سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۹۹۶ جام ملت های آسیا گفت: عیار کی روش در دیدار با کره جنوبی مشخص می شود.

  محمد مایلی کهن سرمربی تیم ملی ایران در جام ملت های ۱۹۹۶ بود که پیروزی تاریخی ۶ بر ۲ مقابل کره جنوبی را رقم زد تا کنفدراسیون فوتبال آسیا از آن دوران به عنوان رنسانس فوتبال ایران یاد کند.

با مایلی کهن درباره آن بازی و شرایط کنونی تیم ملی گفت وگویی به شرح زیر انجام دادیم.

* امکانات زیر صفر بود

از پیروزی تاریخی مقابل کره بگویید.


شرایط تیم ملی در آن زمان به هیچ عنوان با شرایط کنونی قابل مقایسه نبود. امکانات آن زمان تیم ملی زیر صفر بود اما اکنون سرمربی تیم ملی سه بار بهترین مبلمان را که برای آپارتمانش فرستاده بودند پس فرستاده است.

حتی گرمکنی که تن شما در آن مسابقه است بیانگر وضعیت نه چندان مناسب تیم ملی است.


با همه این شرایط پیراهن تیم ملی آن زمان شکیل بود و نشانی از پرچم مقدس جمهوری اسلامی داشت از قلب پیراهن دو رنگ سبز و قرمز بیرون آمده بود و خود پیراهن هم سفید بود و کاملا پرچم ایران را در پیراهن تیم ملی احساس می کردید. با همه این ها و با وجود امکانانی که بود آن نتایج گرفته شد. شرایط اکنون در همه زمینه ها متفاوت است. اکنون کمپ تیم های ملی داریم که سه چهار زمین تمرین دارد از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در اردوی تیم ملی وجود دارد.

* به خداداد عزیزی ۵۰ دلار پاداش دادم

میزان پاداش های شما به بازیکنان چقدر بود؟


همان زمان من خداداد عزیزی را به خاطر آنکه بیشترین پاس گل را داده بود به عنوان بهترین بازیکن انتخاب کردم البته در بازی با مالدیو که ۱۷ گل زدیم و بیشترین گل را کریم باقری زد، اما خداداد را به خاطر پاس های گلی که داد تشویق کردم و ۵۰ دلار به او دادم. اکنون برای شکست لبنان ۱۰ هزار دلار به پاداش به بازیکنان داده می شود به خاطر همین است که می گویم شرایط کاملا فرق می کند البته من آن پول را از جیب خودم ندادم بلکه فائقی به من لطف داشت و پول را در اختیارم قرار داده بود تا من آن را بین بازیکنان تقسیم کنم.

* سفر زودهنگام به کره منطقی بود
شما قبل از بازی به قطر به کفاشیان مشاوره دادید. وضعیت تیم ملی را چگونه می بینید؟


من آن زمان هم گفتم که نباید یک هفته زودتر به امارات برویم، با این حال قطر را هم بردیم ولی هنوز هم معتقدم سفر زودهنگام به امارات برای رفتن به قطر درست نبود، زیرا فاصله قطر با تهران به اندازه فاصله تهران تا شیراز است اما اکنون کار خوبی کردیم که یک هفته زودتر به کره رفتیم زیرا شش هفت ساعت اختلاف ساعت داریم و علم فیزیولوژیک هم می گوید که باید زودتر به آن کشور می رفتیم و با وجود بی پولی که گفته می شود وجود دارد، کار خوبی انجام شد تا تیم ملی زودتر به کره برود. هرچند هزینه های آن به عهده فدراسیون است.

* عیار کی روش در بازی با کره مشخص می شود

از نظر فنی بازی ایران و کره را چگونه می بینید؟

خدا را شکر که دو بازی قبل را بردیم و تیم از نظر روحی و روانی در شرایط مناسب است. بازی بسیار سختی را در کره داریم و عیار کی روش در بازی با کره مشخص می شود و او باید عیار خود را در این بازی نمایان کند.

* مربیان جنوب شرق آسیا مهربانند

جنگ روانی که سرمربی کره علیه ایران به راه انداخته چگونه ارزیابی می کنید؟


اعتقاد ندارم که این جنگ روانی از سوی سرمربی کره بوده زیرا مربیان جنوب شرق آسیا بسیار مهربان هستند. اعتقادم این است که او نظرش را گفته ولی ما زیاد به این مسئله دامن زدیم. بارها شده است که ما هم گفتیم که چون یک کشور مسلمان هستیم، دوست داریم کشور مسلمان دیگر هم صعود کند، نباید زیاد به این مسئله پرداخته شود.

*سرمربی باید استراتژی تیم را تعیین کند

چه توصیه فنی به کی روش برای بازی با کره داری
د؟

من کنار تیم نیستم که بخواهم توصیه ای بکنم اما برخی می گویند باید برای مساوی به کره برویم و برخی هم می گویند باید برای پیروزی به میدان برویم. به نظر من استراتژی این بازی را خود مربی تیم باید تعیین کند. بازی بسیار سختی مقابل این تیم داریم و آنها که نزدیک تیم هستند، می توانند در این زمینه تصمیم گیری کنند.

*نمی دانم دعا کنم تیم ملی به جام جهانی برود یا نه!

تصور می کنید تیم ملی به جام جهانی به طور مستقیم صعود کند یا نه؟


نمی دانیم باید در کشورمان دعا کنیم که باران ببارد یا نبارد؟ اگر باران ببارد، مشکل داریم و اگر هم نبارد باز هم مشکل داریم، نمی دانیم باید دعا کنیم نفت ارزان شود یا نه زیرا در هر دو حالت مشکل داریم. بنابراین اکنون نمی توانم دعا کنم که تیم ملی به جام جهانی برود یا نرود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات