شهید ابراهیم پیریاییِ

شهید به اتفاق چند نفر دیگر به بالای مجسمه رفتند و طناب را به گردن مجسمه انداختند.در این لحظه مأمورین سر رسیدند و در اثر تیراندازی او را مجروح کردند

به گزارش لرستان خبر، در سال 1336 در خانواده‌ای مؤمن و آگاه فرزند پسری به دنیا آمد که نام مبارک «ابراهیم» را بر او نهادند از دوران خردسالی همراه با والدین در مسجد و هیئت‌های عزاداری با فرهنگ غنی اسلامی آشنا شد و علاقه‌مندی زیادی به فراگیری و اجرای اعمال مذهبی از خود نشان می‌داد.
دوران ابتدایی او آغاز شد و خانواده که از نظر مالی در تنگنا بود همواره سعی می‌کرد تا زمینه مناسب برای آسایش فرزندان و ارتقاع تحصیلی آن‌ها را فراهم آورد بعد از دوران ابتدایی شهید  ابراهیم پیریایی که به نام مستعار «چراغ‌علی» معروف بود وارد  دبیرستان شد و در رشته ریاضی ادامه تحصیل داد و موفق به کسب مدرک دیپلم گردید.
در سال چهارم دبیرستان بود که انقلاب اسلامی در حال شکل‌گیری بود و او که از روحیه مذهبی و از فرامین الهی و نجات‌بخش اسلام آگاهی داشت دانست که خواسته ملت تحقق حکومت اسلامی است سر از پا نشناخته هر روز درس و مشق را رها کرده و فعالانه در تظاهرات و پخش اعلامیه‌ها شرکت می‌کرد او کلاس، درس و مدرسه را به تعطیلی می‌کشاند و علی‌رغم تذکر مدیر مدرسه در تظاهرات‌ها شرکت می‌کرد.
او در نظر داشت که ضمن تظاهرات مجسمه شاه را که در وسط میدان نصب بود به پائین بکشد و با همکاری مردم لوازم مورد نیاز را آماده کرده بود. هم‌زمان با حضور مردم در اطراف میدان، او به اتفاق چند نفر دیگر به بالای مجسمه رفتند و طناب را به گردن مجسمه انداختند.
در این لحظه مأمورین سر رسیدند و در اثر تیراندازی او را مجروح کردند جمعییت متفرق شد اما اعتراض تا نیمی از شب ادامه داشت، چند روز بعد به پاس خون‌خواهی این شهید، مجسمه به پائین کشیده شد ولی روح پاک ابراهیم طاقت ماندن در این قفس خاکی را نداشت و بعد از این‌که پیکر خون آلودش را به بیمارستان بردند به پرواز درآمد.

پیکر مطهر این شهید در گلزار امام‌زاده جعفر(ع) شهرستان بروجرد در کنار شهید رنجبر به خاک سپرده شد.منبع: ایکنا

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات