در محل گنجینه قرآن موزه آستان قدس رضوی:

مسئول گنجینه قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی گفت: قرآن خطی منسوب به دستخط امام حسن(ع) کتابت شده روی پوست آهو در گنجینۀ قرآن موزه آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته می‌شود.

به نقل  از روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، محمدرضا ساقی اظهار داشت: جزوه قرآنی نفیسی منسوب به دستخط مبارک امام حسن مجتبی(ع) شامل سوره‌های یس تا جاثیه (جزء 23 تا 25 قرآن)، که در 122 ورق روی پوست آهو در اندازۀ 16.5 در 11.5 سانتی‌متر به‌خط کوفی هفت‌سطری کتابت شده است که در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی مورد توجه و استقبال زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار دارد.

 

مسئول گنجینه قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی با بیان اینکه این قرآن در سال 1008 هجری قمری به‌دست شاه عباس اول صفوی وقف آستان قدس رضوی شده است، افزود: در صفحه اول این قرآن نفیس وقف‌نامه شاه عباس اول صفوی به خط و امضای شیخ بهایی به چشم می‌خورد و در صفحه آخر،‌ ترقیمه «کتبه حسن‌بن علی‌بن ابی‌طالب فی سنة احدی اربعین» قابل مشاهده است.

 

وی خاطرنشان کرد: این جزوه قرآنی که اعراب و نشانه‌های تجویدی آن به‌صورت نقطه‌های مدور شکل است که با آیه 27 سوره یس آغاز شده و با آیه 45 از سوره فصلت خاتمه یافته است.

 

مسئول گنجینه قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی خاطرنشان کرد: در این گنجینه، مصحف‌های شریف و نفیس دیگری به‌دستخط مبارک دیگر ائمۀ معصومین(ع) از جمله امام علی(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) نگهداری می‌شود که روی پوست آهو و به‌خط کوفی اولیه کتابت شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 پذیرای عموم شیفتگان آثار فاخر قرآنی است. منبع:

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات