جنبش مردمی "همه باید بدانند" با هدف اعلام لبیک عملی به امر ولی و امام جامعه اسلامی، درباره مذاکرات هسته ای با صدور بیانیه ای آغاز به کار کرد.

بر اساس این بیانیه: «تقویت پشتوانه ی تجربی ملت ایران، اصلی ترین علتی است که رهبر معظم انقلاب برای تحقق آن، با انجام مذاکرات با امریکا در کنار چند کشور دیگر موافقت کردند» و با این زمینه، این جنبش، برنامه خود را، ایجاد و گسترش آگاهی عمومی در موضوع مذاکرات اعلام کرده است.

 

آنچه این جنبش را از سایر کارهایی که درموضوع مذاکرات هسته ای انجام شده است متمایز میکند، تکیه به ظرفیت بی نظیر تجمع روزانه خیل عظیم نمازگزاران در مساجد، آن هم نه به عنوان محلی برای آگاهی بخشی، بلکه به مثابه قرارگاهی برای نیروهای انقلاب اسلامی جهت برنامه ریزی و هماهنگی آن ها در راستای آگاهی بخشی این قشر دغدغه مند به سایر توده های مردم است.

 

همانطورکه اشاره شد، جمعیت بی نظیر نمازگزاران مساجد در سراسر کشور، ظرفیتی است که شاید تاکنون آن گونه که در صدر اسلام منشأ تحولات در قلمرو عظیم اسلامی بود، در این سالها قدری مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. این جنبش قصد دارد با احیاء و تقویت نقش پررنگ همه مسلمین به عنوان سربازان مکتب اسلام، و تکیه بر نیروی عظیم نهفته در مساجد، آگاهی بخشی به سایر توده های مردم را به دستان تک تک نمازگزاران و مسجدی ها بسپارد و بر این اساس، دستورالعمل ها و راهکارهای پیشنهادی خود را همراه با بسته های محتوایی در اختیار عموم مردم به ویژه مسجدی ها قرار می دهد.

 

بر اساس بیانیه این جنبش، با تأکید بر «آگاهی بخشی به توده های مردم» به عنوان «اصلی ترین تکلیف در وضع حاضر»، می افزاید: « همه باید نسبت به بدعهدی و دشمنی امریکا و سران استکبار مطلع شوند؛ همه باید بدانند ما در جریان مذاکرات هسته ای، به واسطه¬ی دشمنی کشورهای استکباری تاکنون چه هزینه هایی را متحمل شده ایم و چه چیزهایی عاید کشور شده است. همه باید از برنامه های دقیق نظام سلطه برای تضعیف ملت ایران مطلع شوند تا همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمود «بعضی از تبلیغاتچیهای مواجب‌بگیر دشمن و بعضی از تبلیغاتچیهای بیمزد و مواجب - از روی ساده‌لوحی - نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند.» و این آگاهی بخشی باید به وسیله تک تک آحاد مردم برای سایرین اتفاق بیافتد

 

تا کنون فعالین مساجد در استان های مختلف همچون کردستان، بوشهر، خراسان، تهران و... در این جنبش حضور دارند؛ در ادامه، بیانیه آغاز به کار این جنبش آمده است:

 

 

بیانیه جنبش مردمی "همه باید بدانند"

 

«از مذاکراتی هم که امروز در جریان است، ما ضرری نخواهیم کرد بإذن الله. البتّه بنده همچنان که گفتم خوشبین نیستم؛ من فکر نمیکنم [از] این مذاکرات آن نتیجه‌ای را که ملّت ایران انتظار دارد، به‌دست بیاید، لکن تجربه‌ای است و پشتوانه‌ی تجربی ملّت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد؛ ایرادی ندارد امّا لازم است ملّت بیدار باشد. ما از مسئولین خودمان که دارند در جبهه‌ی دیپلماسی فعّالیّت میکنند، کار میکنند، قرص و محکم حمایت میکنیم، امّا ملّت باید بیدار باشد، بداند چه اتّفاقی دارد میافتد [تا] بعضی از تبلیغاتچیهای مواجب‌بگیر دشمن و بعضی از تبلیغاتچیهای بیمزد و مواجب - از روی ساده‌لوحی - نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند

 

رهبر معظم انقلاب (12 آبان 1392)

 

جنبش مردمی "همه باید بدانند" با هدف اعلام لبیک عملی به امر ولی و امام جامعه اسلامی، درباره مذاکرات هسته ای، شکل گرفت؛ با نگاهی به مواضع رهبر معظم انقلاب درمورد رابطه با امریکا طی بیش از دو دهه اخیر، و مخالفت و بدبینی همیشگی ایشان به مذاکره با دشمنان دیرین این آب و خاک که در امتداد نظرات امام روح الله درباره شیطان بزرگ است، در سال 92 شاهد این مسئله بودیم که ایشان ضمن تأکید مجدد بر بدبینی به رابطه با مستکبران عالم، به درخواست برخی مسئولین کشور جهت ارتباط با غرب، اجازه این کار را در مسئله هسته ای، صادر کردند.

 

 اما در همان روزهای اعلام عدم مخالفت، صراحتاً از علت اجازه دادن شان به انجام این مذاکرات، سخن گفتند: «من فکر نمیکنم [از] این مذاکرات آن نتیجه‌ای را که ملّت ایران انتظار دارد، به‌دست بیاید، لکن تجربه‌ای است و پشتوانه‌ی تجربی ملّت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد

 

بر این مبنا تقویت پشتوانه ی تجربی ملت ایران، اصلی ترین علتی است که رهبر معظم انقلاب برای تحقق آن، با انجام مذاکرات با امریکا در کنار چند کشور دیگر موافقت کردند. البته برای تحقق این هدف، الزاماتی وجود دارد که بلافاصله ایشان به این مسئله اشاره کرده اند: « ایرادی ندارد امّا لازم است ملّت بیدار باشد. ملّت باید بیدار باشد، بداند چه اتّفاقی دارد میافتد [تا] بعضی از تبلیغاتچیهای مواجب‌بگیر دشمن و بعضی از تبلیغاتچیهای بیمزد و مواجب - از روی ساده‌لوحی - نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند

 

این بیدار بودن و آگاه بودن از اینکه «چه اتفاقی دارد می افتد»، بر عهده ی همه آحاد ملت است؛ و ما با ایجاد جنبش «همه باید بدانند» برای تحقق این امر ولی، عزم آن کردیم که برای هر یک از آحاد جامعه، اعم از فرهنگیان، دانشگاهیان، اصناف، تاکسی داران و تمام زنان و مردان غیور و فهیم، آنچه «باید بدانند» را فراهم کنیم تا هر یک از آحاد مردم کشور، باری دیگر در تحقق اهداف انقلاب اسلامی بتوانند نقش خود را به بهترین نحو ایفا کنند. همین توده های مردمی و مستضعفین و ولی نعمتان کشور بودند که در شکل گیری انقلاب اسلامی نقش اصلی را ایفا کردند و در دفاع مقدس دین خود را ادا کردند و در لحظه های حساس –همچون 9 دی-  با حضور به موقع خود، انقلاب را از خطرات مختلف نگاه داشتند؛ و امروز که بار دیگر دشمنان این ملت برای به عقب راندن کشورمان و دست درازی به داشته هایمان خیز برداشته اند، باز هم کار به دست همین مردم انجام می شود.

 

راهبرد اصلی ما در این جنبش، تکیه به مسئله¬ی آگاهی بخشی عمومی است! همانطور که رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولین محترم کشور اعلام کردند «مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم، این مصداق همدلی با مردم است؛ همدلی و هم‌زبانی که ما گفته‌ایم»  و در این میان، مساجد به عنوان سنگرهای اصلی انقلاب اسلامی، نقش اصلی را خواهند داشت. این فرایند آگاه سازی عمومی، ان شاءالله از مساجد شروع شده و به تدریج توسط اهالی مساجد به سایر عرصه های اجتماع تسری خواهد یافت.

 

آنچه این جنبش را از سایر کارهایی که درموضوع مذاکرات هسته ای انجام شده است متمایز میکند، تکیه به ظرفیت بی نظیر تجمع روزانه خیل عظیم نمازگزاران در مساجد، آن هم نه به عنوان محلی برای آگاهی بخشی، بلکه به مثابه قرارگاهی برای نیروهای انقلاب اسلامی جهت برنامه ریزی و هماهنگی آن ها در راستای آگاهی بخشی این قشر دغدغه مند به سایر توده های مردم است.

 

جمعیت بی نظیر نمازگزاران مساجد در سراسر کشور، ظرفیتی است که شاید تاکنون آن گونه که در صدر اسلام منشأ تحولات در قلمرو عظیم اسلامی بود، در این سالها قدری مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. این جنبش قصد دارد با احیاء و تقویت نقش پررنگ همه مسلمین به عنوان سربازان مکتب اسلام، و تکیه بر نیروی عظیم نهفته در مساجد، آگاهی بخشی به سایر توده های مردم را به دستان تک تک نمازگزاران و مسجدی ها بسپارد و بر این اساس، دستورالعمل ها و راهکارهای پیشنهادی خود را همراه با بسته های محتوایی در اختیار عموم مردم به ویژه مسجدی ها قرار می دهد.

 

همه باید نسبت به بدعهدی و دشمنی امریکا و سران استکبار مطلع شوند؛ همه باید بدانند ما در جریان مذاکرات هسته ای، به واسطه¬ی دشمنی کشورهای استکباری تاکنون چه هزینه هایی را متحمل شده ایم و چه چیزهایی عاید کشور شده است. همه باید از برنامه های دقیق نظام سلطه برای تضعیف ملت ایران مطلع شوند تا همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمود «بعضی از تبلیغاتچیهای مواجب‌بگیر دشمن و بعضی از تبلیغاتچیهای بیمزد و مواجب - از روی ساده‌لوحی - نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند.» و این آگاهی بخشی باید به وسیله تک تک آحاد مردم برای سایرین اتفاق بیافتد.

 

در این جنبش، برای هرچه هدفمندتر انجام گرفتن آگاهی بخشی عمومی مردم، محتواهایی جهت نشر، همراه با ارائه¬ی راهکارهایی عملی برای ارتباط گیری و همدلی هرچه بیشتر مردم در این زمینه ارائه می گردد.

 

آنچه درمورد کلام رهبر معظم انقلاب درباره رفتار «بعضی از تبلیغاتچیهای مواجب‌بگیر دشمن و بعضی از تبلیغاتچیهای بیمزد و مواجب که از روی ساده‌لوحی» میخواهند «افکار عمومی را گمراه کنند.»، لازم به ذکر است مطلبی است که ایشان اشاره کرده اند:

 

«یکی از ترفندها و خلاف‌گوییها این است که این‌جور القا کنند به افکار عمومی مردم که اگر ما در قضیّه‌ی هسته‌ای، تسلیم طرف مقابل شدیم، همه‌ی مشکلات اقتصادی و معیشتی و غیره حل خواهد شد؛ این را دارند تبلیغ میکنند. البتّه تبلیغاتچیهای خارجی با شیوه‌های کاملاً ماهرانه‌ی تبلیغاتی خط میدهند، در داخل هم بعضی از روی ساده‌لوحی و بدون اینکه نیّت سوئی داشته باشند، بعضی هم واقعاً از روی غرض همین را دارند تبلیغ میکنند که اگر ما در این قضیّه کوتاه آمدیم و تسلیم شدیم در مقابلِ طرف مقابل، همه‌ی مشکلات اقتصادی و مانند اینها حل خواهد شد؛ این خطا است

 

این روزها شاهد این مسئله هستیم که رهبر جامعه از تعبیر «من اجازه نمی دهم» استفاده میکنند! در این مورد نیاز به شرح و توضیح مفصل نیست؛ جز این که از خود بپرسیم چرا امام جامعه باید خود را به تنهایی در مقابل برخی قضایا قرار دهد؟

 

اعلان این نکته را برخود لازم می دانیم که مصداق لبیک به امام جامعه، جز با حضور در میدان عمل، معنایی نخواهد داشت و اگر امروز به تکلیف مان-در قبال آگاهی بخشی به عموم مردم- عمل نکنیم، خدا می داند که آیندگان در مورد ما و همراهی مان با امام جامعه مان چه قضاوتی خواهند کرد!

 

«نپندار که تنها عاشوراییان را بدان بلا آزمودند و لاغیر… صحرای بلا به وسعت همه تاریخ است»

سید شهیدان اهل قلم، سیدمرتضی آوینی

 

پایگاه اطلاع رسانی جنبش مردمی "همه باید بدانند" : mozakerat.blog.ir  

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات