رکود پس از دو سال هنوز گریبان بازار سرمایه را گرفته و پیش‌بینی‌ها از بهبود اوضاع بورس در سال جدید محقق نشد و نوسانات بازار سرمایه در روزهای آغازین سال ۹۵، شاخص‌‌ترین نشانه بازار بوده است.

به گزارش لرستان خبر، بازار سرمایه کشورمان که انتظار می رفت در نخستین روزهای معاملاتی سال جاری با رونق بالایی کار خود را آغاز کند، همچنان روند پر افت و خیر خود را طی می کند و رکود طولانی مدتی که طی دو سال گذشته گریبان بورس کشورمان را گرفته، به نظر می رسد که در اولین روزهای سال جاری هم همچنان ادامه دارد. اما برخی از تحلیلگران بورسی روزهای بهتری را برای این بازار تصور می کنند و امیدوارند که امسال وضعیت کلی بورس بهبود یابد و بورس کشورمان از این بی تحرکی خارج شده و نگرانی فعالان بازار سرمایه از بین برود. برخی ذیگر از تحلیلگران بورس هم امیدواری هایی نسبت به وضعیت بازار می دهند تا شاید با رونق بورس، سایر بخش های اقتصادی کشور نیز به تبعیت از آن رونق گیرند.

به هر حال پیش بینی ها از وضعیت بورس در سال 95 درست از آب درنیامد و از آن شتابی که برخی ها انتظارش را داشتند خبری نشد. از سوی دیگر این روزها بحث هایی درباره روند حبابی بودن شاخص بورس هم مطرح است که برخی آن را تائید و برخی تکذیب می کنند.

شاخص کل بورس که سال 94 را با رقم 80 هزار و 219 واحد به پایان برده بود، روز گذشته رقم 80 هزار و 872 را تجربه کرد. شاخص بورس در چند روز نحست امسال رشد خوبی داشت که این رشد متوقف و کم رمق شد. دماسنج بورس که تا ارتفاع 81 هزار واحد هم پیش رفته بود اما دوباره به کانال 80 هزار واحد بازگشت.

حامد ستاک در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت فعلی بازار سرمایه کشور از ابتدای سال تاکنون، گفت: بازار سرمایه این روزها همچون اواخر سال گذشته روزهای پرحجم به لحاظ معاملاتی را تجربه می‌کند هر چند از شتاب رشد شاخص‌ها کاسته شده است ولی همچنان فعالان بازار سرمایه، افق‌های روشنی را برای سال 95 پیش‌بینی می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته شایان ذکر است که نوسانات بازار سرمایه در روزهای آغازین سال جدید، شاخص‌‌ترین نشانه بازار بوده است؛ البته همچنان سرمایه‌گذاران نسبت به شرکت‌ها و صنایعی که احتمال گشایش‌های اقتصادی و مالی نسبت به فرآیند عملیاتی آنها وجود دارد، اقبال نشان می‌دهند.

پیش بینی وضعیت بازار سرمایه

وی در خصوص پیش‌بینی بورس کشورمان گفت: پیش‌بینی بازار سرمایه در سال 95 کاملاً به چگونگی فضای اقتصادی و سیاسی کشور در سال پیش‌رو بستگی دارد. در صورتی که خوش‌بینی‌های ایجاد شده در خصوص گشایش‌های اقتصادی و مالی محقق شود و قراردادهایی که فی ما بین شرکت‌های مختلف و شرکای خارجی آنها پیش‌بینی و اعلام شده است، به سرانجام برسد، بورس در سال 95، سالی پررونق در پیش‌رو خواهد داشت.

این تحلیلگر مسائل بورس در پاسخ به این سؤال که به نظر شما آیا در شرایط فعلی فعالان بازار سرمایه باید انتظار کمک از جانب دولت برای بهتر شدن اوضاع بورس را داشته باشند یا اینکه بهتر است بازار سیر خود را سپری کند؟ گفت: مهمترین کمکی که می‌تواند به بازار سرمایه در این اوضاع انجام شود، تسهیل در فرآیند عملیاتی شرکت‌هاست. با توجه به این موضوع که قیمت گذاری بسیاری از نهاده‌های تولیدی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران توسط دولت تعیین می‌شود لذا دولت می‌تواند در صورت لزوم با اتخاذ تصمیمات حمایتی، کمک به بهبود سودآوری شرکت‌ها و صنایع مختلف داشته باشد و عامل افزایش سود شرکت‌ها منتج به رشد شاخص‌ها و رونق بازار سرمایه خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی‌ها انتظار داشتند که با آغاز سال نو، جهش‌های بزرگی در شاخص بورس اتفاق بیفتد، آیا این‌گونه انتظارات منطقی است یا خیر؟ گفت: به صورت کلی بازار سرمایه ساز و کار پیوسته دارد به این ترتیب که پایان جلسات معاملاتی قبل به نوعی شروع جلسه معامله بعدی خواهد بود و اینکه ما انتظار داشته باشیم با تغییر سال، اتفاق غیرمترقبه‌ای در وضعیت بازار سرمایه رخ دهد، تا حدودی غیرواقعی به نظر می‌رسد. نوسان، ذات بازار سرمایه می‌باشد و هیچ روندی چه صعودی و چه نزولی، دائمی نخواهد بود و در مقاطع مختلف، روندها اصلاح و یا احیاناً تغییر جهت خواهند داد.

شایعه حباب بورس

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص شایعاتی مبنی بر حبابی بودن شاخص بورس، گفت: معمولاً بعد از هر رشد بازار سرمایه، اصطلاحات تخصصی مثل حبابی شدن و رشد بی‌دلیل در مورد بازار سرمایه جریان می‌یابد. از آنجایی که بحث حبابی شدن بازار سرمایه به صورت عام، یک ادعایی است که نیازمند تحقیق بسیار گسترده می‌باشد، این ادعا برای کل بازار سرمایه در اکثر قریب به اتفاق، ادعای بی‌اساس و بدون پشتوانه علمی است.

ستاک ادامه داد: روش‌های مختلف ارزشگذاری برای شرکت‌ها، تنها معیار صحبت در خصوص حبابی شدن بازار سرمایه می‌باشد. در صورتی که در بسیاری از مواقع، تنها عامل بحث درباره حبابی شدن، رشد قیمت‌ها بوده است.

این تحلیلگر مسائل بورس خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به اعلام شرکت‌ها در مورد روند آتی سودآوری و پیش‌بینی بهبود فضای کسب و کار، بازار سرمایه تا حبابی شدن فاصله بسیاری دارد و ادعا درباره رشد بی‌رویه قیمت‌ها منطقاً باید از جانب افراد متخصص و یا نهادها و شرکت‌های باتجربه و متخصص در حوزه بازار سرمایه اعلام شود که در این روزها از جانب مراکز و افراد یاد شده، ادعایی در این زمینه اعلام نشده است.منبع: مهر

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات