مدیرعامل اسبق باشگاه های پاس و استقلال با اعلام خبر بررسی ۶۸۶ پرونده فساد در فوتبال ایران، گفت: فوتبال ما نیاز به خود کنترلی دارد اما این مساله متاسفانه وجود ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، کاظم اولیایی درباره جلسه برخی از کارشناسان فوتبال با نمایندگان کمیسیون اصل" ۹۰" مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: این جلسه چهار ساعت طول کشید که خوشبختانه در آن نمایندگان شنوده بودند و کارشناسان فوتبال گوینده. این جلسه دو بحث را بررسی می کرد، نخست آن که اصل وجود فساد در فوتبال بررسی شود و دوم آن که راه های رسیدگی، جلوگیری و از بین بردن آنها شناسایی شود.

وی ادامه داد: بحث اثبات وجود فساد در فوتبال یک بحث است و این که درصد وجود آن چقدر است نکته دیگری است. مساله این است که درصد فساد در فوتبال به نسبت جامعه خیلی کمتر است، اما چون ورزش در برابر چشم است و خاصیت الگو بودن دارد و مردم از آن انتظار رواج روحیه پهلوانی و سالم سازی جامعه را دارند، کوچک ترین فسادی در آن مانند سلول های سرطانی خطرناک است.

اولیایی در ادامه درباره مفاد جلسه کمیسیون اصل" ۹۰" مجلس شورای اسلامی گفت: اصول پذیرفته شده ای به نام سازمان های مردم نهاد داریم که اساس آنها به خود کنترلی و درون کنترلی است. فدراسیون فوتبال هم چنین ساختاری دارد، اما دستگاه های خارج از فدراسیون را به کمک طلبیده است.

مدیرعامل اسبق استقلال همچنین گفت: تاکنون ۶۸۶ پرونده فساد در فدراسیون فوتبال ایران تشکیل شده که ۵۰۰ تای آن را غیر قابل قبول و بدون ادله معرفی کرده اند. از ۱۸۶ پرونده باقی مانده، ۱۶۰ پرونده به دادگستری ارجاع شده و ۱۶ پرونده در خود فدراسیون بررسی می شود. دادگستری هم برای ۱۰۲ پرونده حکم صادر کرده و ۵۸ پرونده در حال صدور حکم است.

وی ادامه داد: بحث این است که اگر می گوییم دولت نباید در فدراسیون فوتبال دخالت کند آیا درست است که پیگیری مفسده ها را به قوه قضاییه یا وزارت اطلاعات بسپاریم؟ این اشتباهی است که آقایان مرتکب می شوند. آنها زمانی که بحث رای گیری فدراسیون مطرح بود می گفتند که دولت نباید در تغییرات فدراسیون دخالت کند، اما حالا که اجازه بروز فساد را داده اند یا فساد از راهی وارد شده است، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و دستگاه هایی را که کاری مهم تر از فوتبال دارند درگیر ماجرا کرده اند.

اولیایی در ادامه گفت: از اعضای کمیسیون اصل" ۹۰" خواستم که درباره اصلاح ساختارها فکر کنند. معتقدم که ساختار موجود اجازه بروز مفسده را داده و آنهایی که این اجازه را می دهند، جرم شان کمتر از فسادکنندگان نیست.

این مدیر اسبق فوتبال در ادامه به ماجرا محرومیت رییس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا اشاره کرد و گفت: اتفاقی که در فیفا افتاد می تواند برای ما راهگشا باشد. وقتی بن همام با استفاده از دلارهای نفتی قطری ها برای آنها میزبانی جام جهانی را به ارمغان آورد، کمیته اخلاق فیفا کارنامه او را بررسی کرد، ولی پرونده را به دادگستری ارجاع نداد. در پایان هم حکم به محرومیت مادام العمر او داد.

اولیایی افزود: فدراسیون فوتبال ما ضعف دارد. اگر فدراسیون فوتبال ایران کمیته اخلاق مستقل داشته باشد آنقدر قدرت خواهد داشت که خودش مسایل را پیگیری کند. بعضی از اقدامات از نظر فوتبالی جرم است، ولی از نظر قوه قضاییه جرم نیست. ایراد اصلی آن جا است که کمیته اخلاق در فدراسیون تشکیل نمی شود.

وی در ادامه گفت: اگر کمیته اخلاق تشکیل شود چون این کمیته مستقل است، اگر کسی از مسئولان فدراسیون شکایت کند، قابل بررسی است. کمیته اخلاق حتی می تواند رییس فدراسیون را برکنار کند، چون نباید به هیچ فردی وابستگی داشته باشد. در حالی که اعضای کمیته ای که اکنون پرچم دار مبارزه با فساد است، همه اعضای اجرایی فدراسیون هستند، نمی شود که قوه مجریه در قوه قضاییه نفوذ داشته باشد.

اولیایی همچنین درباره نتیجه جلسه کمیسیون اصل" ۹۰" مجلس شورای اسلامی گفت: جلساتی پیش تر برگزار شده و قرار است جلسات دیگری هم تشکیل شود. در جلسات بعدی قرار است از اهالی قلم و مطبوعات هم دعوت شود، چون نظرات آنها هم در این زمینه مهم است. در نهایت با بررسی تمام صحبت ها، کار گروه ویژه ای تشکیل می شود و تصمیم گیری می کند.

وی ادامه داد: کمیسیون اصل" ۹۰" ویژگی مهمی دارد که بر اساس آن هم در قوه مقننه حضور دارد و هم در صورت مشاهده یک تخلف آشکار می تواند حکم قضایی صادر و آن را از طریق یکی از شعب قضایی به دستگاه اجرایی ابلاغ کند.

  در جلسه دیشب (دوشنبه) کمیسیون اصل" ۹۰" مجلس شورای اسلامی که با حضور اعضای این کمیسیون، زمانی مشاور رییس جمهور و امیدوار رضایی مشاور ورزش کمیسیون اصل" ۹۰" برگزار شد، کاظم اولیایی و امیر عابدینی به نمایندگی از مدیران ورزش، امیر قلعه نویی، رسول کربکندی، حمید درخشان و سیامک رحیم پور به نمایندگی از مربیان، مهدی رحمتی و سیاوش اکبرپور به نمایندگی از بازیکنان و حبیب الله شیرازی، علی رجبلو و سید علی به نمایندگی از جامعه داوران حضور داشتند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات