مستند «در مسیر بهشت» ساخته سحر حسن زاده با روایت اسلام آوردن یک بانوی آمریکایی و دو بانوی آفریقایی همزمان با روز قدس از شبکه مستند پخش می شود.

به گزارش لرستان خبر، سحر حسن زاده تهیه کننده و کارگردان «در مسیر بهشت» درباره نحوه ساخت این مستند توضیح داد: یک بار که برای زیارت حرم امام رضا (ع) به مشهد رفته بودم، در حرم فردی را دیدم که همان لحظه مسلمان شد. کلید ساخت این مستند همانجا زده شد.
 
وی افزود: آن لحظه تصمیم گرفتم درباره بانوانی که به دین اسلام روی آورده اند، تحقیق کنم و یک مستند بسازم. این مرحله خیلی طول کشید و من به مرور موفق شدم این زنان را پیدا کنم.
 
حسن زاده با اشاره به اینکه بانوی اولی که در فیلم معرفی می شود، آمریکایی است، یادآور شد: زهرا گونزالس که از کودکی مسلمان شده بود، با یک مرد ایرانی ازدواج میکند و به کشور ما می آید. آنطور که او تعریف میکند همیشه خیلی دوست داشته به ایران بیاید و در مشهد زندگی کند.
 
این مستندساز ادامه داد: او اکنون ساکن مشهد است. البته خانواده خودش آمریکا هستند و او با خانواده همسرش زندگی میکند. گونزالس یک بانوی فعال اجتماعی است و در شهرداری مشهد کار میکند.
 
حسن زاده سوژه های دوم و سوم «در مسیر بهشت» را دو بانوی آفریقایی معرفی و تأکید کرد: فاطمه دیالو از گینه و فاطمه خلیفه اهل نیجریه برای تحصیل به ایران آمده بودند و علوم دینی را یاد می گرفتند. به همین ترتیب به اسلام روی آوردند. البته این دو بانو میخواهند با اتمام درسشان به کشورشان برگردند.
 
به گفته کارگردان «در مسیر بهشت»، ضبط این مستند در ماه رمضان دو سال پیش طی 12 روز به طول انجامیده و این مستندساز با وجود عدم همکاری جامعه المصطفی، به سختی و با تلاش بسیار موفق شده این سه زن را پیدا کند.
 
وی تصریح کرد: برای به ثمر رسیدن این مستند دوندگی بسیاری کردم. یافتن این زنان و راضی کردنشان به همکاری کار دشواری بود که با مرور زمان ممکن شد. برای ساخت مستند به محیط زندگی این افراد رفتیم. از عکس و فیلمهای شخصی شان استفاده و خاطرات آنها از شیوه اسلام آوردنشان را مرور کردیم.
 
حسن زاده در پایان گفت: برای تولید این مستند به نوعی با این سه زن زندگی کردم. آنها گرچه میتوانستند فارسی صحبت کنند، اما چون بیانشان خیلی روان نبود، ترجیح دادم به زبان خودشان حرف بزنند و از زیرنویس استفاده کنیم. امیدوارم این مستند موفق عمل کند.
 
عوامل «در مسیر بهشت» عبارتند از تصویربردار: حمیدرضا کیوانفر، تدوین: محمدرضا کیوانفر، دستیار تصویر: مهدی خواجوی، عکاس: مصطفی حسن زاده، اصلاح رنگ و نور: سامان مرادحسینی.
 
این مستند جمعه 11 تیر همزمان با روز قدس ساعت 14 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

 

 
 

منبع: روابط عمومی شبکه مستند سیما 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات