نگاهی متفاوت به مقوله افزایش جمعیت

بر اساس آخرین آمار در حال حاضر 6 میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که همین رقم لزوم توجه بیشتر به این جامعه را بیشتر می کند.

به گزارش لرستان خبر، بررسی بحران های اجتماعی و برنامه ریزی بر روی آنها امکان برون رفت از این معضلات را فراهم خواهد کرد. یکی از بحران هایی که شاید تا کنون نگاهی بحرانی به آن نشده باشد موضوع زوجهای جوانی است که امکان باروری برایشان فراهم نشده است.
 
 
دلایل مختلفی وجود دارد تا زوجهای جوانی که در انتظار فرزند نشسته اند در این روزها با پاسخی منفی مواجه شوند و شرایط برای در آغوش گرفتن فرزندشان فراهم نشود. بر اساس آخرین آمار در حال حاضر 6 میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که همین رقم لزوم توجه بیشتر به این جامعه را بیشتر می کند. همچنین هرساله عددی نزدیک به بیست درصد از ازدواجهای جدید نیز به عدد فوق الذکر اضافه می گردد.
 
 
فارغ از دلایل این اتفاق با نگاهی آماری به این موضوع به نتایج قابل توجهی می توان رسید که به دلیل اهمیتی به تکییک ارائه می گردد:
 
1- ناگفته پیداست که توجه به اهمیت مقوله جمعیت خصوصاً در سالهای اخیر و تبلیغات گسترده بر روی این موضوع به دلیل رهایی از آفات و مشکلات ریشه ای که در آینده ایجاد می کند یکی از مهمترین دغدغه های جامعه این موضوع به حساب می آید.
 
 
بر همین مبنا تبلیغات بسیاری اعم از پوستر، یادداشت، برنامه های تبلیغی تولیدی، گزارش، مصاحبه و پروژه های دیگری برای برون رفت از این شرایط به خط شده اند تا فرهنگ سازی در این زمینه صورت گیرد. موضوعی که به دلیل نیاز به فرهنگسازی در این زمینه شاید سالها این اتفاق به طول بیانجامد.
 
 
به عبارتی دیگر خانواده ای که با طرز تفکر تک فرزندی و نهایتا دو فرزندی رشد کرده است و ر این اساس ساختار زندگی خود را چیده است به راحتی نمی توان اسباب فرزند آوری را در وی هویدا کرد. هرچند ذکر این نکته ضروری است که این خط سیر تا حضول نتیجه و آگاهی بخشی از جمیع جهات در این مقوله حائز اهمیت بوده و باید ادامه پیدا کند. اما بر اساس آماری که ذکر گردید 6 میلیون خانواده وجود دارد که علاقمند به داشتن فرزند هستند که چنین اسبابی به دلایل پزشکی برایشان فراهم نشده است.
 
 
بر این اساس پل عظیمی به نام فرهنگسازی که نیاز به سالهای زیادی برنامه ریزی داشت در این مقطع شکسته شده و با جمعیتی آماده برای تولید نسل مواجه هستیم. اتفاقی که به نوعی با سرمایه گذاری مادی و معنوی هم برای خانواده ها و هم برای جامعه اسباب آرامش و نشاط را فراهم خواهد نمود. 
 
 
بر اساس اطلاعات دریافتی برخی اوقات تعدادی از بیماران که به مراکز درمانی در این زمینه مراجعه نموده اند به ازای هر عمل، 5 میلیون تومان پرداخت نموده اند که شرایط دشواری را در اوایل زندگی برای آنها رقم می زند. در این زمینه جامعه درمانی و کمک درمانی کشور با درنظر گرفتن تسهیلات مناسب می توانند شرایط را برای نتیجه گرفتن از این موضوع فراهم نمایند.
 
 
2- بر اساس آمارهای ذکر شده تعداد قابل توجهی از زوجهای نابارور با انجام مشاوره هایی کمتر از 100 هزار تومان می توانند صاحب اولاد شوند. موضوعی که شاید تعداد زیادی از این موضوع بی اطلاع باشند.فرهنگسازی برای قشری که تمایل به فرزند دارند و نیازمند مشاوره هستند به مراتب راحت تر به نتیجه می رسد تا برای قشری که نیازمند فرهنگسازی برای ضرورت ازدیاد نسل است.
 
 
3- مطابق ماده (40) از طرح طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» که این روزها در مجلس در حال تصویب است، شورای عالی بیمه مکلف است خدمات  مشاوره خانواده و درمان های تمام ناباروری های اولیه قابل درمان و ناباروری های ثانویه،‌فقط در صورت عدم وجود  فرزند در خانواده،‌را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد. چنین ماده ای در صورت تصویب می تواند بارقه های امید را در این زمینه ایجاد نماید.
 
 
4- یکی از دلایل طلاق که آمار آن نیز آمار چشمگیر و نگران کننده ای نیز می باشد، همین موضوع می باشد. یعنی زوجهایی که علاقمند به داشتن فرزند هستند و به دلیل عدم توانایی در این موضوع و عدم اطلاع از راه حل مشکل و گاه به دلیل عدم دارا بودن بودجه کافی  در دفاتر ازدواج و طلاق دوباره دیده می شوند. یعنی یکی از مهمترین ثمرات این سرمایه گذاری می تواند برون رفت از چنین شرایط بحرانی باشد.
 
 
در یک جمع بندی تمرکز بر روی این قشر و رفع مشکلات مالی که تنها سد راه در آغوش گرفتن فرزندشان است می تواند ضمن افزایش روحیه نشاط در این خانواده ها، مهمترین معضل و بحران اجتماعی را نیز از میان بردارد. یعنی به عبارتی دیگر افزایش حد اقل 6 میلیون و حتی چندین برابری جمعیت. بدون انجام تبلیغات برای افزایش جمعیت.منبع: فرهنگ نیوز
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات