این نتیجه برسد و حتما رسیده است که تنها راه حل مشکلات معیشتی و اقتصادی ما اقتصاد مقاومتی است و لاغیر.

رحمانی اظهار داشت: رخ دادن حادثه‌های ناگوار چندسال اخیر از جمله معلم فداکار و دانش آموزانش، سوانح رانندگی  رخ داده در جاده‌های  بین شهری استان و حادثه ایستگاه مصلی مصادیقی از سوء مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان استانی بوده است.

وی خطاب به استاندار لرستان افزود: این در حالی است که تمامی این انسان‌ها قربانی زیرساخت‌های نامناسب استان شده‌اند؛ با این روند آیا ساخت ساختمان جدید استانداری لازم بوده است؟

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات