چندین خانه و بنای تاریخی در استان لرستان با برگزاری مزایده و واگذاری به بخش خصوصی احیا و مرمت می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، استان لرستان دارای جاذبه‌های تاریخی فراوانی ست که از آن جمله می‌توان به خانه‌ها و بناهای تاریخی قدیمی اشاره کرد. آثار و بناهای ماندگار تاریخی استان نشان‌دهنده خوش‌ذوق و سلیقه معماران آن زمان بوده که هریک مانند نگینی بر انگشتر آثار تاریخی این استان می‌درخشد.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/01/04/13950104102147097393324.jpg

بناها و خانه‌های تاریخی پس از گذشت سالیان دراز نیازمند احیا و مرمت هستند که اینک سازمان میراث فرهنگی لرستان در این زمینه دست‌به‌کار شده و در حال افزایش تعهد خود در رابطه با مرمت تعداد بیشتری از خانه‌ها و بناهای تاریخی استان لرستان است.

هوشنگ بازوند ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: طی بازدیدی که از کاروانسرای چشمک صورت گرفت این کاروانسرا نیازمند هزینه و سرمایه‌گذاری است زیرا حداقل به دو یا سه میلیارد تومان جهت احیا نیاز دارد و باید برنامه زمان‌بندی از شرکت سرمایه‌گذاری آرنیکا در راستای آغاز و پایان فعالیت‌ها و برنامه‌های آن‌ها گرفته شود.

کاروانسرای چشمک به بخش خصوصی واگذار شد

غلامرضا سلیمانی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان نیز در این جلسه گفت: در رابطه با بحث خانه‌های تاریخی استان خانه کشفی بروجرد و کاروانسرای چشمک به مزایده گذاشته شد و به برنده مزایده نیز اعلام شد که اکنون در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.

وی افزود: کاروانسرای چشمک به شرکت آرنیکا واگذارشده و طبق برنامه اعلام‌شده توسط صندوق یک سال و نیم وقت دارند که آن را احیا و مرمت کنند.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان خاطرنشان کرد: کاروانسرای چشمک جهت احیا و مرمت به دو یا سه میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و درصورتی‌که بخواهند زمین‌های اطراف آن را جهت توسعه تملک کنند شاید به هزینه بیشتری نیاز داشته باشد.

بناهای تاریخی شهرستان بروجرد در دست مرمت

وی اظهار داشت: در رابطه با خانه مصری و مغیث الاسلام در شهرستان بروجرد مزایده برگزار شد ولی چون متقاضی آن مدارک کافی نداشت مجدداً تا 22 دی‌ماه آن را تمدید کرده‌اند و اکنون در حال رایزنی با سرمایه‌گذار هستیم تا بتوانیم این دوخانه تاریخی را به سرمایه‌گذار واگذار کنیم.

سلیمانی افزود: خانه ابوالقاسمی، کاروانسرای گوشه، خانه بزرگمهری و خانه غروی این شهرستان نیز در مرحله انتشار و واگذاری هستند که طبق تماس‌های انجام‌شده مراحل واگذاری این چهار واحد طی هشت روز آینده انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: در رابطه با خانه میرملاس، حمام اشترینان، خانه روناسی، خانه ایران پور و تکیه موثقی نامه زده‌ایم که قبل از سال جدید این چند بنا را به تعهد سازمان میراث فرهنگی استان اضافه کنند.

تعهد میراث فرهنگی به مرمت بیش از 12 بنا می‌رسد

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: در ابتدا تعهد سازمان میراث فرهنگی استان در رابطه با احیا و مرمت بناهای تاریخی پنج بنا بود که اکنون با حمایت صندوق و افزودن پنج بنای ذکرشده تعهد ما به بیش از 12 بنا خواهد رسید.

وی گفت: در رابطه با ماده بناهای 27 نیز یکسری اقدامات گزارش کمیسیون تصمیم واگذاری برای کمپ پلدختر و تأسیسات کهمان انجام‌شده و منتظر نظریه منابع طبیعی هستیم زیرا تأسیساتی که ساخته‌شده در زمین‌های متعلق به منابع طبیعی بوده که تا پایان بهمن‌ماه سال جاری واگذاری‌ها به‌صورت کامل نهایی می‌شود.

سلیمانی تصریح کرد: همچنین کار کارشناسی کمپ ملاوی در دست تهیه است و پس از نظریه کارشناسی در اولین فرصت در مرحله مزایده قرار می‌گیرد.

تعین تکلیف هتل بام خرم‌آباد

وی در رابطه با هتل بام خرم‌آباد اظهار داشت: طبق آخرین پیگیری‌ها با نصیری مدیرعامل هتل بام طبق داستان‌هایی که با شهرداری خرم‌آباد داشتند، بحث اصلاح نقشه و نظام‌مهندسی وجود داشت که پس از پیگیری‌های ما اعلام کردند که طی چند روز آینده بحث نظام‌مهندسی به اتمام می‌رسد و به شهرداری این شهر ارجاع داده می‌شود و پس از تکمیل مدارک هتل بام خرم‌آباد آن را به سازمان جهت نهایی شدن منعکس می‌کنیم.

 

منبع: دلفان امروز

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات