با عنوان «بر بلندای نظر» برگزار شد

همایش «بر بلندای نظر» عنوانی است برای نکوداشت عالم فرزانه و عارف وارسته شهرستان سلسله، آیت‌الله محمد بلندنظر که حدود یک قرن در زمینه تبلیغ دین فعالیت داشته است در مسجد و مصلای امام سجاد(ع) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش لرستان خبر، همایش «بر بلندای نظر» عنوانی است برای نکوداشت عالم فرزانه و عارف وارسته شهرستان سلسله، آیت‌الله محمد بلندنظر که حدود یک قرن در زمینه تبلیغ دین فعالیت داشته است و این بزرگداشت امروز در مسجد و مصلای امام سجاد(ع) این شهرستان برگزار شد.

 

در این همایش، افرادی مانند حجت‌الاسلام صادقی، رئیس حوزه علمیه شهرستان خرم‌آباد و امام‌جمعه موقت خرم‌آباد، آیت‌الله فاضل گلپایگانی، از فضلای حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام تقی قرائتی، رئیس مؤسسه مسجد، هوشنگ بازوند، استاندار لرستان و حجت‌الاسلام سیدسجاد موسوی، امام‌جمعه شهرستان سلسله در رابطه با شخصیت این عالم روحانی مباحثی را مطرح کردند.

 

حجت‌الاسلام سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان در پیامی به این همایش بیان کرد: «آیت‌الله بلندنظر از محدود عالمانی است که در طول بیش‌از نیم قرن تبلیغ دین و برپایی فریضه نماز و فعالیت‌های مؤثر مذهبی در شهرستان سلسله همچنان محبوب قلوب مردمان این دیار است.

 

97721005854758530135

آیت‌الله بلندنظرانسان ستوده و عالم وارسته‌ای است که عمر شریف خود را وقف خدمت به اسلام و نشر فرهنگ غنی اهل‌بیت(ع) نموده است.

 

بی‌تردید تجلیل از علما و شخصیت‌های دینی و مفاخر فرهنگی وظیفه‌ای انسانی و اخلاقی و نیاز ضروری جامعه اسلامی است که در ترسیم خط روشن اسلام و مسیر هدایت بندگان خدا تأثیر زائدالوصفی داشته و نسل جدید را با انوار قدسیه آن‌ها آشنا می‌کند».

 

در ادامه، حجت‌الاسلام سیدسجاد موسوی، امام‌جمعه شهرستان سلسله به بیان مباحثی در رابطه با شخصیت این عالم بزرگوار پرداخت و گفت: آیت‌الله بلندنظر بیش‌از نیم‌ قرن عمر شریف خود را وقف خدمت به مردم الشتر و ترویج احکام نورانی اسلام کرد.

 

 

39251742335269631831

 

وی ادامه داد: مردم این دیار همیشه با عالمان دینی همدل و همزبان بوده‌اند و این حضور امروز آن‌ها در مراسم تکریم نشان‌دهنده قدردانی آن‌ها نسبت به مکتب پیامبر اکرم(ص) و آل اوست.

 

بنا بر این گزارش،  آیت‌الله محمد بلندنظر در سال 1304 ه.ش. در شهرستان الشتر متولد شد. او ابتدا قرآن را در محضر پدرشان که معلم قرآن بوده‌اند در مکتب‌خانه یاد گرفته و در سن شش سالگی به خواندن نماز و قرآن مشغول و بعد از فوت پدر تحت تربیت مادری دلسوز و دائم‌الذکر قرار می‌گیرد.

 

در سن 16 سالگی برای فراگیری علوم دینی عازم قم شده و در مدت یک سال در قم به تحصیل مشغول شد و سپس، از آن‌جا وارد حوزه  علمیه‌ کرمانشاه شد، در حالی‌که ریاست حوزه علمیه به عهده‌ی مرحوم آیت‌الله کاظمی مومیوند بوده است.

 

بعد از مدتی به‌دلیل این‌که پرداختن به دروس حوزوی در سطح عالی در این حوزه میسر نبوده است وی تصمیم می‌گیرد برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرف شود. ابتدا وارد شهر کربلا می‌گردد و با توجه مشکلات بسیار زیاد وارد نجف اشرف می‌شود و چون هزینه‌ سفرشان تمام شده بود با راهنمایی دو نفر به محضر آیت‌الله شیخ علی‌محمد بروجردی نجفی شرفیاب شده و به دستور ایشان به مدرسه علمیه نجف اشرف معرفی و در حجره‌ای اسکان می‌یابد.

 

85876977044925040711913293435

با توجه به این‌که در آن زمان شهریه‌ طلاب را آیت‌الله‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی پرداخت می‌کرده، او کتابی را در باب معین‌الضعفا می‌نویسد که شاید هزینه‌ی چاپ آن را سیدابوالحسن اصفهانی پرداخت کند ولی متأسفانه رحلت می‌کند و کتاب همچنان چاپ نشده باقی می‌ماند.

 

آیت‌الله بلندنظر در محضر اساتیدی همچون آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله سیدمحمود شاهوردی، آیت‌الله سیدعبدالهادی شیرازی و آیت‌الله سیدمحسن صدر کسب فیض کرده و به مدت 20 سال در حوزه‌ی نجف اشرف به تحصیل و درک مفاهیم دینی اشتغال داشته است.

 

پس از 25 سال به ایران برگشته و مدت سه سال در حوزه علمیه‌ کمالیه خرم‌آباد در محضر آیت‌الله روح‌الله کمالوند دروس فقه و اصول را پشت سر می‌گذراند و به درخواست آیت‌الله کمالوند به مدت 2 سال امام جماعت مسجد صاحب الزمان(عج) بوده و از سال 1338 به بعد امام جماعت مسجد جامع شهر الشتر بوده‌اند.

 

وی قصد داشت به حوزه‌ علمیه قم عازم شود ولی به اصرار زیاد مردم شریف الشتر در این شهرستان ماند و به تبلیغ احکام و اقامه‌ نماز جماعت در مسجد جامع مشغول شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات