هنوز زود است به بازنشستگی فکر کنم

سرمربی تیم ملی والیبال ایران به خبرگزاری چمپیونات روسیه گفت: والیبال ایران دیگر در آسیایی بازی نمی کند، شاید به طور کامل شبیه اروپا نشده باشند ولی نزدیک به تیم های خوب قاره اروپا هستند.

به گزارش افکارنیوز ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران در گفت و گو با خبرگزاری چمپیونات روسیه از شرایط حضورش در ایران و وضعیت والیبال کشورمان گفت. این خبرگزاری نوشت؛ بیش از ۲۰ سال است ولاسکو را می شناسیم. در سال ۱۹۸۹ طی ۴ ماه تمرین با تیم ملی والیبال ایتالیا، مدال طلای قهرمانی اروپا را به دست آورد. ۵ سال را هم در فوتبال فعالیت کرد، سپس مجددا به رشته مورد علاقه اش بازگشت و در سال ۲۰۱۱ سرمربی تیم ملی والیبال ایران شد. در طول اردوی تیم ملی والیبال ایران در روسیه و مسابقات دوستانه با تیم ملی این کشور، خبرگزاری چمپیونات روسیه به سراغ خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران رفت و با او مصاحبه ای ترتیب داد که در ادامه می خوانید:

* آیا از عملکرد تیم ملی ایران راضی هستید؟

البته. در سال اول حضورم قهرمان آسیا شدیم. سال گذشته تنها با اختلاف یک ست از دست داده به المپیک لندن راه نیافتیم ولی در فاصله چند ماه بعد در مسابقات انتخابی لیگ جهانی پیروز شدیم و به این مسابقات راه یافتیم. من از این نتایجی که کسب کرده ام راضی هستم ولی خوشحالی من از تغییر نگرش ایرانی ها به والیبال است. در حال حاضر در مرحله آماده سازی برای دفاع از عنوان قهرمانی آسیا هستیم. بازیکنانم خیلی فنی تر شده اند و کمتر مرتکب اشتباه می شوند. آنها فقط به پیروزی فکر می کنند.

* شما مربی تیم های ملی و باشگاهی آرژانتین، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی بوده اید اما به یک باره راهی آسیا شدید. چه چیزی نظر شما را جلب کرد؟

قطعا در حال حاضر بیشتر از دوره های قبل از فعالیتم راضی هستم و واقعا لذت می برم. مخصوصا در سال اولی که به ایران آمدم. همه چیز متفاوت بود ولی شبیه قدیم نبود. خیلی سخت نبود که خودم را با شرایط موجود وفق دهم. بیشتر سعی کردم نگاه شاگردانم را به مسابقات تغییر دهم.

* به نظر شما تفاوت والیبال اروپا و آسیا در چیست؟ آیا این تفاوت خیلی مشهود است؟
به نظر من تفاوت مشهودی وجود ندارد. تیم ایران به عنوان یک تیم آسیایی قبلا سعی کرده بود که این نوع والیبال را کپی کند. سعی خودشان را کرده بودند به طوری که با الگو برداری از تیم های خوب اروپا و همچنین برزیل و آمریکا، سعی کردند از تیم های آسیایی فراتر روند. امروز من ثمره کارهایم را می بینم. ایرانیان دیگر در سطح آسیا بازی نمی کنند و فراتر هستند. شاید به طور کامل شبیه اروپا نشده باشند ولی نزدیک به تیم های خوب قاره اروپا هستند.

* با توجه به این که باید در مسابقات قاره خودتان با تیم های آسیایی بازی کنید، بهتر نیست به جای روسیه با تیم های آسیایی بازی های تدارکاتی انجام دهید؟

نه. نظر من این است که برای بازی های دوستانه باید با بهترین تیم های جهان بازی کنیم. مطمئن باشید که این روش برای تیم ایران مفیدتر است.

* به نظر شما تفاوت محسوس بین مسابقات تیم ملی روسیه در المپیک ۲۰۱۲ لندن و لیگ جهانی ۲۰۱۳ چه بود؟
اول از همه به نظر من پیروزی در این دوره از لیگ جهانی یک دستاورد بزرگ برای روسیه است. طبق یک قاعده پس از المپیک بسیاری از تیم ها در حال کسب تجربه هستند و نتایج خوب کاهش می یابد. چرا که بعد از المپیک بازیکنان جوان به تیم ها دعوت می شوند و حتی تغییرات در کادر فنی به وجود می آید. پیروزی روسیه در هر مسابقه نه تنها حکم پیروزی در لیگ جهانی را داشت، بلکه روس ها اقتدارشان را ثابت می کردند.

* در والیبال در دوره های مختلف یک تیم خاص برتر بوده است. خیلی پیشتر طی دوره ای طولانی تیم شوروی قهرمان بود. سپس آمریکایی ها تیم اول والیبال جهان شدند. مدتی بعد جهان والیبال تحت تاثیر تیم ایتالیا به مربیگری شما قرار گرفت. از سال اول قرن بیست و یکم برزیلی ها والیبال را دیکته کردند. شما فکر می کنید حالا نوبت روسیه است؟
من قبلا گفته ام، ضمن این که زیاد به چنین موضوعاتی عقیده ندارم. تنها نکته ای که من واقعا به آن معتقد هستم، رهبری طولانی مدت یک تیم در طول دوره ای به نفع والیبال جهان نیست اما برتری یک تیم در مدت زمان طولانی مانند اتحادیه جماهیر شوروی، پس از آن ایالت متحده آمریکا و بعد ایتالیا، اصلا خوب نیست. بسیار بهتر و مفیدتر است که در هر مسابقه یک تیم برنده شود.

* تا چند سال دیگر مربیگری را ادامه می دهید؟ آیا این حرفه حدود سنی مشخصی دارد؟
نمی دانم. تا به حال در مورد این موضوع فکر نکرده ام. هنوز زود است به بازنشستگی فکر کنم. من حدودا ۶۰ سال دارم.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات