نکته ای که باید به آن توجه جدی داشت این مطلب است که چرا ورزش ما به چنین روزی دچار شده و چه کسانی مسئول این وضعیت هستند؟ در واقع بحث اصلی از اینجا آغاز می شود.

به گزارش افکارنیوز ، سیدرضا صالحی امیری در شهر مقدس قم حضور یافت و با حضرت آیت ا… جوادی آملی از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو کردند.   سرپرست وزارت ورزش و جوانان در این دیدار با بیان این که  در حال حاضر نگاه به ورزش مبتنی بر نگرشی است که ریشه آن تربیت قهرمان و هدف آن مدال آوری است، گفت:

«در شرایط کنونی قهرمانی ملاک و معیار تشخیص در ورزش است. ما سابقه ورزش در ۳۰ سال گذشته را معیارسنجی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ورزش را با ارزش ندیده اند و عرصه ورزش در حال حاضر خالی از فرهنگ است و روح معنوی، معرفتی و اخلاق در ورزش کشور وجود ندارد. در گذشته مرام پهلوانی در ورزش وجود داشت اما امروز این مرام در ورزش کشورمان کمرنگ شده و حتی شاهد هستیم که در برخی از حوزه های ورزش حتی بی رنگ شده است. »

او ادامه داد: «ورزش در ایران اسلامی باید با مقوله اخلاق، معرفت، انسانیت و ارزش ها عجین شود. ورزش و ارزش باید مانند دو بال در کنار یکدیگر باشند و اگر غیر از این باشد به واقع به بیراهه رفته ایم. ما امروز پنج هزار قهرمان ورزشکار داریم اما صددرصد نمی توانیم به جز مقوله مدال آوری و افتخارآفرینی آنها به زمینه اخلاقی ورزشکارانمان افتخار کنیم»

از ابتدای حضور آقای صالحی امیری پیش بینی می شد که مهم ترین دغدغه ایشان بحث فرهنگ و اخلاق و معنویت در ورزش باشد. حالا این سخنان اسباب خرسندی کسانی را فراهم آورد که درد فرهنگ دارند و نگاه آنها به ورزش از این دریچه است. نگارنده نیز با توجه به پیشینه ای که از سرپرست وزارت ورزش و جوانان سراغ داشت، بر این باور بوده و هست که در دوره آقای صالحی فرهنگ و مباحث آن نقش و محوریتی خاص پیدا خواهد کرد.

بحث اساسی در این خصوص فرصتی فراخ می طلبد و به طور قطع در این اجمال نمی توان آنچنان که باید و شاید همه مسائل را مطرح کرد و به همین دلیل به بهانه این سخنان فقط به برخی نکات که می تواند به عنوان سرفصل هایی برای بحث باشد اکتفا می کنم.

۱ اولین نکته که شاید بحثی حاشیه ای باشد، این است که به نظر می رسد این سخنان جناب صالحی امیری با آنچه که در ابتدای قبول مسئولیت بیان داشتند قدری متفاوت باشد چرا که در آن هنگام این سخن را که ورزش ما دچار مشکل اخلاقی و فرهنگی است را نمی پذیرفتند و آن را رد می کردند اما حالا بعد از یک حضور کوتاه مدت علاوه بر نفی سخنان صعوبت خود نکاتی را بیان می کنند که واقعاً درد همه دلسوزان و دلسوختگان فرهنگ و اخلاق است. طبیعی است که با آن نگاه نخستین صورت کار برای مرد اول ورزش کشور روشن نمی شد؛

اما با بیان این مسائل می توان امیدوار بود که آقای صالحی امیری به خوبی وقوف پیدا کرده باشند که به چه وادی درشتناکی قدم گذاشته اند این که  کسی مدعی باشد «عرصه ورزش در حال حاضر خالی از فرهنگ است و روح معنوی، معرفتی و اخلاق در ورزش کشور وجود ندارد» یعنی آنکه می داند چه کار سترگی در پیش دارد و به طور قطع تا به حال متوجه هم شده اند که چه موانع بزرگی در پیش پای ایشان وجود خواهد داشت.

۲- نکته ای که باید به آن توجه جدی داشت این مطلب است که چرا ورزش ما به چنین روزی دچار شده و چه کسانی مسئول این وضعیت هستند؟ در واقع بحث اصلی از اینجا آغاز می شود. دیری است که در ورزش کشور شاهد حضور مدیرانی هستیم که هیچ سنخیتی با ورزش نداشته و فقط یا به دلیل آنکه پستی در عرصه سیاست باقی نمانده یا به طمع نام و نان ورزش به سوی آن آمده اند. طبیعی است کسانی که اینگونه وارد این حوزه می شوند دیگر دغدغه فرهنگ نداشته باشند.

آنها با زبان دیگری که حاصل حضور در جهان دیگری بوده وارد این میدان شده اند و بنابر این دوگانگی زبانی و جهانی بوجود آمده است، اما از آنجا که قدرت در دست حضرات بیگانه با ورزش بوده، این لوکوموتیو را به مسیری که خود خواسته اند هدایت کرده اند. بعد از مدتی هم که تغییر و تحولاتی در عرصه سیاست پیدا شده ابتدا سعی کرده اند با چنگ و دندان موقعیت باد آورده مبتنی بر روابط را حفظ کنند اما در نهایت سراغ کارهای خود رفته و ورزش را گذاشته اند با زیان هایی که به دلیل سوءاستفاده یا ندانم کاری آقایان متحمل شده است. بپذیریم که اگر قرار است این ورزش فرهنگی باشد باید سکان دار آن هم  اهل این قبیله باشد. آنکه از ورزش فقط ساخت و ساز و فروش ساختمان آن را دوست دارد چگونه می تواند برای رشد فرهنگ گام بردارد. فلاسفه می گویند فاقد شی ء نمی تواند معطی شی ء باشد، حالا کسی که خود فاقد جنبه ای است چگونه می تواند آن را به ورزش کشور اعطا کند؟

چندی پیش در جلسه ای با جناب آقای صالحی هم کلام شدم. برای من همیشه گفتن و شنیدن با اهل فرهنگ جاذبه داشته است خوشبختانه آقای صالحی هم از این صنف هستند. ایشان تأکید داشتند وظیفه دولت هدایت جامعه و بسترسازی برای رشد فرهنگ است.

در همان جلسه هم این نکته را یادآور شدم که باید بگوئیم کدام دولت و کدام فرهنگ، حالا می گویم که آقای صالحی قبول کنید که تمام مدیران ورزش ما دولتی بوده اند و ورزش، با تفکر دولتی اداره شده و امروز به قول خودتان بعد از ۳۰ سال این وضعیت ورزش ما است. حالا گمان می کنید مقصر چه کسی است؟ آیا غیر از دولت مردانی که دغدغه فرهنگ نداشته و این کاروان را به مقصد دیگری هدایت کرده اند؟ حتما جناب صالحی امیری با من هم رای هستند که کار فرهنگی افرادی می طلبد که باور و بینش فرهنگی داشته باشند. سوگمندانه باید گفت آنچه که بر این ورزش رفته و مدیرانی که آمده اند فرهنگ را فقط برای زینت المجالس شدن خواسته اند تا به هنگام صحبت راجع به آن داد سخن برانند.

حضور آقای صالحی در مصدر وزارت ورزش و جوانان این جرقه امید را در دلها روشن کرد که قرار است در این دوره فرهنگ صدرنشین مجلس شود. برای این کار چند عنصر لازم است نخست آوردن و گماردن افرادی با این دغدغه، دوم اهمیت دادن و قائل شدن به ورزشکاران و قهرمانان؛ تأکید می کنم قهرمانانی که فرهنگ و اخلاق برای آنها مهم است و سوم که از اهمیت خاصی برخوردار است بررسی این نکته که چرا ورزش، به این روز افتاده و چه بر آن گذشته است. اینکه سرپرست محترم وزارت ورزش و جوانان بگویند ما به آینده نگاه می کنیم و به گذشته کار نداریم، شاید از جهتی درست باشد اما بطور قطع از جهاتی هم مشکل زا است.

اگر می خواهیم کار اصولی کنیم باید روشن شود که گذشتگان چه کردند؟ چرا کردند و ماحصل آنچه که کردند چه شده است؟ تا بار دیگر به آن دام ها نیفتیم، اینکه نخواهیم گذشتگان را محکوم کنیم حکایت دیگری است و اینکه رفتار و عملکرد آنها را به بوته نقد نسپاریم حکایت دیگری است. چه کسی گفته که هر کسی بیاید و هرچه می خواهد انجام دهد و فردا با سلام و صلوات برود و هیچ کس هم نگوید که بالای چشم آقایان ابرو است؟ مگر کم با واژه سیاه نمایی از پاسخ به هر انتقادی طفره رفته اند؟ جناب صالحی ما پیرو امامی هستیم که وقتی بر مصدر کار قرار گرفت گفت آنچه را که برده اید اگر کابین زنهایتان کرده باشید پس می گیرم. پس چه جای سخن گفتن از اینکه ما با گذشته ها کار نداریم.

۳ نکته پایانی آنکه ضروری ترین کار رسیدن به وحدت در هدف است باید روشن کنیم که می خواهیم به کجا برسیم. ما با دو مقوله ارزش ها و روش ها مواجه هستیم. فوری ترین و واجب ترین کار ما باید تبیین ارزش ها باشد و بعد بر مبنای این محور به تفاهم رسیده، بحث را در خصوص روش ها آغاز کنیم طبیعی است که هر کدام از این وادی ها اهل خود را طلب می کند و نمی توان لزوماًاز روشن کننده ارزش ها انتظار روش ها را داشت. جناب آقای امیری به قم سفر کرده اند پسندیده است تا از علما بخواهند که به تبیین ارزش ها در ورزش بپردازند که این کار آن بزرگواران است و بعد برای رسیدن به آن ارزش ها از خبرگان تربیت بدنی که همانا دانشگاهیان هستند بخواهند تا روش ها را بررسی و روشن کنند و در سایه این کار در ورزش پایه گذار وحدت حوزه و دانشگاه شوند.

چنانکه ذکر شد سخن بیش از این است و مجال اندک پس سخن کوتاه باید والسلام.

غلامحسین شعبانی (مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه دنیای ورزش)
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات