کاراته قهرمانی آسیا

کاراته کاهای ایران در روز نخست مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در امارات به ۳مدال طلا، ۴مدال نقره و ۴مدال برنز دست یافتند.

به گزارش افکارنیوز ، در پایان نخستین روز از مسابقات کاراته قهرمانی آسیا که در شهر دبی امارات با حضور ۴۸۲ کاراته کا از ۲۹ کشور قاره کهن برگزار شد، کاراته کاهای تیم ایران در رده سنی نوجوانان و جوانان به ۳ مدال طلا، ۴مدال نقره و ۴ مدال برنز دست یافتند.

آویشن باقری پس از استراحت در دور نخست، نمایندگان چین تایپه و قرقیزستان را با نتایج ۶ بر یک و یک بر صفر شکست داده بود، در دیدار پایانی به مصاف حریفی از ژاپن رفت. در ۱۰ ثانیه ابتدایی این مبارزه نماینده ژاپن به یک امتیاز دست یافت اما دختر کومیته کای ایرانی در ادامه با حملات متعدد و حساب شده خود ۶ امتیاز کسب کرد تا این مبارزه را به سود خود پایان داده و نخستین مدال طلای تیم ملی کاراته ایران را به نام خود ثبت کند.

صابر پوریان در وزن منهای ۶۳ کیلوگرم حریفانی از عراق، کویت و ماکائو را شکست داد تا در دیدار پایانی کومیته کایی از ازبکستان را پیش رو داشته باشد. او در مبارزه ای نزدیک و زیبا با نتیجه یک بر صفر برابر کاراته کای ازبکستانی برنده شد و سومین مدال طلای تیم ایران را از آن خود کرد.

تیم کاتای جوانان ایران متشکل از (معین برکم، عباس حیاتی فر و اسماعیل نخعی) پس از استراحت در دور نخست، مقابل نماینده ماکائو با نتیجه ۵ بر صفر به پیروزی رسید و راهی دیدار فینال شد تا در برابر تیم کاتای کویت قرار بگیرد. تیم ایران پس از برتری مقابل تیم کاتای کویت به مدال طلا رسید.

در کاتای انفرادی دختران، فاطمه صادقی که باشکست دادن حریفانی از قرقیزستان و چین تایپه با نتایج مشابه ۵ بر صفر جواز حضور در دیدار پایانی را کسب کرده بود به مدال نقره دست یافت. وی در در دیدار پایانی و برای کسب مدال طلا نمایش زیبایی داشت اما مطابق انتظار، داوران رای به پیروزی کاتاروی ژاپنی دادند تا تیم کشورمان به مدال نقره دست یابد.

در وزن به اضافه ۵۴ کیلوگرم کومیته دختران و در رده سنی نوجوانان ملیکا احدی ابتدا نماینده سریلانکا را ۶ بر صفر شکست داد و سپس کومیته کایی از چین تایپه را ۳ بر صفر از پیش رو برداشت. وی در مرحله نیمه نهایی نیز نوجوان هنگ کنگی را در حالی که ۲ بر صفر عقب بود با نتیجه ۹ بر ۲ شکست داد تا برای کسب مدال طلا با حریفی از ژاپن روبرو شود. او در این مبارزه ۲ بر صفر از حریف ژاپنی باخت و صاحب مدال نقره شد.

صالح اباذری در وزن به اضافه ۷۰ کیلوگرم حریفانی از اندونزی و ژاپن را با نتایج مشابه ۵ بر صفر شکست داد تا در فینال با حریفی از عربستان روبرو شود. او در فینال در حالی که یک بر صفر از حریف عربستانی خود پیش بود در ادامه ۳ بر یک مغلوب این کاراته کا شد و به مدال نقره این وزن رسید.

در وزن منهای ۷۰ کیلوگرم، الیاس محمدزاده با اقتدار حریفانی از کره جنوبی و قزاقستان را با نتایج ۴ بر صفر و ۳ بر یک مغلوب تکنیک خود کرد تا فینالیست شود. او در فینال مقابل نماینده ژاپن ۶ بر صفر شکست را پذیرفت و به مدال نقره رسید.

در وزن منهای ۴۷ کیلوگرم، مژده قاسمی پس از استراحت در دور نخست، دور دوم به مصاف نماینده سریلانکا رفت و ۸ بر صفر به برتری رسید. قاسمی در مبارزه دوم ۵ بر ۳ نتیجه را به نماینده ژاپن واگذارک رد و به مدال برنز این وزن رسید.

در کاتای رده سنی نوجوانان علی زند ابتدا محمد غلام از کویت را ۵ بر صفر شکست داد و سپس در دور بعد نماینده سریلانکا را با همین نتیجه از پیش رو برداشت. وی در مرحله نیمه نهایی برابر حریف ژاپنی با ۵ پرچم شکست خورد تا به دیدار رده بندی برسد کاتاروی نوجوان ایران در دیدار رده بندی حریفی از فلسطین را مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

در کاتای انفرادی جوانان، امیر بهادر تدین ابتدا نماینده هنگ کنگ را با نتیجه ۴ بر یک از پیش رو برداشت. تدین در دومین مبارزه نماینده کره شمالی را ۵ بر صفر شکست داد و در نیمه نهایی با ۵ پرچم مغلوب حریف ژاپنی شد. او در گروه بازنده برابر کاتارویی از امارات با نتیجه ۳ بر ۲ به برتری رسید و دومین مدال برنز را از آن خود کرد.

در کاتای انفرادی جوانان دختر آیسان شاهی پور پس از استراحت در دور نخست، در نخستین مبارزه برابر نماینده ژاپن با ۵ پرچم مغلوب شد تا در گروه بازنده ها به مبارزاتش ادامه دهد. شاهی پور در این گروه به دیدار نماینده سریلانکا رفت و موفق شد با ۵ پرچم به پیروزی دست یابد و صاحب مدال برنز این دوره از پیکارها شود.

در وزن منهای ۵۲ کیلوگرم، رضا عنایتی برابر نماینده عربستان در حالی که ۴ امتیاز از دست داده بود موفق شد ۳ امتیاز کسب کند اما حملات پردامنه اش نتیجه ای در بر نداشت تا با حساب ۴ بر ۳ مغلوب این کاراته کا شده و در ادامه حریف عربستانی هم در نیمه نهایی نتیجه را به نماینده قرقیزستان واگذار کرد تا دست عنایتی از مدال خالی بماند.

در وزن منهای ۵۷ کیلوگرم ارشیا دلاور پس از استراحت در دور نخست، دور دوم مغلوب نماینده اندونزی شد و پس از اینکه این حریف نتوانست به دیدار فینال برسد دلاور هم از رسیدن به مدال بازماند.

تیم کاتای دختران ایران که با شایستگی راهی دیدار پایانی شده بود با اعمال نفوذ میزبان این مسابقات از رسیدن به حق خود بازماند. اماراتی ها به نوع پوشش اسلامی تیم کشورمان اعتراض کردند و درحالی که مشکلی در این راستا دیده نمی شد و خود تیم کاتای میزبان نیز از حجاب اسلامی استفاده کرده بود، اعتراض میزبان کارساز واقع شد و کاتای تیمی دختران ایران در حال که فینال رسیده بود ناباورانه از ادامه مسابقات بازماند.

تیم امارات که به طرز عجیبی راهی دیدار پایانی شد در فینال نیز حرفی برای گفتن نداشت و همراه با حریف خود (قزاقستان) نتوانست در زمان مقرر کاتا و بونکای خود را به اجرا کذارد تا هر دو تیم دیسکوآلیفای شوند اما به دلیل اینکه این مبارزه برای کسب مدالل طلا برگزار می شد و باید یک تیم برنده بیرون می آمد شورای داوری در اقدامی جالب امارات را برنده اعلام کرد تا میزبان دست خالی نماند. این مسئله تعجب حاضرین در سالن را در برداشت و سبب شد اعضای تیم کاتای قزاقستان برای دقایقی طولانی با اشک و اندوه در تاتامی بنشینند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات